Turecko čeká ztráty v turismu – čtvrtinu hostů mělo z Ruska a Ukrajiny

Foto: Shutterstock.com Bodrum Foto: Shutterstock.com

Ruská invaze a válka na Ukrajině bude zřejmě znamenat také vážné ztráty pro turecké podnikatele v cestovním ruchu, z nichž mnozí se už výrazně zadlužili kvůli uzávěrám způsobeným pandemií nemoci covid-19. Napsal to turecký deník Cumhuriyet. Ruští a ukrajinští turisté se totiž podíleli více než čtvrtinou na počtech zahraničních návštěvníků v Turecku.

Loni přijelo do Turecka asi 4,7 milionu ruských turistů, což bylo 19 procent všech zahraničních návštěvníků země. Ukrajinci se na celkovém počtu turistů z ciziny podíleli loni asi z osmi procent.

Teď, když Západ vůči Rusku zavedl bezprecedentní sankce kvůli jeho útoku na Ukrajinu, není pravděpodobné, že by ruští turisté do Turecka letos vyrazili v takovém množství jako loni. Pojišťovny nepojistí letadla letící z Ruska, takže Rusové, i kdyby chtěli, nebudou moci přiletět, napsal turecký server Duvar. Rovněž Ukrajinci, zdevastovaní válkou, zřejmě na dovolenou nepojedou.

Turecký cestovní ruch se přitom ještě nevzpamatoval z propadu kvůli uzavírkám způsobeným pandemií covidu-19. Mírné zlepšení zaznamenal loni, ale letos se kvůli válce na Ukrajině téměř jistě k normálu nevrátí. Podle serveru Duvar bylo kvůli pandemii v Turecku prodáno na 270 hotelů, protože jejich majitelé nemohli splácet úvěry.

„Už je jasné, že dluhy letos kvůli válce nesplatíme. Turistický sektor se nevzpamatuje, hotely půjdou do dražby,“ míní šéf bodrumské asociace ředitelů hotelů Serdar Karcilioglu. „Domácí turisté nás nezachrání,“ dodal.

Turecko má dobré vztahy s Ukrajinou i Ruskem a v této válce se snaží, podobně jako Izrael, zprostředkovat jednání mezi Moskvou a Kyjevem o zastavení bojů. Turecká vláda vyjádřila podporu Ukrajině, ale zároveň odmítla protiruské sankce.

Nejnovější články z rubriky Asie

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více