Loňský úspěch Staropramenu Cool Lemon strhl lavinu, která se nyní valí českým pivním trhem. Neustále se rozšiřuje nabídka piv ochucených limonádou nebo džusem. Jak dokládají následující řádky, klasické radlery a jim podobné výrobky se objevují v nabídce velkých i malých pivovarů. Začínají se objevovat i jejich nealkoholické varianty.

Kdybyste ještě před nějakými pěti šesti lety na veřejnosti prohlásili, že přijde doba, kdy budou Češi pít ve velkém pivo z PET lahví a že budou žízeň hasit radlerem, vysloužili byste si něco pohrdavých poznámek, úsměšků a negativních reakcí. Čech je přece konzervativní, „pravověrný" pivař a k něčemu takovému by se nedal donutit ani pistolí přiloženou ke spánku. Pivo s limonádou si přece míchají jen Bavoráci, to není nic pro nás, ne? Jenže jak se říká (a pohled do regálů v supermarketu potvrzuje), šedá je teorie, zelený strom života. Nápoje míchané z limonády nebo džusu a piva jsou dnes zřejmě nejrychleji rostoucím segmentem pivního trhu.
Na počátku byl Radler
Pro tyto nápoje se u nás vžilo souhrnné označení „radler". To je však označení poněkud nepřesné. Historie Radleru, tedy nápoje míchaného ze světlého piva a citronové limonády, se začala psát v Německu v roce 1922, autorem je podle všeho mnichovský gastronom Franz Xaver Kugler. Nápoj dostal svůj název podle rekreačních cyklistů, kteří jej obzvláště rádi vyhledávali – „Radler" je německy „cyklista". Z rodného Bavorska se pak Radler rozšířil do celého Německa, kde také doznal různých obměn, a odkud se začal šířit i do ostatních evropských zemí.
Zřejmě první pokus uvést limonádopivní mix na český trh učinil v roce 2002 pivovar Krušovice, když spustil výrobu nápoje s názvem Radler.cz. Chtěl tak oslovit novou cílovou skupinu a zabránit propadu svého výstavu. Nový, v Česku zatím nevyzkoušený druh nápoje, obsahoval 2,2 % alkoholu a byl určený převážně mladým lidem. Na trhu se objevil pouze v plechovkách. Ovšem v roce 2007 se novým majitelem krušovického pivovaru stala nadnárodní skupina Heineken, která v roce 2009 přistoupila k řadě produktových změn. A zastavení výroby Radler.cz bylo jednou z nich.
Na pulty českých prodejen se pak podobný nápoj dostal až loni v květnu, když Staropramen zahájil výrobu Cool Lemonu, tedy piva míchaného s citronovým džusem. Pro někoho možná překvapivě, ale šlo o trefu do černého. Podle zástupců pivovaru byl o nový produkt takový zájem, že výroba chvílemi nestíhala. Bylo proto nutné výrazně zvýšit jeho produkci. Ta se tak během letních měsíců dostala až k řádu desítek tisíc prodaných hektolitrů měsíčně, což odpovídá úrovni celkové produkce menšího pivovaru. „Staropramen Cool Lemon jsme loni uváděli na trh s cílem oslovit nové spotřebitele, kteří nejsou typickými konzumenty piva. Nebývalý zájem o Staropramen Cool Lemon, který si nakonec oblíbili nejen mladí dospělí spotřebitelé, ale i ženy, pro které byl původně určen, nás donutil přemýšlet, co navíc kromě rozšíření typu obalů pro různé příležitosti můžeme spotřebitelům nabídnout. Rozšířit nabídku o další příchuť je logickým krokem. A další novinky připravujeme," uvedl Zbyněk Kovář, generální ředitel společnosti Pivovary Staropramen. Jedna už dokonce spatřila světlo světa – letos v dubnu Staropramen poprvé nabídl Cool Grep. Na trh jej uvedl v půllitrové lahvi a plechovce.
Na místě je určitě připomenout, že ač tak bývají občas označovány, nejsou Staropramen Cool Lemon a Cool Grep tradiční radlery, tedy piva míchaná před podáním s limonádou. Je to dáno odlišným výrobním postupem – Staropramen používá pro mix s pivem místo limonády džus, který je v přesně stanovenou dobu v průběhu výroby smíchán se světlým pivem.
Konkurence nezahálí
Na vpravdě fenomenální úspěch smíchovského pivovaru pružně zareagovali i někteří další tuzemští výrobci. Od konce loňského léta je tak například na trhu pivo značky Escape, které vyrábí pivovar Litovel ze skupiny PMS, do které patří ještě pivovary Zubr a Holba. Kromě limetkové příchutě jej vaří i s příchutí zázvoru a maliny. „Po uvedení na trh vzbudila novinka velký zájem, což potvrzuje strmý nárůst poptávky," uvedla před časem mluvčí skupiny Hana Matulová.
