ERV: Podíl individuálních cest do ciziny loni vzrostl

Foto: Shutterstock.com Podíl individuálně organizovaných cest loni podstatně stoupnul Foto: Shutterstock.com

Podíl individuálně organizovaných cest do zahraničí loni podle dat ERV Evropské pojišťovny výrazně vzrostl, a to z předloňských 55 procent na 70 procent. Kvůli omezení letů jezdili lidé více na dovolenou do okolních zemí, kam se dopravovali autem, autobusem nebo vlakem. Letos se očekává, že podíl individuálních cest vůči zahraničním pobytům organizovaným cestovními kancelářemi klesne, ne ale na předcovidovou úroveň. Mohl by se pohybovat kolem 60 procent. ČTK to sdělil manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Dovolenou s cestovní kanceláří si letos podle Divokého mnoho lidí vybralo z důvodu, že se jim nechtělo řešit aktuálně platná protiepidemická opatření. Spoléhali se podle něj na to, že od pořadatelů zájezdů dostanou přesné a jednoduché instrukce, respektive že cestovní kanceláře část povinností zajistí za ně, řekl.

Pandemie ovlivnila v loňském roce také délku dovolených. „Průměrná delší cesta, tedy na čtyři a více nocí, trvala jen 7,8 nocí, což je nejméně za posledních pět let,“ uvedl Divoký. Letos už by se podle něj dále delší pobyty zkracovat neměly a délka by se měla opět přiblížit osmi nocím.

Nejvíce Čechů loni podle Českého statistického úřadu strávilo dovolenou v Chorvatsku, odjelo jich tam 412 000. Oproti době před pandemií je to propad o 44 procent. Druhou nejnavštěvovanější zahraniční destinací bylo Slovensko, kam vyjelo 353 000 českých cestovatelů. Předloni tam vyrazilo 697 000 Čechů. Třetí příčku obsadilo Rakousko, kde delší pobyt strávilo 275 000 českých turistů, o zhruba 33 procent méně než v roce 2019. „Relativní úspěch Rakouska byl způsoben téměř kompletní zimní sezonou 2019/2020 a také větší preferencí Čechů pro cesty autem do sousedních zemí,“ řekl dále Divoký.

Koronavirová krize způsobila podle Divokého také propad ve využití cestovního pojištění. ERV Evropská pojišťovna ho v minulém roce zajistila 408 000 klientů, což je o 64 procent méně ve srovnání s rokem 2019. Podle Divokého zato ale vzrostla průměrná výše škod, a to o 21 procent na 12 900 korun. Změnil se také podíl hlavních druhů škod. Léčebné výlohy tvořily průměrně 42 procent škod, v předchozích letech to bylo 65 procent. Naopak se zvýšil na více než polovinu podíl storen.

Nejnovější články z rubriky Data/Analýzy

Foto: Shutterstock.com

Hostů na Slovensku přibylo, chybí ale cizinci

Služeb hotelů a dalších ubytovacích zařízení na Slovensku v červenci využilo více hostů než ve stejném období loni, jejich počet byl ale i letos nižší než před koronavirovou krizí. Do země jezdí výrazně méně turistů ze zahraničí. Vyplývá...

Číst více
Foto: Petr Manuel Ulrych

Kulhánek: Turismus se v létě přiblížil předcovidové situaci

Po Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) se tento týden za končící letní turistickou sezonou ohlédlo také Ministerstvo zahraničních věcí (MZV). O vývoji zejména výjezdového turismu novináře během dnešní tiskové konference informoval ministr Jakub Kulhánek. Představeny byly...

Číst více
Foto: Petr Manuel Ulrych

MMR: Incoming a městský turismus ožijí na podzim

Pokud jde o výjezdový a domácí cestovní ruch, letní turistická sezona se vydařila. Mimo jiné díky řadě podpůrných programů a zákonu „lex voucher“. Tak by se dalo lakonicky shrnout, jak se včera na tiskové konferenci za děním v cestovním...

Číst více