Dáváte si novoroční předsevzetí?

Shutterstock.com Shutterstock.com

Leden je mezinárodní měsíc mentoringu a leden 2021 bude prvním měsícem, kdy se mentoring jako silný a efektivní nástroj profesionálního růstu naplno a poprvé rozběhne i v českém pohostinství. Dejte si předsevzetí, že pomůžete našemu oboru a zapojíte se.

Cestovní ruch prochází těžkou krizí a je toho příliš najednou co musíme udělat jinak a co musíme změnit. Ukazuje se, že sdílení znalostí, zkušeností a zdrojů, je nejsnazší správnou cestou k úspěšnému restartu. Ať už jste mentor, nebo mentorovaný, mentorský vztah může posunout váš profesionální život do nových výšin. Přínosy mentoringu jsou nesčetné. Studie ukazují, že dobrý mentoring může vést k rychlejšímu kariérnímu úspěchu jednotlivců, k povýšení a novým příležitostem. Firmy, které podporují mentoring, jsou odměňovány vyšším zapojením svých zaměstnanců i udržením a sdílením znalostí. Přesněji celkem 71 % společností umístěných v žebříčku Fortune 500 nabízí vlastní mentorské programy svým zaměstnancům. Hotelmax, společně s těmi nejlepšími mentory a za podpory silných společností, přináší mentoringový program pro hoteliéry a mladé nebo začínající talenty.

Rozhodli jsme se, že nepříznivou situaci na trhu cestovního ruchu využijeme jako příležitost k růstu. Těšíme se, že se k nám hoteliéři a restauratéři připojí. Máme v týmu mentorů ostřílené obchodníky a manažery nejúspěšnějších hotelů a restaurací, provozní a generální ředitele, experty na řízení výnosů, otevírání hotelů, finanční řízení a vedení lidí. Profesionály, kteří mají za sebou vzestupy i pády.

Mentoring nevytváří úspěch automaticky sám o sobě. Vyžaduje úsilí. K vytváření úspěšných mentorských vztahů jsou potřeba určité kompetence, jako například empatie a schopnost naslouchat. Stejně tak dodržování dané struktury setkávání, a to jak od mentora, tak i od mentorovaného. Úspěch přichází až tehdy, když obě strany převezmou vlastní odpovědnost. Vybíráme mentory, které sami oslovujeme. Často se nám ale také sami hlásí a toho si považujeme. Ještě se nám nestalo, že by nás mentor odmítl. Setkáváme se naopak se zájmem a podporou.

Kdo je dobrý mentor? Dobrý mentor musí být víc než jen úspěšný člověk. Dobrý mentor musí mít schopnost a touhu rozvíjet lidi. Vyžaduje to ochotu uvažovat jako mentorovaný a sdílet své vlastní úspěchy i neúspěchy. Velkou roli zde hraje upřímný zájem pomoci někomu jinému bez přímé odměny. Mentoring není transakční byznys. Dobří mentoři svou práci dělají proto, že chtějí prožít i úspěch někoho jiného. Vlastní úspěch si už prožili. Osvojili si schopnost věnovat v reálném čase energii mentorskému vztahu a jsou ochotni to dělat. Jen dobré úmysly zde však nestačí, mentoring vyžaduje také čas. Mentor se musí umět podělit o své příběhy „jak jsem to udělal/a správně“ a „jak jsem to udělal/a špatně“. Obě zkušenosti poskytují cenné příležitosti pro učení. A stejně jako jsou ve škole nejlepšími učiteli ti, kdo sami zůstali zvědavými studenty, tak i nejlepší mentoři se nikdy nepřestali a nepřestanou učit. Mentorství zahrnuje dovednost kladení odvážných, přímých a otevřených otázek, sebereflexi, poskytování zpětné vazby a schopnost sdílet příběhy. Naše mentory v programu Hotelmax Talent Mentoring na jejich roli připravují experti, kteří mají zkušenosti s globálními programy pro společnost Google.

A jaké vlastnosti má mít dobrý mentee? Mentorovaný by nikdy neměl zapomenout na to, že svou činnost dělají mentoři z dobré vůle a že on se svou účastí zavázal rozšířit své schopnosti. Měl by mít jasno o svých kariérních cílech, potřebách a přáních, protože mentoring není terapie hledání sama sebe. Mentorovaný by měl umět požádat o pomoc, ukázat zranitelnost a nebát se prozkoumat cesty, na které se odvážně podívá i z jiné perspektivy. Účastníci mentoringu by měli být otevřeni učení, zkoušení nových nápadů a zpětné vazbě. Účastníky vybíráme podle jediného kritéria, a tím je zájem růst a rozvíjet se. Na našem webu se hlásí sami nebo prostřednictvím svého zaměstnavatele a po vyplnění strukturovaného dotazníku je párujeme s nejvhodnějším mentorem. Je to rychlé a efektivní.

Pochopitelně, že mentorský vztah musí být správně veden a udržován. Je to společný podnik, který vyžaduje, aby se obě strany aktivně zapojily a staraly. I to naše mentory a mentee v programu učíme, a kromě materiálů ke studiu jim dáváme i přístup k různým, pro ostatní těžko dostupným zdrojům informací a znalostí.

Mentoring je prostě skvělou příležitostí, jak obohatit zkušenosti i osobní život. Je to jeden z nejdůležitějších a nejefektivnějších kroků, které může člověk udělat pro zkvalitnění svého profesního života. Vyžaduje to čas a odhodlání, ale stojí to za to. Ať už jste mentorem, nebo mentorovaným, je to pro vaši kariéru velká výhoda.

Autor

Nejnovější články z rubriky Data/Analýzy

Foto: Shutterstock.com

Nárůst poptávky u rezervačních portálů

Rezervační portály u domácích pobytů v současné době zaznamenávají až extrémní nárůst poptávky. Například Slevomat o uplynulém víkendu evidoval oproti předchozím letům trojnásobný zájem o ubytování, portál Hotel.cz pak v posledním červencovém týdnu zaznamenal nejvyšší návštěvnost a počet telefonických rezervací za...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Třeboňské lázně jsou nyní plné

Slatinné lázně Třeboň jsou za první letošní pololetí ve ztrátě, zisk měly až za červen, 14 milionů Kč. Kapacita lázní je teď plná, vyprodáno je do poloviny září. Letos chtějí dosáhnout 80 procent tržeb z roku...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Češi si berou krátké dovolené

Epidemie koronaviru výrazně změnila pohled Čechů na trávení dovolené. Většina z nich letos plánuje na dovolené více odpočívat než v minulosti a také si volno více užít, a to hlavně v rodinném kruhu. Přesto si Češi neplánují brát výrazně delší...

Číst více