×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

ERV: Podíl individuálních cest do ciziny loni vzrostl

Foto: Shutterstock.com Podíl individuálně organizovaných cest loni podstatně stoupnul Foto: Shutterstock.com

Podíl individuálně organizovaných cest do zahraničí loni podle dat ERV Evropské pojišťovny výrazně vzrostl, a to z předloňských 55 procent na 70 procent. Kvůli omezení letů jezdili lidé více na dovolenou do okolních zemí, kam se dopravovali autem, autobusem nebo vlakem. Letos se očekává, že podíl individuálních cest vůči zahraničním pobytům organizovaným cestovními kancelářemi klesne, ne ale na předcovidovou úroveň. Mohl by se pohybovat kolem 60 procent. ČTK to sdělil manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Dovolenou s cestovní kanceláří si letos podle Divokého mnoho lidí vybralo z důvodu, že se jim nechtělo řešit aktuálně platná protiepidemická opatření. Spoléhali se podle něj na to, že od pořadatelů zájezdů dostanou přesné a jednoduché instrukce, respektive že cestovní kanceláře část povinností zajistí za ně, řekl.

Pandemie ovlivnila v loňském roce také délku dovolených. „Průměrná delší cesta, tedy na čtyři a více nocí, trvala jen 7,8 nocí, což je nejméně za posledních pět let,“ uvedl Divoký. Letos už by se podle něj dále delší pobyty zkracovat neměly a délka by se měla opět přiblížit osmi nocím.

Nejvíce Čechů loni podle Českého statistického úřadu strávilo dovolenou v Chorvatsku, odjelo jich tam 412 000. Oproti době před pandemií je to propad o 44 procent. Druhou nejnavštěvovanější zahraniční destinací bylo Slovensko, kam vyjelo 353 000 českých cestovatelů. Předloni tam vyrazilo 697 000 Čechů. Třetí příčku obsadilo Rakousko, kde delší pobyt strávilo 275 000 českých turistů, o zhruba 33 procent méně než v roce 2019. „Relativní úspěch Rakouska byl způsoben téměř kompletní zimní sezonou 2019/2020 a také větší preferencí Čechů pro cesty autem do sousedních zemí,“ řekl dále Divoký.

Koronavirová krize způsobila podle Divokého také propad ve využití cestovního pojištění. ERV Evropská pojišťovna ho v minulém roce zajistila 408 000 klientů, což je o 64 procent méně ve srovnání s rokem 2019. Podle Divokého zato ale vzrostla průměrná výše škod, a to o 21 procent na 12 900 korun. Změnil se také podíl hlavních druhů škod. Léčebné výlohy tvořily průměrně 42 procent škod, v předchozích letech to bylo 65 procent. Naopak se zvýšil na více než polovinu podíl storen.

Nejnovější články z rubriky Data/Analýzy

Foto: Shutterstock.com

Japonsko hlásí rekordní pokles mezinárodních příjezdů

Počet zahraničních turistů v Japonsku klesl loni na 245 900, což bylo nejméně od roku 1964, odkdy se tento údaj sleduje. Meziročně se jejich počet snížil o rekordních 94 procent, ve srovnání s rokem 2019, tedy s dobou před pandemií...

Číst více
Foto: A.T.I.C. ČR

Informační centra – vlivný sektor cestovního ruchu

Aktuálně v České republice působí 494 certifikovaných turistických informačních center (TIC), z nichž je 380 členy Asociace turistických informačních center ČR. Informační centra zaměstnávají v průměru 2 stálé pracovníky na hlavní pracovní poměr a 2 brigádníky využívané různorodě dle...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

UNWTO: světový turismus stále hluboko pod předcovidovými hodnotami

Mezinárodní cestovní ruch v loňském roce mírně vzrostl, zůstal však hluboko pod úrovněmi z období před příchodem pandemie covidu-19. Podle většiny odborníků se mezinárodní turistika z dopadů pandemie plně nezotaví dříve než v roce 2024. Vyplývá to ze včerejší...

Číst více