Potlesk pro karlovarské řemeslo

Foto: Jan Jonák, KV Point Dámská pětiprstá rukavice, Muzeum Aš Foto: Jan Jonák, KV Point

Nejen úspěch Moseru a Becherovky, ale také krajka pro svatební šaty císařovny Alžběty nebo světoznámé dechové nástroje pocházejí ze západních Čech. Můžete je vidět na cestách po Karlovarském kraji jako důkazy, že řemeslo mělo, má a bude mít zlaté dno.

Porcelánka Rudolf Kämpf v Loučkách

Porcelán a Karlovarsko si dobře rozumějí. Nahlédnout pod pokličku ruční výroby porcelánu ze západu Čech můžete například v porcelánce Rudolf Kämpf. Čekali jste spíše pozvánku na exkurzi do společnosti Thun? Výrobna v Loučkách sice nemá tak dlouhou tradici, zajímavostí a kvalitou vás ale jistě nezklame. Její unikátní dárkové vázy věnovala Česká republika různým osobnostem během státních návštěv (například 42. prezidentovi USA Williamu J. Clintonovi), zákazníkem, na kterého jsou tu ale obzvlášť pyšní, byl módní návrhář a designér Pierre Cardin.

V porcelánce Rudolf Kämpf v Loučkách se dozvíte, jak se ručně vyrábí porcelán – bílý, růžový i ten v barvě slonové kosti. Nakouknete pod ruce točířkám, ručním malířkám i tiskařkám.

Ilustrace: Shutterstock.com

KAM PRO AKTUÁLNÍ INFORMACE

www.rudolfkampf.cz

Exkurze již brzy:

+420 735 753 112

50% sleva při předložení Karlovy Vary Region Card

Krajky a rukavičky

Kraj objímající Krušné hory je dobře známý i díky hornické minulosti. Těžilo se zde stříbro, cín a další rudy. Hornické rodiny obvykle nevlastnily žádná pole ani dobytek, což je důvod, proč se ženy horníků začaly věnovat ručním pracím, například paličkování prýmků a krajek. Místní šité krajky si záhy získaly mezinárodní ohlas a řemeslo tudíž zůstalo živé i po vyčerpání rudných zásob. Během 17. a 18. století získalo dokonce takovou pověst, že krušnohorské krajky kopírovaly dílny v Anglii, Skotsku a v Irsku. Módní Krušnohoří bylo tak žádané, že „obléklo” do svatebních šatů císařovnu Alžbětu.

Slávu západočeské zručnosti připomíná Národopisné a textilní muzeum v Aši. Až pojedete do Aše, muzeum a další expozice určitě nevynechejte. Seznámí vás i s dalšími úspěchy místních zlatých ručiček. Například s výrobou rukavic a rukaviček v Abertamech. O rozvoj a věhlas řemesla se postaral rodák Albert Eberhardt, který založil první rukavičkářskou dílnu. V dobách největšího rozmachu zaměstnávaly jednotlivé abertamské dílny až jedenáct tisíc lidí a abertamští rukavičkáři a hlavně jejich výrobky patřili k nejlepším na světě. V roce 1972 je s sebou vezla česká výprava na Zimní olympijské hry v japonském Sapporu.

Zmíněné muzeum v západočeském Aši pečuje o jednu z nejvýznamnějších sbírek rukavic, ta čítá okolo 20 tisíc jednotlivých kusů. Zajímavou historii připomíná i Rukavičkářská expozice přímo na abertamské radnici. Je v ní k vidění na tři sta vystavených předmětů. Zpravidla poslední sobotu v měsíci se v Abertamech konají živé ukázky výroby kožených rukavic Vstupné na ně je dobrovolné.

Ilustrace: Shutterstock.com

KAM PRO AKTUÁLNÍ INFORMACE

www.muzeum-as.cz

www.mesto-abertamy.cz

Zápis v Guinnessovce

Světové unikáty Karlovarska jsou Čechům dobře známé – kdo by neslyšel o Vřídle, Zpívající fontáně nebo skvělé balneologii! V Guinessově knize rekordů mají západní Čechy ale překvapivého zástupce  – maxitubu. Byla postavena v Kraslicích v továrně Bohlad & Fuchs v roce 1910 pro světovou výstavu v New Yorku v roce 1913. Tuba je hratelná, musí však k tomu být dva. Jeden na „foukání” a druhý na hraní. Donedávna byla vystavena v sídle kraslické společnosti Amati, a brzy snad bude známé i její nové umístění.

Karlovarsko má vůbec silnou hudební tradici. Prvním historicky potvrzeným hudebním nástrojařem byl právě v Kraslicích Melchior Lorenz. Při jeho svatbě v roce 1631 ho zapsali do matriky jako „ein Geigenmacher“ (výrobce houslí) a v roce 1669 měli houslaři v Kraslicích již vlastní cech. Kraslice si získaly věhlas i jako místo první sériové výroby foukacích harmonik na světě.

Není tedy divu, že jedno z nejlepších muzeí v Karlovarském kraji, Muzeum Cheb, se o hudební tradici zajímá. Před dvěma roky pro něj kraj zakoupil cenné přírůstky – 60 historických hudebních nástrojů z 19. a 20. století. Zajímavé je, že z velké části se jedná o nástroje ze zdejších původních houslařských firem. Část hudební expozice má chebské muzeum v městečku Luby a na podzim 2021 má být unikátní sbírka prezentována formou výstavy přímo v Muzeu Cheb. Pro případné poslední pochybovače, jak skvělou tradici dechových nástrojů na Karlovarsku máme, je dobré zmínit, že město Cheb je od roku 1970 pořadatelem FIJO – Mezinárodního festivalu dechových orchestrů mladých.

Ilustrace: Shutterstock.com

KAM PRO AKTUÁLNÍ INFORMACE

www.muzeumcheb.cz

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více