Pardubice lákají na Advent s vůní perníku

Foto: Turistické informační centrum Pardubice Adventními Pardubicemi se bude linout vůně perníku Foto: Turistické informační centrum Pardubice

Kam jinam jet za perníkem než do východočeských Pardubic? Zvlášť o adventu si jej budete moci vychutnat na každém kroku, protože je připravena akce Advent s vůní perníku, tradiční trhy na Pernštýnském náměstí, vánoční tvoření v turistickém informačním centru, Advent na Zelené bráně a to vše navíc okoření slavnostní křest nové kuchařky Pardubice na talíři.

(advertorial)

Letos začíná advent už 28. listopadu, o to víc máte do Štědrého dne času na návštěvy co nejvíce) předvánočně naladěných míst. Zdejší kavárníci se už podruhé spojili pod záštitou Turistického informačního centra Pardubice a Statutárního města Pardubice, aby zákazníkům ukázali, zač je u nás perník. Advent s vůní perníku nabízí speciality z této oblíbené sladkosti v nevídaných podobách napříč kavárnami a cukrárnami po celém krajském městě. Každá provozovna si připravila něco originálního. V nabídce nebudou chybět třeba žitný perník, perníkový cheesecake, rumové perníčky a mnoho dalších perníkových dezertů. Z nápojů určitě doporučujeme ochutnat kávu a horkou čokoládu s perníkovým kořením nebo perníkovým likérem. Kavárny, které se do akce zapojily, lze dobře poznat podle vylepeného označení „Advent s vůní perníku“ na dveřích.

Další akcí, která v Pardubicích vyplní každý adventní den, budou tradiční trhy na Pernštýnském náměstí. A protože víme, jak jsou všichni nedočkaví, zahájíme je už v sobotu 27. listopadu v 16:00 kulinářskou show Jak se peče perník. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu pak připadá na první adventní neděli v pět hodin. Kdo má děti, které potřebují postrašit, ať neváhá dorazit 5. prosince na Zelenobranské čertoviny. Náprava dětí všech věkových kategorií zaručena.

Po celý předvánoční čas budou otevřené řemeslné stánky a v plánu je bohatý doprovodný program ať už v podobě tanečních či hudebních vystoupení nebo kina, které nabídne ty nejoblíbenější vánoční filmy a pohádky. Představte si třeba takovou klasiku, jako jsou Pelíšky v kulisách vyzdobeného historického náměstí, s partou přátel nebo rodinou po boku a voňavým svařákem v ruce. Tomu říkáme ta správná vánoční atmosféra!

Nasávat vánočního ducha a ještě navíc koupit originální dárek můžete na křtu nové kuchařky Pardubice na talíři. Ta vznikla ve spolupráci se Svatavou Vaškovou, známou foodblogerkou, která vystupuje pod pseudonymem Coolinářka. Hlavními aktéry receptů jsou nejen Pernštejnský kapr a Dolanská husa, ale i perník či pivo Porter z Pardubického pivovaru. Zkrátka v kuchařce čtenáři a čtenářky najdou inspiraci na vaření z místních surovin, obsahující tradiční lokální výrobky a produkty od místních pěstitelů. Ostatně město Pardubice a jeho blízké okolí se může pyšnit značkou certifikovaných regionálních produktů Kraj Pernštejnů regionální produkt. Slavnostní křest knihy proběhne v předvánočním období ve výstavním prostoru Mázhauz na Pernštýnském náměstí, kde během prosince a ledna bude k vidění výstava fotografií z kuchařky. Jejich autorkou je sama Coolinářka, která se svým vybraným stylem pro focení jídla vyhrála fotosoutěž Tisíc barev, chutí a vůní světa. Kuchařka Pardubice na talíři bude od začátku adventu k zakoupení v Turistickém informačním centru Pardubice.

Zejména pro děti se chystá ve zmíněném infocentru nabitý program. Každý adventní víkend tu budou probíhat vánoční dílny. A na co se můžete těšit? V plánu jsou omalovánky z keramiky, zdobení dřevěných vánočních ozdob a pardubických perníčků či dekorativní drátkování. Pak určitě vystoupejte na blízkou Zelenou bránu, odkud budete mít nejen krásný výhled na rozsvícené Pardubice, ale také možnost zapojit se do výzvy o vytvoření co nejdelšího vánočního papírového řetězu. Každý návštěvník na něj může přidat jedno papírové kolečko, kam na památku zapíše svoje jméno, vzkaz či věnování. Kolik koleček bude řetěz celkem mít a jak dlouhý nakonec bude? To se dozvíte na Tři krále 6. ledna.

Ilustrace: Shutterstock.com

Kde najdete bližší informace?

Podívejte se na www.ipardubice.cz nebo www.topardubicko.cz. Ale úplně nejlíp uděláte, když rovnou přijedete! Z Prahy jste tu za hodinku, z Brna za dvě. Aspoň zjistíte, zač je v Pardubicích perník.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více