Olomoucko: Zaměřeno na požitkáře

Foto: Shutterstock.com Cestou na Praděd Foto: Shutterstock.com

Střední Morava i Jeseníky jsou zážitky všemi druhu doslova prošpikované. Odcváláte si daleko od starostí po horských stezkách, objevíte světoznámou delikatesu, utečete z města na venkov, kde se zastavil čas a ovce líně přežvykují. Vydejte se vstříc dobrodružství a poznejte kout Moravy, kde dny plynou ve vlastním tempu a shon ztrácí své opodstatnění.

Šnečí hody

Když se mluví o šnečích specialitách, mnohým se vybaví právě Francie, kde si na šnečím bujonu a nadívaných ulitách pochutnávají ve velkém. Pokud se i vám sbíhají sliny, kupovat letenky nemusíte, postačí se rozjet do srdce Hostýnských vrchů. Malebné farma Nahošovice se specializuje na chov severoafrických šneků, kteří jsou známí nejen pro vysoce kvalitní kaviár a jemné maso, z tohoto druhu navíc lze konzumovat také játra.

Ilustrační foto: Shutterstock.com Za šnečími specialitami nemusíte až do Francie Ilustrační foto: Shutterstock.com

Ať už vás zajímá, co takový šnek pro spokojené bytí potřebuje, nebo byste rádi ochutnali šnečí menu v kombinaci s příhodným vínem, není nic jednoduššího, než vyrazit na exkurzi přímo na místo činu. Takový výlet pohladí na duši a navíc se rozplyne na jazyku.

Úprk za stoickým klidem

Utéct z města na venkov je vždycky dobrý nápad, zvlášť když se jedná o prostředí panenské přírody. Tentokrát vás zveme na farmu Doubravský dvůr v obci Červenka, kam se pohodlně dostanete také jako cyklista díky vybudované cyklostezce s názvem Ochutnej Moravu na kole. Táhne se v délce 91 kilometrů a klikatí se napříč moravskou krajinou se zvlněným reliéfem Nízkého Jeseníku i Zábřežské vrchoviny a následně vás dovede až k Litovelskému Pomoraví a směr Haná. Rozhodně se nejedná o běžnou cyklostezku, ale vyloženě o tu gurmánskou.

Foto: Shutterstock.com Cyklostezka Ochutnej Moravu na kole vede i pohořím Nízkého Jeseníku Foto: Shutterstock.com

Zastávky na trase vyjdou vstříc chuťovým pohárkům, pochutnáte si na lokálních dobrotách a pocítíte ten rozdíl. V případě, že preferujte elektrokola, s hledáním nabíjecích stanic si hlavu lámat nemusíte, určitě je neminete. Abychom vás nalákali, připravili jsme si pro vás ochutnávku několika z nich. Je dost dobře možné, že přesvědčí i „necyklisty“.

Ofčí statek Brníčko a sýry, které nemají konkurenci

V malebném údolí Hanušovické vrchoviny v obci Brníčko se nachází stejnojmenný Ofčí statek. Příroda je tu sama o sobě jako z pohádky, Loučský potok si razí cestu za svým a na druhém konci se rozprostírá zubem času zkoušená zřícenina hradu. Coby kamenem dohodil se na smaragdových pastvinách pase více než sto ovcí francouzského plemene lacaune, které má na starosti ovčácký pes, nechybí krávy Jersey, koně a na statku navíc i všichni typičtí obyvatelé, na které si jen vzpomenete. Z nepasterovaného ovčího či kravského mléka majitelé farmy vyrábí čerstvé mléčné výrobky. Máslo, jogurty, ve kterých stojí lžička a k tomu čerstvé, uzené či zrající sýry, jež ve sklepech zrají minimálně 3 měsíce. Za zmínku rozhodně stojí také sýr s konopnými semínky.

