Omezení při cestování? Dáváme jim rok, maximálně dva

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Z průzkumu Holiday Barometer společnosti Europ Assistance kromě jiného vyplývá, že cestování bez jakýchkoli omezení očekává 35 procent Čechů příští rok, 32 procent lidí s ním počítá až v roce 2023. V návrat do běžného režimu v následujících dvou letech věří hlavně Češi, kteří se chystají nechat očkovat.

Průzkum rovněž ukázal, že většina (71 procent) Čechů se při letošní dovolené chce vyhnout přeplněným místům. Na letní pobyty hodlají vyrazit převážně autem (62 procent), zhruba pětina (21 procent) pak letecky. Na venkov se chystá 39 procent Čechů, 37 procent dotázaných, hlavně lidí mladších 35 let, plánuje dovolenou strávit u moře. Výsledky průzkumu včera citovala ČTK.

Zhruba třetina Čechů je názoru, že cestování bez testů a roušek jako před pandemií nebude možné už nikdy, nebo nejdříve za tři roky. Z těchto lidí se hodlá 29 procent nechat očkovat. Naopak u respondentů, kteří věří v návrat do běžného stavu do roku 2023, podstoupí očkování 71 procent z nich, uvedl manažer pro maloobchod a marketing v Europ Assistance Jurij Kostaš.

Pro podnikatele v cestovním ruchu je bezesporu dobrou zprávou, že více než polovina (55 procent) respondentů nechce snižovat své rozpočty připravené na letní cestování. Podle Kostaše je to zdaleka nejvíce ze 14 zemí světa, kde se průzkum uskutečnil. Například němečtí cestovatelé jsou připraveni své nároky snížit, do rozpočtu nechce zasahovat 31 procent lidí. Češi mají ale na dovolenou nachystáno méně peněz, 74 procent tuzemských turistů je ochotno utratit nejvýše 27 000 korun, a to ideálně za dva lidi. Němci vydají až 47 000 korun a Rakušané dokonce 53 000 korun. Méně peněz než Češi mají na dovolenou podle Kostaše nachystáni pouze Poláci, konkrétně 22 500 korun, evropský průměr přitom činí 40 000 korun.

Průzkum dále ukázal, že Češi se obávají protiepidemických opatření v jednotlivých zemích. Zavřených hotelů, restaurací a barů se bojí 52 procent lidí, strach z karantény v zahraničí má 51 procent českých cestovatelů. Kvalitě zdravotnické péče v cizině ale důvěřuje 61 procent dotázaných.

Společnost Europ Assistance uskutečnila průzkum Holiday Barometer v květnu. Z České republiky se ho účastnilo 1 000 lidí. Postoje a plány na letní dovolenou zjišťuje firma celosvětově už dvacátým rokem, letos poprvé zapojila české respondenty.

Nejnovější články z rubriky Data/Analýzy

Foto: Shutterstock.com

Třeboňské lázně jsou nyní plné

Slatinné lázně Třeboň jsou za první letošní pololetí ve ztrátě, zisk měly až za červen, 14 milionů Kč. Kapacita lázní je teď plná, vyprodáno je do poloviny září. Letos chtějí dosáhnout 80 procent tržeb z roku...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Češi si berou krátké dovolené

Epidemie koronaviru výrazně změnila pohled Čechů na trávení dovolené. Většina z nich letos plánuje na dovolené více odpočívat než v minulosti a také si volno více užít, a to hlavně v rodinném kruhu. Přesto si Češi neplánují brát výrazně delší...

Číst více
Foto: Letiště Praha

Stále více cestujících na pražském letišti

Na Letišti Václava Havla Praha bylo podle aktuálních statistik letos v červnu odbaveno téměř 289 tisíc cestujících. Jde o nárůst o více než 650 procent oproti loňskému roku, kdy se provoz začínal po první vlně pandemie onemocnění COVID-19...

Číst více