Stane se Kanada Mekkou konopného turismu?

O Kanadě se může po loňské legalizaci rekreačního užívání marihuany brzy hovořit jako o „zemi konopného listu“. Od turistů lačnících po marihuanových zážitcích by mohla země získávat miliony dolarů ročně, rozvoji nového „národního turistického produktu“ ovšem zatím brání nejasná pravidla.

V Kanadě loni v říjnu vstoupil v platnost zákon povolující rekreační užívání a domácí pěstování marihuany. Lidé si mohou drogu zakoupit v obchodech, případně si ji objednat přes internet od licencovaných výrobců. Legálně u sebe mohou nosit až 30 gramů marihuany. Umožněno je též domácí pěstování konopí – zákon povoluje čtyři rostliny na domácnost. Pravidla pro prodej a užívání této měkké drogy se nicméně v jednotlivých provinciích Kanady mohou lišit.

Legalizace se setkala s ohromným zájmem Kanaďanů, před obchody se tvořily mnohahodinové fronty. Očekávalo se také, že dojde k boomu „konopného turismu“, tedy že do země začnou proudit davy jointuchtivých turistů. Jenže v tomto směru realita poněkud zaostává za očekáváním. Nebyla totiž (mimo jiné) stanovena zcela jasná pravidla hry, což komplikuje život jak obchodníkům, tak úřadům. Portál eTurboNews v tomto směru citoval právničku Trinu Fraserovou z torontské právní kanceláře Brazeau Seller, podle které je například až na výjimky zakázána propagace marihuany, ale nikde není definováno, co se rozumí propagací. To podle ní nahrává kreativnímu výkladu práva. Situaci komplikuje i fakt, že v jednotlivých provinciích Kanady se mohou pravidla lišit. Tak například věková hranice pro konzumaci konopí a konopných produktů byla federálním zákonem stanovena na 18 let, některá území ji ještě o rok zvýšila. A v Quebecu se hranice možná zvýší na 21 let. Zdaleka největší potíž je ale s určením toho, kde mohou uživatelé marihuany své neřesti holdovat. Legální prodej totiž neznamená naprosto svobodnou konzumaci, do hry přitom vedle federálního zákona vstupují také právní předpisy jednotlivých provincií a měst. Příkladem budiž provincie Alberta – ta má jedna z nejliberálnějších pravidel pro kouření marihuany na veřejnosti, ovšem její největší město Calgary veřejnou konzumaci konopných produktů omezilo jen na vybraná místa. Univerzální rada zájemcům o rekreační užívání marihuany proto zní odebrat se s jointem do soukromí svého domova, což ale turisté nemohou.

Potenciál v řádu milionů dolarů

Co bychom si namlouvali, i v případě marihuany hrají roli peníze. A ne malé. Společnost Deloitte loni odhadla, že spotřeba konopí se v Kanadě po legalizaci zvýší až o 35 procent a že celkový trh dosáhne hodnoty až 7,17 mld. CAD (cca 122 mld. Kč). Potenciál konopného turismu však v této studii vyčíslen nebyl. Americký server Marijuana Business Daily zveřejnil zprávu, ve které se mj. píše, že „konzervativní odhady hovoří o tom, že výdaje turistů za rekreační marihuanu budou v řádu milionů dolarů“. Tento potenciál si samozřejmě uvědomují i kanadští podnikatelé v cestovním ruchu, zatím ale raději zůstávají opatrní. Prezidentka Tourism Industry Association of Canada (TIAC) Charlotte Bell například na podzimním sněmu této asociace konstatovala, že dokud nebude právní prostředí jasnější, nebude TIAC svým členům dávat žádná doporučení. Podobně je tomu i v případě státních institucí – mlčí. Pokud byste hledali informace třeba na stránkách Destination Canada, tedy kanad­ského touristboardu, vaše snaha by byla marná. Dokonce ani v materiálu nazvaném „Zábavná fakta o Kanadě“, který je na stránkách ke stažení, není o rostlině, která prokazatelně zvedá koutky úst svých uživatelů vzhůru, ani slovo. Podnikatelé zainteresovaní v tomto rostoucím byznysu logicky volají po jednoznačných pravidlech, která by umožnila vytěžit zmiňovaný potenciál. Kanada má podle nich šanci stát se v tomto odvětví lídrem a příkladem pro ostatní státy, kde se k legalizaci schyluje. Tedy pokud dojde k vyjasnění podmínek v dostatečně krátkém čase.

Ne všichni ale sedí s hlavou plnou očekávání a s rukama v klíně. V řadě měst se krátce po účinnosti nového zákona vyrojily nabídky „marihuanových prohlídek“ organizovaných místními cestovními kancelářemi a agenturami. Jejich cílem je mimo jiné osvěta – průvodci turistům vysvětlují, kde a jak mohou drogu koupit, zejména však, kde si mohou legálně ubalit a vykouřit joint. A jelikož jsou Kanaďané vynalézaví, hledají i cesty, jak ve prospěch turistů obejít pravidlo o konzumaci v soukromí. Start-up s názvem Bud and Breakfast tak například na principu Airbnb nabízí krátkodobé ubytování turistům lačnícím po pár tazích z trávy.

Jestliže jsou regule pro rekreační užívání marihuany v „zemi javorového listu“ zatím mlhavé, jedna zásada je naprosto jasná – konopí nakoupené v Kanadě nesmí překročit hranice, a to ani v případě, že jeho majitel cestuje do jiného státu, kde je rekreační užívání legální. Za porušení tohoto pravidla hrozí až 14 let vězení. Své klienty byste na to možná měli upozornit…

Foto: Shutterstock.com

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor časopisu COT a portálu iCOT.cz
petr.ulrych@cot.cz
 

Autor

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více