Ras Al Khaimah – emirát na špici

Foto: Shutterstock.com I Ras Al Khaimah má svůj umělý ostrov – Al Marjan Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Geograficky má emirát místo na špici jaksi shůry, i bez zásluhy. Jeho poloha má své výhody. Ras Al Khaimah, známý jako „přírodní emirát“, se může pochlubit 64 km nedotčených pláží, mangrovovými porosty plnými divoké zvěře, zvlněnými terakotovými pouštěmi, působivými vádí a ohromujícími horami. Tato přírodní bohatství tvoří základ klíčových hodnot destinace. Takže turismus se nemusí omezovat jen na plážové povalování a vodní atrakce. Nabídka i propagace tuto konkurenční výhodu jaksepatří využívá.

Sázka na luxusní zážitky

Zážitky luxusní z různých úhlů pohledu. I Ras Al Khaimah má svůj umělý ostrov Al Marjan a luxusní hotely špičkové kvality. Nejen v rušné části, ale i trochu stranou. Nová výstavba probíhá uvědoměle, po nejvýš dvou hotelech ročně, takže si páry či rodiny mohou užít vskutku nerušený pobyt. Ten ale nemusí být jednotvárný. Všude je blízko. Do nákupních center i na golfové hřiště. K červeně zbarvenému písku pouště pro krásné efekty západu slunce. K mangrovovým porostům s plameňáky a spoustou dalších ptáků a živočichů. Mangrovy sahají skoro až do města. Projet si na kajaku jejich klidnou vodou je tedy zážitek, luxusní ani ne tak co do přepychu, ale co do neobvyklosti ve srovnání s nabídkou relativně blízkých přímořských zemí. Chcete zůstat u moře? Ras Al Khaimah byl odjakživa znám lovem perel. Vlastně se jím živil. Dnes už je loví hlavně z perlorodkových farem. Vylovit perlu si může zkusit i turista. Zkušenost prý praví, že u pravých perel je pravděpodobnost vylovit perlu 1 ku 100. Na perlorodkové farmě je to prý 1 ku 4. Takže docela slušné lákadlo zkusit to. Turista sice musí zaplatit vyšší vstupné, ale v poměru k pravděpodobnostem výher v loterii to stojí za to.

Foto: Shutterstock.com Hiking v pohoří Hajar Foto: Shutterstock.com

Outdoor na vlastní pohon

Na východ od stejnojmenného hlavního města je pohoří Hajar se skalnatými kaňony a horami, dosahujícími 1900 metrů nad mořem. Až do výšky 1484 metrů vede kvalitní široká silnice. Pro cyklisty jako stvořená. Pro ty zdatné (jako je šejkův bratr) i zdola, pro ty druhé na 30 km dlouhý sjezd. Pro pěší vedou z parkoviště značené turistické trasy. Nechybí vyhlídková plošina, ani lezecké terény a nově dokonce i ferraty, na které se ale smí jen s průvodcem.

Nejvíce adrenalinu skýtá lanová skluzavka. Nebo zipline, chcete-li. V Ras Al Khaimah se pyšní tou nejdelší na světě – Jais Flight. Vede téměř z vrcholu Jebel Jais a měří 2800 metrů. Prosvištíte jako Batman, zavěšeni na popruzích v poloze na břiše rychlostí až 160 km v hodině a za pouhých 90 vteřin se ocitnete o 450 výškových metrů níže. Kdo si chce užít pohledů z ptačí perspektivy déle, může využít sérii sedmi kratších skluzů nad kaňony a údolími. Kratší jsou jen relativně, dohromady mají pět kilometrů. Ale rychlost je podstatně menší, kolem 50 km/h, takže máte víc času na pozorování a ovšem i na strach.

Foto: Shutterstock.com Jais Flight, nejdelší zipline na světě Foto: Shutterstock.com

Udržitelnost

Na veletrhu Arabian Travel Market 2022 byla představena vize úřadu pro rozvoj cestovního ruchu RAKTDA pod heslem Vyvážený cestovní ruch. Udržitelnost a ekologii nevidí jen v používání přírodních materiálů. Zajišťuje, aby se předešlo problémům spojeným s „nadměrným cestovním ruchem“, jako je nadměrný rozvoj, přeplňování památek a ničení jedinečného přírodního prostředí, a vytváří tak destinaci, která bude mít ohlas u zodpovědných cestovatelů. Důraz na trvalou kvalitu místo okamžitého zisku z kvantity, která v konečném důsledku destinace poškozuje, lze ocenit jako perspektivní trend, který se emirátu časem vyplatí.

Turisté potkají plody této orientace v nepřeplácaných střediscích cestovního ruchu, v udržení původního charakteru staveb v horách – např. Saij Mountain Lodge, který bude otevřen na  Jebel Jais v roce 2023, chráněné a udržitelně spravované horské středisko s chatami z přírodních a udržitelných materiálů.

Svou vlastní „udržitelnost“ si pak turisté mohou vycvičit na kurzech přežití, které se v horách pořádají.

Autor

Nejnovější články z rubriky Asie

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Emirates

Emirates přidává letovou třídu Premium Economy

Zákazníci letecké společnosti Emirates se mohou těšit na další cestovní zážitek - aerolinka nabídne novou letovou třídu Premium Economy s prvotřídními službami jak na palubě, tak na zemi. Prodeje letenek v této nové třídě budou zahájeny 1. června...

Číst více