Rodinná dovolená? I pro méně movité

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

V rámci sociálního cestovního ruchu, označovaného jako cestovní ruch pro všechny, je pozornost věnována i rodinám s dětmi s nízkými příjmy. Pro tento segment jsou vyžadovány specifické ubytovací, stravovací a další doplňkové služby včetně speciálních cen.

V Česku je 2,4 mil. úplných rodin (tj. manželský pár s dětmi i bez), neúplných rodin (tj. jeden z rodičů alespoň s jedním dítětem) je 0,6 mil. Domácností jednotlivců je 1,3 mil. Mezi významné faktory, které ovlivňují účast rodin s dětmi na cestovním ruchu, lze zařadit limitované příjmy (splátka hypotéky, rodičovský příspěvek), omezený volný čas (počet dnů dovolené, prázdniny), věk dětí (výběr destinace a zařízení cestovního ruchu) a princip jednoduchosti cestování (nekomplikované cesty na kratší vzdálenosti).

Na rodinnou dovolenou se specializují jak cestovní kanceláře, tak ubytovací zařízení. Rodinám přátelská zařízení jsou často dobrovolně certifikována (např. Baby Friendly Certificate, Kids Friendly Hotel), přičemž musí splnit předepsané požadavky. Tyto subjekty nabízí buď „baby friendly“ služby přímo (dětské parky a hřiště, ubytování, Zoo atd.) či produkty (hry, potraviny), příp. doplňkové služby (hlídání dětí v nákupním centru, dětské koutky).

V zahraničí je udělována rovněž značka „Family Destination“ destinacím, které se zaměřují na segment rodin s dětmi. V těchto destinacích jsou často situována specializovaná zařízení (např. Kinderhotels). Pokud bychom měli uvést maximální možné množství kritérií z hlediska rozsahu a kvality poskytovaných služeb se zaměřením na segment rodin s dětmi, pak tato kritéria jsou součástí tabulky:

Hotelové služby Potřebné vybavení pro děti Potřebné vybavení pro miminka
Rodinné pokoje, přistýlky Dětské venkovní hřiště Místnost na přebalování a kojení ve společných prostorech
Bezbariérový přístup do pokojů Dětský vnitřní koutek Možnost ohřevu stravy / láhve
Jednoduchý přístup s kočárkem do společných prostor Animační program Dětská jídla (tzv. skleničky)
Nekuřácké pokoje a společné prostory Půjčovna dětského vybavení (kola, kočárky, lyže) Dětské postýlky
Bazén, dětské brouzdaliště Strava pro osoby se zdravotními omezeními Plenky, dudlíky, vlhčené ubrousky
Dětské židličky v restauraci Ochranné prvky v zástrčkách Na pokojích dětská prkénka / nočník
Dětská jídla a porce Ochranné prvky v oknech proti otevření Dětské vaničky
Bezpečné hračky Dětské chůvičky
Dětský křik nikomu nepřekáží Koutek pro batolata
Hlídání dětí na požádání
Zdravotní pomoc v blízkosti
Hypoalergenní vybavení

Zdroj: vlastní zpracování s využitím Severýnová (VŠH, 2016).

Označení „baby friendly“ se může zdát jako příliš úzké, proto je vhodnější užívat označení „family friendly“. Jednou ze vzorových destinací, která se na segment rodin s dětmi zaměřuje, je tyrolské středisko Serfaus-Fiss-Ladis s příznačným sloganem „We are family“. Na začátku letošního roku byl publikován seznam 20 nejvhodnějších destinací pro rodiny s dětmi v celosvětovém měřítku, přičemž pro potřeby článku je uvedena první pětice:

  1. Deštný prales Daintree, Austrálie,
  2. Island,
  3. Bali, Indonésie,
  4. Kréta, Řecko,
  5. Horský resort Whitefish Montana, USA.

Do budoucna je nutné počítat se zvyšujícím se významem mezigenerační dovolené, kdy budou cestovat rodiny různých generací, od dětí až po prarodiče.

Nejnovější články z rubriky Expert

Právní podpora pro cestovní kanceláře a agentury v nelehké době

Pandemie covidu-19 staví cestovní kanceláře a cestovní agentury před rozličné překážky, které musí řešit v souladu se zákony. Jak se ale mění situace po více než roce, kdy bojujeme s koronavirem? A jak přizpůsobit činnost cestovní kanceláře či agentury...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

EasyJet snížil roční ztrátu, dopady omikronu nechce odhadovat

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet snížila čistou ztrátu za finanční rok 2021 na 858 milionů liber (25,9 miliardy Kč) ze zhruba 1,1 miliardy liber v předchozím finančním roce. Dopady na hospodaření měla zejména protiepidemická omezení mezinárodních...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Profil typického turisty v Královéhradeckém kraji

V předposledním dílu letošního seriálu věnovaného analýze demografických charakteristik a spotřebního chování domácích i zahraničních turistů navštěvujících jednotlivé kraje České republiky se vypravíme na Královéhradecko. Zaměříme se na návštěvníky, kteří do kraje přijížděli v letech 2018 a 2019, tedy...

Číst více