Další pivovar ze skupiny PMS, přerovský Zubr, přišel v půli letošního května s novinkou v podobě piva s příchutí YUZU & Limety a dvouprocentním obsahem alkoholu. Chuť si podle oficiálních zdrojů vybrali sami konzumenti při testování a dolaďování charakteru ochuceného Zubra. „Nechtěli jsme jít cestou pivní limonády a dlouho jsme hledali příchuť, která by podtrhla vlastní chuť piva a to se povedlo," komentuje vývoj produktu Nataša Rousková, sládková pivovaru Zubr. Yuzu je japonský citrusový plod s mimořádně osvěžující chutí a lahodným aroma. Jeho konzumace by měla přinášet delikátní chuťový zážitek, ideálně harmonující s tělem piva. „Jde o pivní nápoj s lákavou osvěžující chutí, ideální pro letní pití. Jeho další výhodou je nízký obsah alkoholu a přirozené nasycení oxidem uhličitým," říká Petr Hermély z marketingu pivovaru Zubr. Technologie výroby této novinky se zásadně neliší od klasicky vyráběného piva, do kterého se po ukončení zrání přidává ovocná složka. Zubr YUZU & Limeta je konzumentům k dispozici ve všech typech balení – v sudech, skleněných NRW lahvích, PET lahvích s objemem 1,5 l a v plechovkách. V rámci projektu „Léto s chutí Yuzu" připravuje Zubr sérii ochutnávek nového produktu nejen v místech prodeje, ale také na koupalištích, festivalech a výletních místech.
Z

Značka Birell vyšla vstříc požadavkům trhu a představila Birell s limetkovou a malinovou příchutí. Novinka nabízí spotřebitelům kromě ovocné chuti i další důležité atributy, které jsou při výběru nealkoholického piva podstatné. Za nejdůležitější vlastnosti považují respondenti skutečnost, že se jedná o přírodní nápoj (15 %), že neobsahuje chemické konzervanty (11 %) a barviva (8 %). Nutriční hodnoty sleduje 7 % respondentů průzkumu. Birell Limetka a Malina neobsahuje žádné chemické konzervanty a barviva a jeho kalorická hodnota činí pouhých 30 kalorií na 100 ml, což je podstatně méně než u sycených limonád.
„Náš nový Birell s příchutí limetek a malin se vyrábí přidáním přírodních ovocných šťáv do hotového Birellu světlého. Nápoj si tak uchovává všechny přednosti nejoblíbenějšího českého nealkoholického piva a navíc nabízí novou osvěžující příchuť ovoce. Jsem přesvědčena, že si Birell získá touto novinkou řadu nových příznivců," uvedla Martina Kuncová, brand manažerka značky Birell. Nápoj je na trh uváděn v 0,5l plechovce.
Vzkříšený Radler
Jméno Radler, které v důsledku zmiňovaných změn v krušovickém pivovaru zmizelo z českého trhu před třemi lety, letos v březnu vzkřísil pivovar Velké Březno, jenž patří stejně jako Krušovice do skupiny Heineken, a který vaří pivo Zlatopramen. Na vzdouvající se vlnu zájmu o pivní mixy zareagoval Heineken produkty Zlatopramen Radler citrón a Zlatopramen Radler pomeranč se zázvorem. Novinky vznikají kombinací piva Zlatopramen 11° se šťávou z přírodního ovoce. Receptura je podle představitelů pivovaru originální a česká, nápoj neobsahuje žádné konzervanty. Výsledkem je chmelově nahořklá a zároveň ovocná chuť.
Přípravy na uvedení novinek Zlatopramen Radler citrón a Zlatopramen Radler pomeranč se zázvorem prý zabraly celý uplynulý rok. Kromě výběru vhodné značky piva bylo ve spotřebitelském průzkumu potřeba zjistit, jaké příchutě oslovení respondenti preferují. Ve spojení s pivem lidé nejvýše hodnotili citronovou příchuť, následoval pomeranč a zázvor. Název Radler, který má v jiných zemích dlouhou tradici, je garance kvality. My jako jediný český výrobce můžeme název používat, protože vlastníme ochrannou známku," konstatuje marketingový ředitel společnosti HEINEKEN Česká republika Jiří Rákosník. „Radler citrón představuje osvěžující přírodní chuť. V případě Radleru Pomeranč se zázvorem chceme nabídnout lahodnou a lehce pikantní, zkrátka originální kombinaci," dodává.
