Dáváte si novoroční předsevzetí?

Shutterstock.com Shutterstock.com

Leden je mezinárodní měsíc mentoringu a leden 2021 bude prvním měsícem, kdy se mentoring jako silný a efektivní nástroj profesionálního růstu naplno a poprvé rozběhne i v českém pohostinství. Dejte si předsevzetí, že pomůžete našemu oboru a zapojíte se.

Cestovní ruch prochází těžkou krizí a je toho příliš najednou co musíme udělat jinak a co musíme změnit. Ukazuje se, že sdílení znalostí, zkušeností a zdrojů, je nejsnazší správnou cestou k úspěšnému restartu. Ať už jste mentor, nebo mentorovaný, mentorský vztah může posunout váš profesionální život do nových výšin. Přínosy mentoringu jsou nesčetné. Studie ukazují, že dobrý mentoring může vést k rychlejšímu kariérnímu úspěchu jednotlivců, k povýšení a novým příležitostem. Firmy, které podporují mentoring, jsou odměňovány vyšším zapojením svých zaměstnanců i udržením a sdílením znalostí. Přesněji celkem 71 % společností umístěných v žebříčku Fortune 500 nabízí vlastní mentorské programy svým zaměstnancům. Hotelmax, společně s těmi nejlepšími mentory a za podpory silných společností, přináší mentoringový program pro hoteliéry a mladé nebo začínající talenty.

Rozhodli jsme se, že nepříznivou situaci na trhu cestovního ruchu využijeme jako příležitost k růstu. Těšíme se, že se k nám hoteliéři a restauratéři připojí. Máme v týmu mentorů ostřílené obchodníky a manažery nejúspěšnějších hotelů a restaurací, provozní a generální ředitele, experty na řízení výnosů, otevírání hotelů, finanční řízení a vedení lidí. Profesionály, kteří mají za sebou vzestupy i pády.

Mentoring nevytváří úspěch automaticky sám o sobě. Vyžaduje úsilí. K vytváření úspěšných mentorských vztahů jsou potřeba určité kompetence, jako například empatie a schopnost naslouchat. Stejně tak dodržování dané struktury setkávání, a to jak od mentora, tak i od mentorovaného. Úspěch přichází až tehdy, když obě strany převezmou vlastní odpovědnost. Vybíráme mentory, které sami oslovujeme. Často se nám ale také sami hlásí a toho si považujeme. Ještě se nám nestalo, že by nás mentor odmítl. Setkáváme se naopak se zájmem a podporou.

Kdo je dobrý mentor? Dobrý mentor musí být víc než jen úspěšný člověk. Dobrý mentor musí mít schopnost a touhu rozvíjet lidi. Vyžaduje to ochotu uvažovat jako mentorovaný a sdílet své vlastní úspěchy i neúspěchy. Velkou roli zde hraje upřímný zájem pomoci někomu jinému bez přímé odměny. Mentoring není transakční byznys. Dobří mentoři svou práci dělají proto, že chtějí prožít i úspěch někoho jiného. Vlastní úspěch si už prožili. Osvojili si schopnost věnovat v reálném čase energii mentorskému vztahu a jsou ochotni to dělat. Jen dobré úmysly zde však nestačí, mentoring vyžaduje také čas. Mentor se musí umět podělit o své příběhy „jak jsem to udělal/a správně“ a „jak jsem to udělal/a špatně“. Obě zkušenosti poskytují cenné příležitosti pro učení. A stejně jako jsou ve škole nejlepšími učiteli ti, kdo sami zůstali zvědavými studenty, tak i nejlepší mentoři se nikdy nepřestali a nepřestanou učit. Mentorství zahrnuje dovednost kladení odvážných, přímých a otevřených otázek, sebereflexi, poskytování zpětné vazby a schopnost sdílet příběhy. Naše mentory v programu Hotelmax Talent Mentoring na jejich roli připravují experti, kteří mají zkušenosti s globálními programy pro společnost Google.

A jaké vlastnosti má mít dobrý mentee? Mentorovaný by nikdy neměl zapomenout na to, že svou činnost dělají mentoři z dobré vůle a že on se svou účastí zavázal rozšířit své schopnosti. Měl by mít jasno o svých kariérních cílech, potřebách a přáních, protože mentoring není terapie hledání sama sebe. Mentorovaný by měl umět požádat o pomoc, ukázat zranitelnost a nebát se prozkoumat cesty, na které se odvážně podívá i z jiné perspektivy. Účastníci mentoringu by měli být otevřeni učení, zkoušení nových nápadů a zpětné vazbě. Účastníky vybíráme podle jediného kritéria, a tím je zájem růst a rozvíjet se. Na našem webu se hlásí sami nebo prostřednictvím svého zaměstnavatele a po vyplnění strukturovaného dotazníku je párujeme s nejvhodnějším mentorem. Je to rychlé a efektivní.

Pochopitelně, že mentorský vztah musí být správně veden a udržován. Je to společný podnik, který vyžaduje, aby se obě strany aktivně zapojily a staraly. I to naše mentory a mentee v programu učíme, a kromě materiálů ke studiu jim dáváme i přístup k různým, pro ostatní těžko dostupným zdrojům informací a znalostí.

Mentoring je prostě skvělou příležitostí, jak obohatit zkušenosti i osobní život. Je to jeden z nejdůležitějších a nejefektivnějších kroků, které může člověk udělat pro zkvalitnění svého profesního života. Vyžaduje to čas a odhodlání, ale stojí to za to. Ať už jste mentorem, nebo mentorovaným, je to pro vaši kariéru velká výhoda.

Autor

Nejnovější články z rubriky Data/Analýzy

Foto: Shutterstock.com

Profil typického turisty v Královéhradeckém kraji

V předposledním dílu letošního seriálu věnovaného analýze demografických charakteristik a spotřebního chování domácích i zahraničních turistů navštěvujících jednotlivé kraje České republiky se vypravíme na Královéhradecko. Zaměříme se na návštěvníky, kteří do kraje přijížděli v letech 2018 a 2019, tedy...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Profil typického turisty v Libereckém kraji

Jeden z posledních dílů našeho letošního seriálu vás zavede na Liberecko. Seznámíte se s demografickými charakteristikami a spotřebním chováním =domácích i zahraničních návštěvníků, kteří do tohoto kraje mířili v letech 2018 a 2019, tedy před příchodem koronavirové pandemie. Jako vždy vyjdeme...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Pražské letiště odbaví o šestinu pasažérů víc než loni

Letiště Václava Havla Praha by letos podle odhadů mělo odbavit kolem 4,4 milionu cestujících, což je meziročně asi o šestinu více. Návrat k číslům před koronavirovou krizí, kdy v roce 2019 odbavilo přes 17,8 milionu pasažérů, však odhaduje...

Číst více