Návrat k normálu bude pro hotely zřejmě dlouhý

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Na začátku července zveřejnil Český statistický úřad první předběžné údaje o návštěvnosti hotelů za květen. V tomto měsíci se uvolnila opatření omezující poskytování ubytovacích služeb, která platila od prosince loňského roku. První výsledky prozatím naznačují jen pozvolný a zřejmě déle trvající návrat do předcovidových výkonů v turistickém ruchu.

Květen dvakrát lepší než duben

Podle prvních informací od hoteliérů se v květnu v Česku ubytovalo celkem 169 tisíc hostů, kteří v hotelových zařízeních strávili celkem 455 tisíc přenocování. Oproti předchozímu měsíci dubnu, kdy ještě částečně platila uzávěra okresů, se objem návštěvnosti zvýšil více než dvojnásobně. V porovnání s loňskými jarními měsíci, kdy pandemie útočila ve své první vlně, došlo letos v květnu k meziročnímu zvýšení počtu příjezdů o 159 % a počty přenocování byly vyšší o 155 %.

Indexově vyjádřené hodnoty vypadají slibně, nicméně je nutné se podívat na celkový objem návštěvnosti, který loni klesl takřka na nulu. Při srovnání s normálním stavem v předcovidovém roce 2019 předběžné letošní výsledky mnoho optimismu nepřináší. V květnu 2019 se totiž v hotelích ubytovalo 1,4 milionu osob na 3,2 milionu nocí. Letošní výsledky jsou tak na úrovni pouhé 1/8 tohoto objemu.

Chybí zahraniční hosté

Hotelový segment ubytování je značně závislý především na zahraniční klientele. Prvotní rozvolnění pravidel pro vstup do České republiky bohužel nepřineslo očekávaný boom zahraničních turistů. Naopak na začátku prázdnin se pravidla pro vstup do země znovu postupně zpřísňují, zejména kvůli šíření nakažlivější mutace delta.

V květnu letošního roku tvořili cizinci jen pětinu hotelových hostů, zbylých 77 % připadalo na domácí klientelu. Loni na jaře, kdy byly hranice uzavřeny úplně, byl v květnu podíl ubytovaných cizinců jen 8 %. Naopak v roce 2019 byl v květnu podíl ubytovaných hotelových hostů v poměru 63 % ku 37 % ve prospěch nerezidentů. Zejména v Praze je výpadek cizinců nejmarkantnější. V pražských hotelích tvořili v předcovidové době i 90 % klientely, letos jen třetinu.

Obsazenost je stále nízká

Obsazenost hotelových pokojů a lůžek byla letos v květnu na podobně nízké úrovni jako před rokem. U využití pokojů dosáhla 16,3 %, hotelová lůžka byla využita z 13,0 %. Porovnání se stavem před covidovou krizí je však nelichotivé. V roce 2019 byly v květnu využity hotelové pokoje z bezmála 60 % a obsazenost lůžek dosáhla 56,5 %.

Na podobné hodnoty si budou muset ještě čeští a moravští hoteliéři počkat a jejich dosažení bude zřejmě představovat běh na dlouhou trať. Velká očekávání spojená s nastartováním mezinárodního turismu se zatím nenaplňují, přičemž situaci ubytovatelům neulehčují ani stále se měnící opatření. Predikce budoucího vývoje s ohledem na znovu se zhoršující situaci v Evropě i ve světě je tak velmi obtížná.

Pozn.: Údaje obsažené v tomto článku týkající se května 2021 jsou předběžné. K jejich zpřesnění dojde s výsledky za celé 2. čtvrtletí, které budou publikovány 9. 8. 2021 na webu www.czso.cz.

 

Nejnovější články z rubriky Data/Analýzy

Foto: Shutterstock.com

Evropský cestovní ruch v roce 2020

V roce 2020 se téměř polovina všech přenocování na území Evropské unie uskutečnila v letních měsících - červenci a srpnu. Celoroční počet nocí strávených v ubytovacích zařízeních cestovního ruchu se ve srovnání s rokem 2019 snížil o 52 %.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turistů v Praze přibylo, rány ale dál krvácejí

Počet turistů, kteří se v letošním druhém čtvrtletí ubytovali v hromadných ubytovacích zařízeních v metropoli, se po loňském propadu způsobeném covidovou pandemií zvýšil o 90 procent. Služeb ubytovacích zařízení v hlavním městě od dubna do konce června využilo 252 427 lidí,...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

CzechTourism: V tuzemských hotelech se v srpnu ubytoval rekordní počet Čechů

Služeb tuzemských hotelů a dalších hromadných ubytovacích zařízení během srpna využil rekordní počet českých turistů - zhruba 848 400. Ve srovnání s loňským druhým prázdninovým měsícem je to nárůst o 8,4 procenta, oproti srpnu 2019 počet domácích turistů v českých...

Číst více