Podmaňte si Moravu a objevte nejen přírodní skvosty!

Foto: Shutterstock.com Vodáci na řece Moravě Foto: Shutterstock.com

Láká vás podniknout opravdové dobrodružství? Ponořte se do vodácké turistiky na střední Moravě, která ukrývá nespočet okouzlujících míst. Jasnou volbu představuje Morava, která se na Olomoucku klikatí lužními lesy a to je panečku pastva pro oči.

Vyrazte do přírody prožít několik nezapomenutelných dní na řece, ať už na kajaku či kánoi a poznejte lokality, o kterých by se vám z pohledu pěší turistiky ani nesnilo. Uvařte si na ohni kotlíkový guláš, který spořádáte z ešusu na jeden zátah. Každý den zakončíte u táboráku koukáním do řeřavých uhlíků a osudy Frankieho Dlouhána za doprovodu kytary vám budou znít v uších ještě dlouho poté. Vodáctví vás chytne za srdce a jen tak nepustí. Kde začít?

Vodáctví je v kurzu

Léto a voda tvoří nerozlučnou dvojici, navíc osvěžení ve slunečních dnech rozhodně přijde vhod. Pokud milujete aktivní odpočinek, dovolená na vodě je pro vás jako stvořená. Když se mluví o Moravě, tak každý správný vodák už balí vesla či pádla a samozřejmě nesmí chybět repelent. Řeka Morava pramení kousek pod Kralickým Sněžníkem a protéká moravskou krajinou od severu na jih. Levý přítok Dunaje  lemuje a tvoří hranici nejen Moravy a Čech, ale dokonce i České republiky s Rakouskem a Slovenskou republikou. Táhne se v délce 335 kilometrů, čímž obhájila třetí příčku nejdelší řeky u nás. Nedostatkem vody pochopitelně netrpí a je splavná po celý rok.

Morava potěší všechny, malé i velké

Davy vodáků na řece Moravě opravdu nečekejte, můžete se těšit na převážně pohodovou plavbu s komorní atmosférou, což se vám na Vltavě či Lužnici jen stěží poštěstí. Klíčová říční stálice je na střední Moravě splavná v délce 100 km od obce Postřelmov do Olomouce. Adrenalinem i potencionálním nebezpečím nabitý úsek z Hanušovic do Postřelmova nelze rozhodně doporučit naprostým začátečníkům, Morava tu poměrně silně meandruje, což ocení zkušení říční vlci, kteří si ale musí pohlídat správné načasování v období jarního tání sněhu či vydatných dešťů. V ostatních měsících se nalodíte v již zmíněném Postřelmově s oblíbeným tábořištěm Pískáč, které pořádá nespočet zajímavých kulturních akcí jako jsou koncerty a soutěže.  V těchto místech Moravu obohacuje říčka Desná a společně si razí cestu ve vzájemné synergii až do Olomouce.

Zeleným srdcem Litovelského Pomoraví

Pokud hledáte nenáročný úsek pro rodiny s dětmi či vodáky elévy s možností až týdenního putování, díky přemíře kempů s dobrým sociálním zázemím si určitě vyberete. Výslednou trasu zvolte podle vašich nároků. Litovelské Pomoraví to jsou lužní lesy, nivní louky, mokřady a především unikátní vnitrozemská delta říčních ramen Moravy s neuvěřitelně bohatou biodiverzitou. Místní krásy rozhodně stojí za to vidět, protože jako pěší turista se do všech koutů nedostanete. Přepadnou vás nejenom romantické úvahy, ale i invaze komárů, které stejně jako v prvním případě jen stěží zaženete. Voda se šine dál ve stínů stromů, tu a tam se vynoří líbivá písečná či oblázková pláž, jinde dokazují bobři, kdo je tady pánem a kachny vesele konverzují. Pamatujte, že od začátku července plavba od Litovle nevede skrze hlavní koryto Moravy, počítejte proto s přestupem na tzv. Malou vodu. Ačkoliv je s příchodem srpna říční tepna opět sjízdná, vyplatí se mít oči na stopkách, jedná se totiž o bezúdržbový úsek s různými překážkami na trase jako jsou například spadené stromy. Vyplatí se vědět, že Mohelnický jez umí potrápit, a že Moravičanské jezero vás jen tak nepřestane fascinovat čistou vodou doslova vybízející ke koupání. Máte-li čas pokračujte až k Chrámu přátelství.

Vydejte se moravskou krajinou, putování bude stát za to!

Litovel se rozprostírá na šesti ramenech Moravy a blízké okolí nabízí pestrou paletu výletů. Zkrátka Hanácké Benátky, a to i s kostelem sv. Marka v samotném centru dění. Z lodě si můžete odskočit do okolí na hrad Bouzov a zavzpomínat na pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Když zavítáte do Mohelnice, vaše kroky by měly směřovat hned na dva hrady Mírov a Úsov. Samotné městečko láká na biskupský hrádek, zbylé opevnění či muzeum se sbírkou loštických pohárů. Kdo by odolal?!

Vzdálenější město Napajedla lemuje údolí řeky Moravy a je pokládáno za ideální výchozí bod do Zlína či Uherského Hradiště. Za návštěvu rozhodně stojí barokní zámek a hřebčín, jehož historie chovu anglických plnokrevníků se datuje od roku 1886. Slepým ramenem Moravy je oblíbené rekreační středisko Pahrbek, kam se dostanete po dlouhé cyklostezce kolem vody. Dopřejte si projížďku lodí na Baťově kanálu.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více