Na růžích ustláno v Karlovarském kraji

Foto: SUPERMARKET wc, PROTEBE live z.s. Veřejný prostor a galerie SUPERMARKET wc v Karlových Varech Foto: SUPERMARKET wc, PROTEBE live z.s.

Přijet, projít, podívat, poučit, prožít a přitom si velký výdej energie ušetřit na jiné příležitosti. To vše splňuje naše nejnovější trojice pohodových tipů pro návštěvníky Karlovarského kraje. Zavedeme vás na místa, kde budete mít takříkajíc ustláno na růžích a ještě se něco zajímavého dovíte.

Bečov rozkvétá, a to doslova

Bečovská botanická zahrada o rozloze 9 hektarů je původně jedna z nejvýznamnějších historických sbírkových zahrad v Čechách. Přitom ještě v roce 2005 byla zahrada zcela zapomenuta a nepřístupná. Dnes je tomu naopak, návštěvníci sem chodí načerpávat energii z mohutných stromů i ze samotné země či zrelaxovat namáhané oči pohledem do zelených listů v korunách. Kromě odpočinku ve stínu vzácných dřevin a květin nabízí zahrada i další relaxační vyžití.

Ducha našich pohodových tipů splňuje například plavba po Korunním rybníku na malých lodičkách. Plavidla jsou lehká, a proto je v doprovodu dospělých mohou snadno obsluhovat i děti. Na plavebníky čeká rozptýlení v podobě Ostrova slunce, který je v letních měsících poset ohnivými květy měsíčku lékařského. Zakotvěte lodičku u dřevěného mola, abyste si mohli užít další chytré překvapení – pohodlná lehátka ke slunění a odpočinku.

Velmi netradičně zahrada pojala trend barefoots a na měkkých trávnících zavedla prostor po barefoot therapy. Terapie chůze bosou nohou je nejen příjemná, ale také prospívá krevnímu oběhu a svalovému uvolnění. Zde si můžete projít celou prohlídkovou trasu po mlatovém povrchu, či si vyzkoušet dráhu, kde se střídají jednotlivé materiály, které se od sebe liší svou strukturou i texturou. Masáž nohy nikdy nebyla záživnější než právě zde, v botanické zahradě v Bečově nad Teplou.

Botanická zahrada je otevřena i dalším novinkám. Jednou z nich je venkovní rozarium s altánem. Růže má zahrada již nakoupeny, dokonce jde o původní odrůdu, která v Bečově již dříve rostla. Do budoucna má být „růžové místo“ připravené i na glamping, neboli pro moderní spojení pohodlného kempování a luxusu.

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací

Botanická zahrada Bečov nad Teplou

www.becovskabotanicka.cz

Pasivní relax na ekofarmách

Kdo by si rád letmo přičichl k práci na statku, ale nechce namáhavě farmařit, má na Karlovarsku několik příležitostí. Na zdejších ekofarmách se o hosty starají královsky, a když ráno pro samé snění nestihnete kravku podojit, zas tak moc se nestane. Na farmách můžete dětem hezky ukázat a vysvětlit, jak se pěstuje ovoce a zelenina, pro kterou běžně chodíte do supermarketu nebo na trh, anebo co obnáší práce s hospodářskými zvířaty. Zavítat namátkou můžete na Statek Bernard, Horský statek Abertamy, Farmu s ekocentrem Kozodoj, na Farmu Ovčárna nebo Kubernát či do Biofarmy Kobylé.

Cesty na farmy můžete pojmout ryze gurmánsky a zastavit se nějakou degustaci farmářských lahůdek, někde můžete přenocovat a během dne se zapojit do práce. Na statku Bernard jsou připraveny řemeslné kurzy v truhlárně, v dílně na výrobu vonných mýdel a svící, v dílně designu či v keramické dílně. Na horském statku Abertamy v Krušných horách vyzkoušejte jeho vlastní bistro s produkty vlastního řeznictví a sýrárny. Nabízí vynikající bio sýry z kravského, ovčího i kozího mléka a také čerstvé maso a poctivé farmářské uzeniny.

Farma a ekocentrum Kozodoj leží v malebném údolí řeky Rolavy. Ráda vám předá alespoň kousek ze své schopnosti žít v rovnováze s přírodou. Děti zde mají jedinečnou příležitost seznámit se se zvířaty, dozvědět se něco o jejich životě, pomazlit je, nakrmit nebo se na nich dokonce povozit. Dozvědí se také řadu detailů o zemědělství a o tom, co obnáší být farmářem v 21. století.

Supermarket WC

Bývalé karlovarské veřejné záchodky jsou místem, kam rádi jdete, i když se vám zrovna nechce. Nakonec zůstanete, neboť občanský prostor v původních WC buňkách nabízí již jiný způsob posezení. Jde o galerii a centrum, kam se běžně chodí za uměním i za osvěžením. V pravidelném výstavním programu rotují vždy čtyři cykly expozic zaměřených na design, které obsahují jak výstavu, tak dílny, přednášky a workshopy.

Současný název Galerie SUPERMARKET wc karlovarští znají od roku 2008, kdy se dveře nově zrekonstruovaného prostoru poprvé otevřely. Hned následující rok galerie získala nominaci Akademie designu ČR na cenu Czech Grand Design na Obchod roku 2009 za galerii a prezentaci designu. Multifunkční a bezbariérové místo se nachází přímo v centru Karlových Varů a spolutvoří jej i přilehlý podchod, který je netradiční výstavní plochou bezprostředně komunikující s kolemjdoucími.

Hned, jak to bude možné, otevře SUPERMARKET wc novou veřejnou výstavu Ať žije věda. Mimo jiné na ní představí interaktivní učebnici a vzdělávací projekt Vividbooks, který umí přivést k životu i zdánlivě nudnou či složitou látku. Jestli jste ve škole neměli na růžích ustláno, tahle výstava temno vašich školních let již na trvalo změní v širší porozumění fyzikálním jevům okolo nás. Na viděnou v SUPERMARKETU!

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací

Kam pro více informací:

https://supermarketwc.cz

 

Virtuální prohlídka:

www.virtualtravel.cz/karlovy-vary/galerie-supermarket-wc

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více