Kiwi.com: Češi v létě cestovali nejvíce od začátku pandemie

Foto: Shutterstock.com Počty rezervací letenek se v létě téměř vyšplhaly na předcovidovou úroveň Foto: Shutterstock.com

Češi v létě cestovali skoro jako před pandemií. Rezervace letenek, které od začátku června do konce srpna provedli čeští klienti, se vyšplhaly na 95 procent z celkového počtu cest, které se uskutečnily ve stejném období roku 2019. Mezi nejnavštěvovanější destinace patřily Kyjev, Řím, Malaga, Lvov a Palma de Mallorca. Hovoří o tom data společnosti Kiwi.com.

První pětku doplnila další tradiční prázdninová města v Chorvatsku a Itálii. Oproti minulým letům se změnila průměrná cena letenky (pokles o 27 % v porovnání s rokem 2019), stejně tak předstih, s jakým lidé letenky nakupují, či doba pobytu v cílové destinaci.

„Češi letos v létě volili tradiční evropské destinace, stejně jako v loňském roce mířili především do Itálie, Španělska či Chorvatska. Pozitivním zjištěním zůstává růst počtu rezervací, které se vyšplhaly téměř na předpandemickou úroveň, z toho se třetí srpnový týden zapsal jako nejsilnější. V globálním měřítku jsme zaznamenali největší zájem o cesty do Istanbulu a Londýna,” říká Eliška Řezníček Dočkalová, ředitelka Customer Experience v Kiwi.com.

Navzdory tomu, že oblíbenost prázdninových destinací zůstává stejná, výraznějším způsobem se změnily průměrné ceny letenek z České republiky. V porovnání s rokem 2020 došlo k menšímu nárůstu, nicméně ceny nadále zůstávají v průměru o více než 27 % nižší než tomu bylo v roce 2019, stejný vývoj byl zaznamenán také na globální úrovni.

Co se týče délky pobytu, ta byla letos v létě o něco kratší než v loňském roce. V průměru Češi strávili na dovolené necelých pět dní, v roce 2020 to bylo 5,5 dne. Změnil se také předstih, se kterým si lidé letenky kupují, v průměru se tato doba zkrátila o více než měsíc oproti minulému roku. Zákazníci nadále rezervují své lety s mnohem menším předstihem než například v letech 2020 a 2019, to také potvrzuje trend cestovatelů, kteří stále vyhledávají větší flexibilitu. Nicméně nutno dodat, že počty letů, které byly zrušeny aerolinkami, postupně klesají, v loni v létě se jednalo přibližně o 32 %,  letos o prázdninách se jednalo okolo čtyř procent všech letů,” dodává Dočkalová.

V 62 % případů zákazníci využili pro své cesty virtuálně propojené lety, tedy lety s více aerolinkami, které spolu běžně nespolupracují a které Kiwi.com propojuje v rámci jednoho itineráře.

A kam se bude cestovat na podzim?

Chuť Čechů cestovat přetrvává i nadále. Tomu také odpovídá počet rezervací, které se v porovnání s loňským rokem více než ztrojnásobily. Čeští cestovatelé se aktuálně chystají na cesty do Říma, Kyjeva, Londýna, Kodaně a Lvova. Na globální úrovni dominují rezervace do Londýna, Milána a Istanbulu.

Nejnovější články z rubriky Data/Analýzy

Foto: Petr Manuel Ulrych

Kulhánek: Turismus se v létě přiblížil předcovidové situaci

Po Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) se tento týden za končící letní turistickou sezonou ohlédlo také Ministerstvo zahraničních věcí (MZV). O vývoji zejména výjezdového turismu novináře během dnešní tiskové konference informoval ministr Jakub Kulhánek. Představeny byly...

Číst více
Foto: Petr Manuel Ulrych

MMR: Incoming a městský turismus ožijí na podzim

Pokud jde o výjezdový a domácí cestovní ruch, letní turistická sezona se vydařila. Mimo jiné díky řadě podpůrných programů a zákonu „lex voucher“. Tak by se dalo lakonicky shrnout, jak se včera na tiskové konferenci za děním v cestovním...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Kraj Vysočina v datech ČSÚ: 2. čtvrtletí 2021

V hromadných ubytovacích zařízeních na Vysočině přenocovalo od letošního dubna do konce června 67 597 hostů, v meziročním porovnání jejich počet stoupl skoro o 53 procent. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podnikatele v těchto službách podobně jako...

Číst více