COVID – Veletrhy/kongresy: příjem žádostí začne 6. dubna

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo výzvu k novému kompenzačnímu programu COVID – Veletrhy/kongresy. Žádosti začne resort přijímat v úterý 6. dubna, podávat je bude možné do 31. května 2021.

Pozdě, ale přece. Tak by se dala lakonicky okomentovat podpora, která přichází pro podnikatele ve veletržním, kongresovém a eventovém průmyslu. Mnohý čtenář si jistě vzpomene, že o připravovaném dotačním programu pro subjekty z tohoto odvětví jsme hovořili v exkluzivním interview s předsedou České eventové asociace Vítem Rozehnalem. Ten volal po „akutní pomoci“ těžce zkoušenému byznysu. Stát však svoji pomocnou ruku natáhnul až nyní. „Veletržní a kongresový průmysl patří mezi nejvíce postižená odvětví, proto jsme pro něj připravili speciální podporu, “ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Podnikatelům ve veletržním, kongresovém a eventovém průmyslu a na ně sektorově navázaným podnikatelským subjektům budeme kompenzovat až 60 % nepokrytých nákladů (ztráty). V programu máme připraveno 600 milionů korun.“ Dodejme, že žadatelé s majetkovou účastí státu či územního samosprávného celku ČR budou mít nárok na kompenzaci 40 % ztrát. Pomoc se týká období od 1. března 2020 do 31. října 2020. Maximální výše podpory činí 20 milionů Kč na jednoho žadatele.

Program COVID – Veletrhy/kongresy míří na úhradu nepokrytých nákladů (ztráty), proto lze tento program kombinovat s dříve vyplacenými programy podle bodu 3.1. Dočasného rámce Evropské komise tak, jak jsou uvedeny v příloze č. 2 výzvy,“ uvádí náměstkyně MPO pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová a dodává: „Podporu vyplacenou v těchto a obdobných programech je nicméně nutné započítat do výnosů při výpočtu nepokrytých nákladů (ztráty).“

Zdroj: Shutterstock.com

Jak o pomoc požádat?

Žadatel podá žádost prostřednictvím systému AIS MPO, kde vyplní elektronický formulář a přiloží potřebné dokumenty ověřené auditorem. Podrobnosti včetně výzvy jsou uvedeny na www.mpo.cz/covid-veletrhy. Žadatelé mohou další informace získat na mailu covidveletrhy@mpo.cz, poradí i linka 1212.

Praha přišla o miliony

Není žádným tajemstvím, že největší ztráty registrují subjekty z oblasti MICE v hlavním městě. Však právě v Praze se odehrávala většina kongresového a veletržního byznysu. S vyčíslením dopadů přichází Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau, podle kterého pandemie covid-19 zhatila hlavnímu městu nejspíše rekordní sezonu: „Podle dat vyplývajících ze studie společnosti Economic Impact provedené pro Prague Convention Bureau, měl kongresový průmysl jen v samotné Praze v roce 2020 generovat 14 400 plných pracovních úvazků. Spotřeba v tomto odvětví se měla pohybovat kolem 13,5 miliardy korun a následné tržby v multiplikaci pak přesáhnout hodnotu 27,1 miliardy korun, z čehož by plynuly přínosy pro veřejné rozpočty ve výši 5,4 miliardy korun, pro Prahu samotnou pak ve výši 241 milionů korun.“ Tyto predikce se ovšem nevyplnily. Nejpesimističtější odhady analytiků na začátku krize předpokládaly pokles v počtech akcí, delegátů, ale i přínosech o zhruba 73 %. Podrobně jsme o tom informovali ZDE. Z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu za rok 2020 však vyplývá, že skutečný pokles je ještě větší. „Počet konferencí a kongresů, které se konaly v hromadných ubytovacích zařízeních v Praze, se meziročně propadl o 80,8 %, a počet delegátů, kteří se jich zúčastnili o 75,8 %. Vzhledem k těmto drastickým ztrátám velice vítáme tento vstřícný krok Ministerstva průmyslu a obchodu a celé vlády, kterým podpoří subjekty činné v kongresovém průmyslu. Doufáme, že tento program, který se nám povedlo v rámci oborové aliance, spojující subjekty zaměřující se na organizaci veletrhů, kongresů a eventů, ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu vytvořit a po několika měsících spustit, pomůže firmám zachovat jejich chod, nahradit vzniklé ztráty a v ideálním případě se i připravit na dobu, kdy se organizace hromadných akcí opět rozjede,“ uzavírá Roman Muška.

Co k tomu dodat? Může se zdát zarážející, že si stát problémů veletržního a kongresového průmyslu všimnul až nyní, podstatné ale je, že si vůbec všimnul. A ponechme stranou diskuzi o tom, zda je výše podpory dostatečná či nikoli, kdo na ni  dosáhne a kdo ne apod. Ideální by ovšem bylo, kdyby vše neskončilo jen zmiňovaným dotačním titulem. V této souvislosti si můžeme připomenout myšlenku Víta Rozehnala z našeho listopadového rozhovoru: „Co bychom uvítali, to by byl jakýsi fond určený pro restart trhu. Ten si totiž sám nepomůže, nebo alespoň ne dostatečně rychle. Něco se v tomto směru připravuje na evropské úrovni a my jen doufáme, že bude pamatováno i na eventový business. Tušíme totiž, že dostat se na dřívější úroveň je bez investic velmi těžké, ne-li nemožné. Nejde o to, jestli eventový trh bude nebo nebude existovat. On existovat bude. Pokud se ale v ostatních evropských zemích nastartuje dříve než u nás, většina eventů se přesune tam. Co by to znamenalo pro zaměstnanost a návazná odvětví, netřeba dodávat.“

Autor

Nejnovější články z rubriky Expert

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více