Šábesový wellness

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Na přelomu tisíciletí se vytvořila globální skupina vedoucích manažerů lázní a wellness, která se začala každoročně scházet v rámci konference nazvané Global Spa and Wellness Summit. Původně společný projekt ­zaměřený na podporu lázeňství a wellness se stále více přikláněl na stranu wellness a slovo spa nakonec vypadlo i z názvu summitu.

Tím však tato konference neztratila nic ze svého významu. Stále se jedná o nejvýznamnější setkání globálních lídrů, kteří se zabývají základními otázkami rozvoje a směřování wellness ve světě. K jedněm z nejdůležitějších výstupů celosvětového summitu patří každoročně stanovení globálních trendů ve wellness pro následující rok. Mezi deseti trendy pro rok 2020 je zařazen také tzv. Wellness Sabbatical (šábesový wellness). Kde se tento název vzal a co se pod ním skrývá?

 

The Sabbatical wellness čili šábesový wellness je skutečně odvozen od slova šábes (sobota), což je volný den vycházející z tradic židovského náboženství. Název má vyjadřovat podstatu a smysl tohoto nového trendu v dnešním wellness – vzdálit se alespoň na jeden den od starostí a stereotypů všedního dne. Vychází se přitom ze základní myšlenky, a tou je snaha spojit moderní životní styl a s ním spojené atributy se základními myšlenkami wellness. V průběhu let se doba, kterou jsme si vyčlenili na „dobití“, podstatně zkrátila. Před mnoha desetiletími jsme především v Evropě pobývali v lázních tři a více týdnů v rámci léčebných kúr. V novém tisíciletí se začaly pobyty zkracovat na týdenní lázeňské dovolené. Mnoho relaxačních a wellnessových pobytů se proměnilo ve víkendové pobyty a běžnou se také stala denní ambulantní lázeňská návštěva. I tyto pobyty se dále zkracují a místo celodenního se zákazníci spokojují s polodenním balíčkem. Postupně je i tento minipobyt zkracován na jednu nebo dvě služby a tato „expresní“ verze získává na popularitě.

Jsme stále více závislí na informačních a komunikačních technologiích, které používáme v pracovním i osobním životě. Pro nejvyspělejší země se stává typická práce z domova. Stále více pracovníků si může rozvrh pracovních a osobních aktivit regulovat podle svého uvážení. Dochází k individuálnímu prolínání práce, osobních aktivit a odpočinku. Šábesový wellness by tedy měl být aktivitou, která umožňuje relaxační pobyt, aniž bychom se vzdali naší konektivity s okolním světem, tj. s naší prací a sociálními kontakty. Předpokládá se, že nejúspěšnější pobyty v rámci šábesového wellness budou ty, kde je pracovní a wellnessové programování flexibilní, ale specifické pro zvláštní potřeby každého jednoho člověka. V ideálním případě budou tyto programy prováděny v krásném přírodním prostředí, s hojnou možností pohybu a cvičení. Zdravé jídlo bude v nabídce jedinou možností a procedury snižující stres a také meditace a zdravý spánek budou na prvním místě. Zároveň se šábesový wellness bude prolínat s prací a sociální interakcí. Součástí mohou být i krátké výlety a další sportovní a společenské aktivity.

 

Autor

Nejnovější články z rubriky Expert

Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

Instagram: 5 taktik pro zvýšení zájmu o obsah

Pravidelná komunikace na Instagramu je pro úspěch nejenom na této sociální síti klíčová. Jak komunikovat nebo jaké kroky ideálně zvolit, aby obsah zaujal a cílové publikum s ním interagovalo? Nabízím vám 5 ověřených tipů, jak postupovat.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Profil typického turisty v Praze

Turisté v Praze. Přiznejte si, že i vám toto slovní spojení evokuje opilé britské mladíky potácející se od baru k baru, německé turisty vysedávající nad orosenou sklenicí u Fleků nebo asijské návštěvníky mířící za neustálého cvakání fotoaparátů od Karlova...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Co obnáší přeměna pronajímatele přes Airbnb na podnikatele?

Ti, kteří pronajímají byty prostřednictvím platforem Airbnb nebo booking.com, v létě jistě zbystřili, když Městský soud v Praze dal zapravdu finanční správě a v konkrétním případě posoudil pronájem bytu přes Airbnb z daňového hlediska jako ubytování. Těsně poté Magistrát hlavního...

Číst více