Cestovní ruch ve Vídni byl loni na 28 procentech úrovně před krizí

Foto: Shutterstock.com Turismus ve Vídni byl loni jen na 28 procentech přecovidových hodnot Foto: Shutterstock.com

Poklesem zájmu v důsledku protipandemických opatření netrpí zdaleka jen tak často omílaná Praha, ale i řada dalších evropských měst. Například v rakouské metropoli dosáhnul loni turismus jen 28 procent předkrizových hodnot. Počet přenocování se ale proti předchozímu roku přesto zvýšil zhruba o devět procent na téměř pět milionů. Na svém webu to uvedla vídeňská turistická centrála Wien Tourismus. K dispozici bylo i méně lůžek.

Loni byly vídeňské hotely pro turisty zhruba šest měsíců zavřené. V období od srpna do října se obsazenost pohybovala kolem 60 procent úrovně běžné před koronavirovou krizí.

Tržby za přenocování v ubytovacích zařízeních činily od ledna do listopadu 279,3 milionu eur (6,8 miliardy Kč), a byly o 21 procent vyšší než v roce předchozím. Ve srovnání s rokem 2019, kdy se vídeňským hotelům podařilo dosáhnout miliardového obratu, ale byly tržby stále o 69 procent slabší.

Ceny pokojů zůstaly stabilní, a vyhnuly se tak poklesu v některých jiných evropských městech. Podle vídeňských odborníků na cestovní ruch je to dáno tím, že zejména pětihvězdičkový hotelový průmysl se v předchozím roce vyvíjel poměrně dobře.

V luxusních hotelech se loni ubytovávali často Američané. Celkově tvořili největší objem zákazníků místní a hosté z Německa, za nimi pak byli Italové.

Nejnovější články z rubriky Data/Analýzy

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Cestovní ruch nabírá na síle, zájem o hotely stoupá

Po pandemii koronaviru lidé začali víc cestovat. Podle tabulek na portálu tourdata.cz, které vycházejí z dat publikovaných včera Českým statistickým úřadem, přijelo do tuzemských hotelů v letošním prvním čtvrtletí 2,8 milionu hostů. Tedy asi desetkrát víc než...

Číst více