Foto: Mikroregion Mohelnicko Ofčí statek hledejte v obci Brníčko Foto: Mikroregion Mohelnicko

Levandule, kam se podíváš

Levandulový statek Bezděkov je jako stvořený k odpočinku. Nuda tady rozhodně nehrozí, můžete se vydat na komentovanou prohlídku k lánům levandule, dopřát si přímo na poli masáž pochopitelně s levandulovým olejem, zacvičit si jógu mezi levandulovými keři, zablbnout si s dětmi na levandulové stezce nebo uprostřed pole postavit stan a nasávat onu charakteristickou vůni s každým nádechem. Tak chutná moravská Provence.

Foto: Mikroregion Mohelnicko Levandulový statek najdete v Bezděkově Foto: Mikroregion Mohelnicko
Foto: Mikroregion Mohelnicko Nakoupit si můžete řadu výrobků z levandule Foto: Mikroregion Mohelnicko

Tvarůžková cukrárna jako žádná jiná

Tvarůžky se na Olomoucku skloňují ve všech pádech a tvoří součást různých dobrot. V Lošticích z nich dokonce připravují nejen zmrzlinu, ale i moučníky či patrové dorty. Rozhodně se nechejte zlákat k ochutnávce, tvarůžkovou kremroli, štrůdl, vdolek nebo snad větrník nikde jinde neservírují. Dobrou chuť!

Foto: Mikroregion Mohelnicko Ano, čtete správně - v Lošticích na vaši návštěvu čeká tvarůžková cukrárna Foto: Mikroregion Mohelnicko
Foto: Mikroregion Mohelnicko Ochutnat můžete dokonce i tvarůžkovou zmrzlinu Foto: Mikroregion Mohelnicko

Sladké pokušení z kakaa

Doplnit spálené kalorie se hravě poštěstí v malé rodinné čokoládovně v Troubelicích na Moravě. Čokoládu vyrábějí jen ze tří surovin – kakaového másla, kakaových bobů a ze šťávy z cukrové třtiny, zatímco do bílé nebo mléčné čokolády se navíc přidává jen sušené mléko. Kdo by to byl čekal, že na střední Moravě se zakousnete do čokolády z kakaa původem z Ekvádoru a Jižní Ameriky.

Foto: Mikroregion Mohelnicko Čokoládovna z Troubelic je jen ze tří surovin Foto: Mikroregion Mohelnicko
Foto: Mikroregion Mohelnicko Troubelickou čokoládovnu najdete na cyklotrasu Ochutnej Moravu na kole Foto: Mikroregion Mohelnicko

V sedle huculského koně

Kopce, zalesněné vrcholy, horské hřebeny a nezapomenutelná panoramata. K Jeseníkům huculské koně patří stejně jako syrečky k Olomouci, poznání zdejších krás z koňského hřbetu patří k vyhledávaným zážitkovým formám turismu. Necháte se zlákat? Pro začátečníky v jezdectví se huculský kůň jeví jako ideální parťák. Elegantní křivky a nevyzpytatelnou náturu rozhodne nečekejte, zato se můžete spolehnout na jeho zavalitou kostru a spolehlivou povahu s nulovým temperamentem. Hucul je oddaný dříč každým coulem, bez sebemenšího zaváhání s obratností kamzíků či koz vyzraje na nezpevněný horský terén.

Foto: Shutterstock.com Huculové patří k Jeseníkům zcela neodmyslitelně Foto: Shutterstock.com

Hrubý i Nízký Jeseník skrz naskrz nebo klidně celé Beskydy můžete poznat z koňského hřbetu. Ranč M se specializuje nejen na několikahodinové vyjížďky, ale i na čtrnáctidenní putování do přilehlého okolí a kromě toho dále nabízí stylové ubytování a lekce jezdectví.

Domů se vrátíte s pocitem, že jedna dovolená na horách byla málo. I když místní krajinu zažijete napodruhé či napotřetí, vždy objevíte něco, co vám vyrazí dech. A přesně tak je to správně!

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více