Zlatopramen Radler citrón a Zlatopramen Radler pomeranč se zázvorem mají nižší obsah alkoholu (2 %), osvěžující ovocně-nahořklou chuť a skvělou pitelnost. Podle výrobce jsou nápoje určeny zejména pro mladé a aktivní lidi, kteří rádi zkoušejí nové a inovativní produkty a zapojují se do společenského dění a zábavy. Podle doporučení producenta Zlatopramen Radler chutná nejlépe vychlazený z pivní sklenice. Prodává se v půllitrových skleněných lahvích a půllitrových plechovkách. Zlatopramen Radler citrón dále přichází na trh i v 1,5litrové Maxilahvi, která se hodí pro různé outdoorové aktivity s přáteli.
Činí se i malí
Do segmentu pivních mixů se nebojí vstoupit ani menší výrobci. Česká společnost Pivovary Lobkowicz (dříve K Brewery Trade) například na jaře uvedla na trh novinku nazvanou REFRESH. Jedná se o pivo smíchané půl napůl s limonádou, které připravili v Pivovaru Černá Hora na Blanensku. Spotřebitelé mohou ochutnat REFRESH ve dvou ovocných variantách – brusinka s grepem a limetka s pomerančem. Ta první spojuje příchuť grapefruitu a příjemně kyselé brusinky, v té druhé se snoubí osvěžující chuť limetky a šťavnatého pomeranče. Při jejich výrobě nejsou použita umělá barviva. REFRESH se vyrábí z černohorského ležáku, ke kterému je v poměru 1 : 1 přimíchána ovocná limonáda. Díky tomu, že pivovar v Černé Hoře v zimě rozšířil výrobu o zařízení na míchání sirupů, vyrábí se limonády určené pro míchaný nápoj přímo v pivovaru.
Pivovary Lobkowicz tak reagují na vysokou poptávku po ovocných pivech s nízkým obsahem alkoholu, tzv. radlerech. „Míchané nápoje REFRESH obsahují jen 2,2 % alkoholu, takže výborně osvěží obzvláště v horkých letních dnech. Zároveň si ale uchovávají jemnou pivní hořkost," uvedl Vlastimil Zedek, sládek černohorského pivovaru.
„Anglický výraz REFRESH v češtině znamená osvěžit, občerstvit, vzpružit, což se pro nízkoalkoholické osvěžující ovocné pivo perfektně hodí," uvedl Libor Navrátil, marketingový ředitel skupiny. Nápoj je určen zejména pro ženy a mladé lidi, kteří se pivu doposud vyhýbali zejména pro jeho hořkost. Pivovary Lobkowicz nabízejí míchaný nápoj REFRESH ve skleněných lahvích o objemu 0,33 l a v sudech o objemu 20 l.
Novou vlastní značku, CROSS MIX, představil u příležitosti prvního výročí převzetí výroby společností Czech Beverage Industry Company pivovar ve Vyškově. Pod touto značkou nabídl pivovar Vyškov hned dva míchané nápoje z piva a limonády. Název BEERMIX CITRON s kapkou maliny označuje osvěžující nápoj, kde základem je světlé výčepní pivo a limonáda s příchutí citronu, jejíž chuť je ozvláštněna dotekem malinové chuti. S obsahem alkoholu 2,2 % jde podle výrobce o standardní, ale chuťově výjimečný, nápoj svého druhu.
Pro ty, kteří vyžadují osvěžující pití bez alkoholu, připravili ve Vyškově BEERMIX FREE DARK s kapkou višně. Jde o směs nealkoholického piva s limonádou kolového typu s přídavkem višňové chuti. Obsah alkoholu je nižší, než je tomu u nealkoholických piv a to 0,2 %, což je v České republice doposud málo obvyklé.
Kudy dál?
Vývoj v segmentu nápojů míchaných z piva a limonády či ovocných šťáv si v tuto chvíli zřejmě jen málokdo troufne předpovědět. Je možné, že současný boom v příštích letech pomine a poptávka se ustálí na úrovni o něco nižší, než je ta aktuální. Stejně tak je ale možné, že pivovary budou přicházet s dalšími produkty a příchutěmi a poptávka se ještě o něco zvýší. S prakticky stoprocentní jistotou lze ale předpokládat, že „Radler a jeho parta" tu s námi budou i nadále. A pohled do zahraničí napovídá, že nás nejspíš čekají ještě zajímavé okamžiky. Třeba stejně jako Němci začneme pít „diesel", tedy pivo míchané s colou. Nešklebte se a přečtěte si znovu první odstavec tohoto článku! Ostatně, jak píšeme o pár řádků výš, ve Vyškově už mají tímto směrem nakročeno, i když tamnímu „dieselu" poněkud chybí „cetany"…
Text: Petr Manuel Ulrych
Foto: Thinkstockphotos.com, Plzeňský Prazdroj, Pivovary Staropramen, Pivovar Radegast, Heineken Česká republika




