Plně očkovaní nemusí po návratu z ciziny na test. Zatím…

Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group) Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

Počínaje dnešním dnem nemusejí Češi s dokončeným očkováním proti covidu-19 absolvovat po návratu ze zahraničí test na koronavirus, ani nemusejí nastoupit do karantény. Dokonce i při návratu ze zemí s extrémně vysokým rizikem nákazy jim stačí vyplnit příjezdový formulář.

Ruku na srdce – stíháte ještě vůbec sledovat všechny změny, ke kterým dochází u podmínek pro cestování do jednotlivých zemí světa i pro návrat z nich. Nejde jen o to, že se veřejnost o těchto změnách dozvídá tu z médií, jindy z twitterových účtů jednotlivých členů vlády, mladší generace pak třeba z Instagramu progresivních poslandů, ale problémem je i rychlost, s jakou se úpravy odehrávají. Nechceme je podceňovat, ale občas se nemůžeme zbavit dojmu, že bezchybně se v onom kalupu neorientují ani všichni úředníci zainteresovaných ministerstev. A vyhlídky, že by se snad situace v tomto ohledu zklidnila, zatím nejsou.

Nový režim od 9. července

Každopádně nejnovější ingrediencí do tohoto guláše jsou od dnešního dne (tedy od pátku 9. července 2021) platná pravidla pro návrat ze zahraničí do České republiky. Základem je příjezdový formulář, který musí vyplnit každý cestující při příjezdu z jakékoli země světa. A to bez ohledu na to, jestli je očkován či nikoli. Při cestách ze zemí s nízkým a středním rizikem (zelené a žluté země na cestovatelském semaforu) musejí cestující před příjezdem či po něm absolvovat s negativním výsledkem antigenní nebo PCR test (do 5 dnů po návratu).

Při cestách ze zemí s rizikem vysokým či velmi vysokým (země červené a tmavě červené) jsou cestující povinni absolvovat s negativním výsledkem test před cestou (českým rezidentům stačí test antigenní), po návratu nastoupit do samoizolace a nejdříve pátý den po příjezdu si nechat udělat další PCR test. Pokud cestovali individuální dopravou, povinnost testu před započetím cesty se na ně nevztahuje. Ještě přísnější pravidla pak platí pro návrat ze zemí s extrémním rizikem nákazy, černě vyznačených na cestovatelském semaforu (mj. i Tunisko či Rusko), do kterých se ale nyní za účelem turistiky necestuje, takže od nich můžeme pro účely článku abstrahovat.

Privilegia pro turisty očkované či po covidu

Tato minulý týden ohlášená pravidla byla včera upřesněna dvěma ministerskými tweety. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek nejprve na svém účtu uvedl, že plně očkovaní Češi nebudou muset při návratu ze zahraničí na testy. A ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pak upřesnil, že se to bude týkat i zemí s extrémním rizikem nákazy. Dodejme, že stejné podmínky se vztahují i na cestovatele, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Povinnost vyplnit před návratem příjezdový formulář se nicméně vztahuje i na tyto dvě privilegované skupiny cestovatelů.

S ohledem na výše zmiňovanou rychlost, s jakou se vládní nařízení mění, nezbývá než tento článek zakončit parafrází populární facebookové výzvy: „Rychle to sdílejte, než to … zase změní!“

Autor

Nejnovější články z rubriky Expert

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více