Za Jánošíkem na e-biku

Foto: Petr Manuel Ulrych Socha Juraje Jánošíka v Terchové Foto: Petr Manuel Ulrych

Zbývající zářijové víkendy jsou jako stvořené k prodloužení léta. Přemýšlíte-li, jak volné dny využít, nemusíte se omezovat jen na české luhy a háje – vyrazit můžete i k našim východním sousedům. V tomto a následujících dvou článcích vám přineseme pár tipů z Žilinského kraje, které vám mohou takovéto výlety zpříjemnit. Všechny jsou důkladně otestovány naší redakcí.

Pokud vám někdo nabídne výlet do Žilinského kraje, budete možná lehce zmatení. Tedy pokud není vaším hlavním koníčkem zeměpis a v televizi nehltáte vědomostní soutěže. Předpokládáme ale, že jména jako Vrátna, Terchová, Orava či Malá Fatra vytáhnou vaše obočí do chápavého „aha!“. A co teprve když zmíníme Juraje Jánošíka? Pak bude mít jasno asi každý. A právě za tímto legendárním zbojníkem míří náš první výlet.

Základnou pro něj může být Vrátna dolina. Nebo krátce Vrátna, chcete-li. Zkrátka ono legendární středisko zimních sportů v Malé Fatře, na jehož sjezdovkách probíhaly a probíhají mnohé mezinárodní lyžařské závody a v kterém je doma i zřejmě nejlepší slovenská sjezdařka posledních let Veronika Velez-Zuzulová. Vrátna sdružuje lokality Paseky, Poludňový Grúň a Chleb, které dohromady nabízejí 12,5 km sjezdových tratí všech obtížností. Vrátna je ale stále častěji cílem i pro milovníky letních sportů, hlavně pak cyklistů.

A na kole se můžete vydat i za Jánošíkem. Pokud ale stejně jako autor těchto řádků trávíte podstatnou část dne sezením u počítače a sport je pro vás synonymem pro sledování ženského beach volejbalu v televizi, rozhodně sáhněte po elektrokole. Tedy nechcete-li si dobrovolně přivodit infarkt. Že (na) e-bike nemáte? Nevěšte hlavu, na řadě míst v Malé Fatře si můžete kvalitní elektrické horské kolo půjčit (např. u společnosti Fatraski – www.fatraski.sk). Za celodenní výpůjčku počítejte s částkou kolem 40 eur a s vratnou zálohou 100 eur. Jistě, není to zadarmo, ale odměnou za tuto investici vám budou neuvěřitelně krásné výhledy na Malý i Velký Rozsutec, Stoh, Poludňový Grúň, Chleb, Velký Kriváň a další vrcholy, stejně jako do hlubokých údolí mezi nimi. A díky elektrickému pohonu toho stihnete mnohem víc, než kdybyste se trápili do kopců čistě vlastními silami.

Foto: FATRA SKI E-bike si můžete vypůjčit třeba v provozovnách FATRA SKI Foto: FATRA SKI

Pokud jste nikdy na elektrickém kole neseděli, vůbec ničeho se nebojte. Po krátkém zaškolení zvládne jízdu opravdu každý. Pamatovat musíte hlavně na správné řazení. Zásadou je neřadit v kopci, jinak přetrhnete řetěz a máte po zážitcích. Budete-li pamatovat na pár jednoduchých pravidel, budete si i do prudkých kopců šlapat s úsměvem na rtech. A kolo si bude jen lehce vrnět. (Zlé jazyky tvrdí, že spokojené vrnění uslyšíte i poté, co z bicyklu sesednete. Přicházet prý bude odkudsi z jihozápadu, zřejmě od Jaslovských Bohunic…) A pokud běžně netrénujete s Jaroslavem Kulhavým, rozhodně se nemusíte bát, že by vám uprostřed výletu došla baterie – elektrická kola mají obvykle minimálně 60km dojezd (v závislosti na terénu, hmotnosti jezdce, počasí a dalších faktorech). Přibývá také průběžně míst, kde můžete akumulátor dobít.

