Znáte nová pravidla pro pobyt v Řecku?

Z aktualizované nabídky zájezdů na letošní léto mají čeští zákazníci největší zájem o Řecko a jeho ostrovy. Alespoň podle zpráv, které do světa vypouštějí tiskové agentury a masmédia. Přesto se letos do této destinace vypraví méně než polovina z loňského počtu českých turistů. Na místě pak musejí hosté počítat s řadou omezení.

Nová pravidla zaregistrují turisté ihned poté, co vystoupí z letadla na některém z řeckých letišť. Ve všech jejich prostorách se budou muset pohybovat s rouškami na obličejích – za nevyhovění tomuto nařízení bude hrozit pokuta ve výši 150 eur. Počítat musejí turisté také s tím, že mohou být vybráni pro náhodný test na COVID-19, který nebudou moci odmítnout.

Transfery z letiště do hotelů budou smět být prováděny pouze jako privátní, tedy osobními vozy a minivany, a to tak, že ve voze o kapacitě do 5 osob bude smět cestovat pouze jeden člověk, šesti- a sedmimístné vozy budou moci připravovat dva pasažéry, automobily o kapacitě 8 či 9 lidí budou určeny pro přepravu maximálně tří osob. Tato omezení se nevztahují na příslušníky jedné rodiny. Řidič i cestující budou muset mít nasazeny roušky.

Foto: Shutterstock.com

V hotelech (stejně jako ve všech dalších veřejných prostorech) budou přijata taková opatření, aby byl zajištěn dostatečný odstup mezi lidmi (minimálně 1,5 m). Platí to i při čekání na check-in nebo check-out. Tam, kde to podmínky umožní, by tyto úkony navíc měly být prováděny pod širým nebem a bezkontaktně, například prostřednictvím mobilních telefonů. ­Check-in bude možný až po 15. hodině, check-out budou muset hosté provést do 11. hodiny – čas mezi tím bude věnován nejen běžnému úklidu pokojů, ale také jejich dezinfekci a větrání.

Při vstupu do hotelových restaurací budou hosté povinni použít dezinfekci rukou. Kapacity restaurací budou přizpůsobeny tak, aby vzdálenost mezi stoly nebyla menší než 70 cm, rovněž bude muset být zajištěno, aby hosté nepřišli do kontaktu s vystaveným jídlem. Stravování formou bufetů sice bude možné, ale jídlo bude vydávat personál, případně budou jednotlivé porce nachystány v miskách či na talířích. Hotelům je rovněž doporučeno, aby room service poskytovaly bez příplatku.

 Viditelná změna čeká turisty na plážích. Tam, kde fungují plážové kluby, bude jejich ka­pacita regulována na 40 osob na 1 000 m2, k čemuž mají sloužit vstupní a výstupní turnikety. Rozestupy mezi slunečníky budou muset být minimálně čtyřmetrové, mezi lehátky pak alespoň 1,5 m (opět se netýká členů jedné rodiny). Hosté budou muset při ležení na lehátkách používat své ručníky, lehátka budou při každé výměně hostů dezinfikována. Plážové sporty, při kterých dochází ke kontaktu (volejbal aj.) budou zakázány, stejně jako aktivity, které vedou k shlukování lidí (živá hudba). Plážové bary mohou fungovat, alkoholické nápoje ale budou muset hosté konzumovat mimo jejich prostory. U soukromých hotelových pláží platí nařízení o minimálně třímetrové vzdálenosti mezi slunečníky, plážové osušky budou po každém použití dezinfikovány.

Když se hosté vydají na výlet turistickým autobusem, musejí počítat s omezením jeho kapacity na polovinu. Všichni pasažéři navíc budou muset používat roušky (opět pod hrozbou 150eurové pokuty).

Řecko je samozřejmě vyhledáváno i pro své antické památky. Ty budou v této sezoně otevřeny, jejich provozní doba byla dokonce rozšířena (8.00–20.00 h), aby se zamezilo vzniku davů. Návštěvníci mezi sebou budou muset udržovat vzdálenost alespoň 1,5 m, bude proto limitován i počet vstupů. Používání roušek nebude během návštěv památkových areálů povinné, je ale doporučené.

Turisté v Řecku letos nepřijdou ani o oblíbené večerní hudební produkce, nicméně i zde musejí počítat s upraveným režimem. Produkce budou muset probíhat pod širým nebem, kapacita zařízení bude omezena na 40 % a hosté budou muset dodržovat rozestupy 1,5 m. Vydají-li se turisté v Řecku na nákupy, měli by se obrnit trpělivostí. Z pochopitelných důvodů bude omezen vstup do prodejen – v obchodech do 20 m2 budou smět být ve stejnou dobu jen 4 zákazníci, v prodejnách o ploše 20–100 m2 čtyři zákazníci plus jedna další osoba na 10 m2 plochy. Velké obchody nad 100 m2 pak budou moci v jednu dobu přivítat 12 zákazníků plus jednoho dalšího na každých 15 m2 plochy. Používání roušek bude povinné.

Nová pravidla pro pobyt v Řecku, s kterými se můžete podrobně seznámit např. na serveru Greece-is.com, mohou být pro některé turisty limitující, troufáme si ale tvrdit, že většině by měla vyhovovat. Mimo jiné proto, že tolik zaručeného prostoru na pláži pro sebe už dlouho neměli, a když koronavirus (a ekonomická situace) napřes­rok dovolí, asi ani jen tak mít nebudou…

Autor

Nejnovější články z rubriky Data/Analýzy

Foto: Shutterstock.com

Profil typického turisty v Praze

Turisté v Praze. Přiznejte si, že i vám toto slovní spojení evokuje opilé britské mladíky potácející se od baru k baru, německé turisty vysedávající nad orosenou sklenicí u Fleků nebo asijské návštěvníky mířící za neustálého cvakání fotoaparátů od Karlova...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Evropský cestovní ruch v roce 2020

V roce 2020 se téměř polovina všech přenocování na území Evropské unie uskutečnila v letních měsících - červenci a srpnu. Celoroční počet nocí strávených v ubytovacích zařízeních cestovního ruchu se ve srovnání s rokem 2019 snížil o 52 %.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turistů v Praze přibylo, rány ale dál krvácejí

Počet turistů, kteří se v letošním druhém čtvrtletí ubytovali v hromadných ubytovacích zařízeních v metropoli, se po loňském propadu způsobeném covidovou pandemií zvýšil o 90 procent. Služeb ubytovacích zařízení v hlavním městě od dubna do konce června využilo 252 427 lidí,...

Číst více