×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

CzechTourism: V Česku se v říjnu ubytovalo meziročně asi o 800 000 hostů víc

Foto: Shutterstock.com V říjnu se v Česku ubytovalo o 800 tisíc hostů víc než před rokem Foto: Shutterstock.com

V tuzemských hotelech se podle agentury CzechTourism v říjnu ubytovalo zhruba 1,1 milionu hostů. Oproti loňsku je to asi o 800 000 více. Návštěvnost hotelů nadále nejvíce podporovali domácí turisté, kterých do nich v desátém měsíci letošního roku zavítalo přibližně 660 000. Ze zahraničí dorazilo kolem 400 000 hostů, nejčastěji šlo o Němce. Obsazenost hotelů ke konci roku však ovlivní zrušené vánoční trhy. Cestovatelé z ciziny se tak místo toho, aby přijeli do České republiky, vydají do zemí, kde se adventní trhy konají. Agentura CzechTourism to uvedla na základě nových dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Z říjnových údajů ČSÚ je podle ředitele CzechTourism Jana Hergeta patrné, že s rostoucí proočkovaností začali lidé znovu cestovat. „Markantní je to například u turistů z Izraele, kde se očkovalo velice rychle,“ uvedl. Tuzemské hotely v říjnu přivítaly 12 233 hostů z Izraele, v porovnání se stejným měsícem předkrizového roku 2019 jich bylo pouze o 1 320 méně. Podobné je to u návštěvníků ze Saúdské Arábie, propad hostů v hotelech za desátý měsíc ve srovnání s rokem 2019 činí zhruba osm procent.

„Bohužel aktuálně se situace vyvíjí opačným směrem. Turisté ze vzdálených zemí ve velkém ruší rezervované lety a cesty do Česka, a to především kvůli chybějícím adventním trhům. Vánoční atmosféra ve městech spojená s adventními trhy je pro řadu zahraničních turistů opravdu silným magnetem. Proto místo toho, aby zavítali do Prahy, Brna, Plzně nebo třeba Olomouce, vyrazí na city breaky do jiných evropských měst, ve kterých adventní trhy probíhají,“ řekl dále Herget.

Pokles zájmu v souvislosti se zpřísněním protiepidemických opatření sleduje například hotelová síť Orea Hotels & Resorts. Momentálně podle svého generálního ředitele Gorjana Lazarova eviduje rušení firemních akcí, zastavil se podle něj i nárůst individuálních rezervací. Termíny v období vánočních svátků a na Silvestra jsou podle něj ale něj vytížené. Největší poptávka je po ubytování v horských hotelech na Šumavě a Krkonoších.

Lazarov doufá, že v následujících měsících česká vláda nenařídí plošnou uzávěru. Věří, že se zvýšením proočkovanosti se sníží tlak na zdravotní systém. Přesto se dalšího vývoje obává. „Nejhorší je nejistota. V době, kdy se zvyšují čísla a Česká republika se stává pro zahraniční hosty, především z Německa, riziková, snižuje to poptávku po našich hotelech,“ dodal.

Za rekreačními účely mohou ubytovacích služeb v současné době využít až na výjimky jen lidé s dokončeným očkováním a ti, kteří v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19. Stravovací provozy, kluby a bary musejí zavírat ve 22:00, na veřejnosti je zakázána konzumace alkoholu. Netýká se to vnitřních prostor restaurací.

Nejnovější články z rubriky Data/Analýzy

Foto: Shutterstock.com

Cestovní ruch ve Vídni byl loni na 28 procentech úrovně před krizí

Poklesem zájmu v důsledku protipandemických opatření netrpí zdaleka jen tak často omílaná Praha, ale i řada dalších evropských měst. Například v rakouské metropoli dosáhnul loni turismus jen 28 procent předkrizových hodnot. Počet přenocování se ale proti předchozímu roku...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Japonsko hlásí rekordní pokles mezinárodních příjezdů

Počet zahraničních turistů v Japonsku klesl loni na 245 900, což bylo nejméně od roku 1964, odkdy se tento údaj sleduje. Meziročně se jejich počet snížil o rekordních 94 procent, ve srovnání s rokem 2019, tedy s dobou před pandemií...

Číst více
Foto: A.T.I.C. ČR

Informační centra – vlivný sektor cestovního ruchu

Aktuálně v České republice působí 494 certifikovaných turistických informačních center (TIC), z nichž je 380 členy Asociace turistických informačních center ČR. Informační centra zaměstnávají v průměru 2 stálé pracovníky na hlavní pracovní poměr a 2 brigádníky využívané různorodě dle...

Číst více