Od sochy k rodnému domu

Samotný výlet za Jánošíkem můžete začít v Terchové, v které se legendární zbojník roku 1688 narodil. Lidového hrdinu připomíná ocelová socha v nadživotní velikosti (měří 7,5 m), která od roku 1988 shlíží na centrum obce. Autorem je Ján Kulich, kterému Slovensko vděčí i za řadu dalších významných soch. Mimo jiné i za sochu knížete Svatopluka na Bratislavském hradě. Nedaleko sochy najdete také maketu šibenice s hákem, na které Jánošík skončil. Jeho život ale nevyhasnul roku 1713 v Terchové, nýbrž v Liptovském Mikuláši.

Od Jánošíkovy sochy se můžete vydat do zbojníkova rodiště, tedy do osady U Jánošov (nebo Jánošíkovci) v kopcích nad Terchovou. Čeká vás asi šestikilometrová cesta, zčásti údolím, zčásti musíte počítat s příkrým kopcem. V osadě se mezi několika dalšími dřevěnicemi, z nichž některé dnes slouží už jen k rekreačním účelům, se krčí Jánošíkův dům. Nikoli rodný, ale symbolický. Původní stavení totiž vzal čas. V domě je od roku 2018 expozice věnovaná Jánošíkovi a jeho legendě. Otevřeno je běžně v průběhu léta, v současnosti je expozice z technických důvodů zavřená. Aktuální stav doporučujeme před případnou návštěvou ověřit na www.janosikovdom.sk. I v případě uzavření expozice ale stojí výlet do Jánošíkovy rodné osady za to. Už pro ty výhledy…

Vzhůru do Tiesňavy

Poté, co se vrátíte zpět do Terchové, můžete si výlet prodloužit do lokality Tiesňavy. I zdejší skály jsou spojené s Jánošíkem – při troše představivosti můžete v skalních útvarech spatřit jeho postel či kuželnu. Kromě nich ale také modlícího se mnicha, velblouda, pět formanů, krokodýla či varhany. Sami se rychle přesvědčíte, že tato lokalita je právem považována za nejfotogeničtější vstupní bránu do Malé Fatry.

Redakční tip: Chcete-li si odvézt z Tiesňavy pěkné fotografie, vězte, že nejhezčí světlo pro své snímky budete mít po ránu.

Zdroj: Shutterstock.com

Kde se ubytovat?

Hotelů, penzionů a dalších ubytovacích zařízení je ve Vrátne dolině nepřeberné množství. Podle svých představ a finančních možností si vybere jistě každý. Rozumnou a redakcí otestovanou volbou je například klasický horský hotel Boboty stojící na úbočí stejnojmenného kopce. Kromě ubytování a restauračních služeb zde můžete využít i služeb bazénu či sauny, dopřát si masáž apod. Hotel má i kongresové prostory. Více na www.hotelboboty.sk.

Raději pěšky?

Dáváte-li před cyklistikou přednost pěší turistice, vaše putování za Jánošíkem může vést třeba po stezkách nazvaných Jánošíkovým chotárom (lze projít za 6 hodin) nebo Zbojnický chodník (3 – 4 hodiny). Anebo se můžete prostě vydat přes osadu Štefanová k soutěskám v přírodní rezervaci Rozsutec. Tyto takzvané Jánošíkove diery v údolí Dierového potoka lákají každoročně tisíce turistů na více než dvě desítky vodopádů či unikátní flóru i faunu.

Ať už se za Jánošíkem vydáte pěšky či na e-biku, musíte se samozřejmě občerstvit. A i při tom si uvědomíte, jak je odkaz nejslavnějších terchovského rodáka živý a všudypřítomný. V resortu Drevenice Terchová jste mohli během léta okusit i pivo nesoucí zbojníkovo jméno. Zdejší Pivovar Vŕšky kromě jiných piv uvařil ve spolupráci s pivovarem Šariš i spodně kvašený polotmavý nefiltrovaný a za studena chmelený ležák Jánošík. Ten už sice nestihnete, i další produkce tohoto horského minipivovaru stojí za ochutnání.

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací?

Další informace o možnostech cestování po Žilinském kraji najdete na www.zilinskyturistickykraj.sk.

Chcete-li se seznámit s turistickým potenciálem Slovenska jako takového, zamiřte na www.slovakia.travel.

Autor

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více