Železná Ruda vybuduje 14 stání pro karavany

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Prudce rostoucí obliba caravaningu přiměla vedení Železné Rudy k adekvátní reakci - největší rekreační centrum v Plzeňském kraji bude mít v létě 14 stání pro karavany na prostřední části městského parkoviště Na Kaskádách pod Špičákem. V regionu výrazně roste zájem o letní i zimní dovolenou v obytných vozidlech a přívěsech. Silnou poptávku pociťují také půjčovny a prodejci těchto aut, zjistila ČTK.

„Lidé jsou nažhavení a letos si hodně zamlouvají kromě chatek i ploch pro stany také místa pro obytné vozy,“ řekl Vladimír Šabek, majitel kempu La Rocca v Konstantinových Lázních na Tachovsku. Firma Zdeňka Havelky Obytňáky Plzeň z Kyšic, která karavany prodává i půjčuje, registruje od loňska výrazně vyšší poptávku, která pokračuje i letos. České kempy podle Havelky ještě nejsou tak dobře vybavené jako střediska v Rakousku, Maďarsku a Itálii. „Dobře jsou na tom Krkonoše, začíná se vzmáhat Šumava,“ řekl. Jde o Modravu, Horskou Kvildu a Železnou Rudu. Díky boomu chystají kempy investice. Koronavirová pandemie poptávku zvedla minimálně o 50 procent, uvedl Havelka.

„Červenec asi nestihneme, ale věříme, že chytneme ještě zbytek letošního léta,“ uvedl starosta Železné Rudy Filip Smola. Odhadovaná cena nových parkovacích míst je čtvrt milionu korun. „Máme tam nájemce, který udržuje toalety a kiosek, a společně tam vybudujeme 12 až 14 parkovacích míst pro obytné vozy a přívěsy, teď se dokončuje projekt,“ uvedl. Parkování na Kaskádách je po celý rok zdarma. Parkoviště je městské, pouze spodní třetina patří Státnímu pozemkového úřadu. „Pozemky jsou tam zažalované v rámci církevních restitucí,“ řekl starosta.

V Železné Rudě je zatím jediné místo pro obytné vozy, a to v autokempu pod Belvederem. Letos v zimě tam jich bylo přes svátky přes 100. Podle Smoly je velký autokemp na začátku města velmi dobře vybavený pro obytná auta a parkování není drahé. Podle provozovatele Pavla Hracha má kemp pro karavanová stání 1500 metrů čtverečních zpevněné plochy s deseti přípojnými místy k síti 220 V.

Kromě Železné Rudy cítí silnou poptávku po dovolené v obytných vozech také Modrava, druhá nejexponovanější oblast západočeské části Šumavy. „Hodně volají lidé s karavany,“ uvedla Martina Karlová z infocentra. Obecní parkoviště v centru obce má 200 míst, kde ale nemají přípojku ani toalety. Řada vozů už má ale kromě vlastního WC také generátor.

„Počet karavanů se v Česku výrazně zvyšuje. Češi jsou raději vlastníci, ale je tu velké množství půjčoven,“ řekl Plzeňan Marcel Mourek, šéf Evropské asociace bezpečnosti silnic (EABS), který obytný vůz vlastní. Češi si podle něj teprve zvykají na výhody těchto vozů.

Nejnovější články z rubriky Automobilová

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Cestovatelský startup Daytrip získal investici skoro 150 milionů

Český startup Daytrip, který vytvořil platformu poskytující soukromou přepravu pro turisty mezi městy, získal 6,14 milionu eur (skoro 150 milionů Kč) od budapešťského fondu Euroventures a další investorské fondy. Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Investice chce...

Číst více
Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Jižní Čechy se rozrostou o další modernizovaná karavanová stání

Do dotačního programu Jihočeského kraje, zaměřeného na vznik nových a modernizaci současných karavanových stání, dorazilo k termínu podání celkem 27 žádostí. V tiskové zprávě o tom informovala Jihočeská centrála cestovního ruchu.

Číst více