Čína: omezení mezinárodních letů potrvá do poloviny roku 2022

Foto: Shutterstock.com Omezení mezinárodních letů z/do Číny potrvá asi do poloviny příštího roku Foto: Shutterstock.com

Čínský úřad pro civilní letectví patrně zachová nynější přísná omezení pro mezinárodní lety po celou první polovinu příštího roku. S odvoláním na analytiky aerolinek Air China o tom včera informovala agentura Reuters. Tento přístup výrazně ovlivní cestovní ruch v oblasti Asie a Tichomoří, kde čínští turisté hrají zásadní roli. I ostatní země tohoto regionu nicméně otevírají hranice pomalu, a to kvůli nízké proočkovanosti proti covidu-19 a nárůstu počtu nově nakažených koronavirem.

Úřad pro civilní letectví v srpnu uvedl, že počet mezinárodních letů za týden odpovídá pouze dvěma procentům úrovně roku 2019. Čína omezila další mezinárodní lety kvůli tomu, že přibývalo případů importované nákazy koronavirem.

Tři největší čínské letecké společnosti – Air China, China Southern Airlines a China Eastern Airlines – u příležitosti zveřejnění čtvrtletních hospodářských výsledků uvedly, že omezení mezinárodních letů ze strany úřadu pro civilní letectví může pokračovat až do první poloviny roku 2022.

Oživení v odvětví by se tak mohlo protáhnout až do roku 2024, myslí si analytik Parash Jain, který ve finanční společnosti HSBC vede výzkum přepravy, přístavů a dopravy v Asii. Připomněl v této souvislosti preventivní přístup Číny s ohledem na zimní olympiádu, která se má konat příští rok v Pekingu.

Vedení letecké společnosti Air China uvedlo, že oživení mezinárodní letecké dopravy bude v Číně pomalejší než v Evropě a ve Spojených státech, protože většina rozvojových zemí nedosáhla vysoké míry proočkovanosti. Společnost China Merchants Securities snížila výhled tržeb Air China až do roku 2023.

Čínský úřad pro civilní letectví omezil mezinárodní lety loni v březnu z obav před šířením koronaviru. Zavedl přístup, podle kterého aerolinky z pevninské Číny mohou jednou týdně vypravit jeden let do jakékoli zahraniční destinace a cizí aerolinky mohou provozovat pouze jeden let do Číny týdně. Kapacita se upravuje s ohledem na počet nakažených pasažérů.

Nejnovější články z rubriky Asie

Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

Blízký východ a Indie, trhy zaslíbené?

Na cestování mají vysoké rozpočty a nebojí se je použít. Očekávají luxus. Dost možná přijedou na konferenci. Rádi poznají naše tradice, okusí českou kuchyni a uneseni budou z našich památek. A nejlépe je oslovíte online. Tak by se dal...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Japonsko se kvůli obavám z varianty omikron uzavře cizincům

Obavy z varianty omikron koronaviru uzavřou opět od zítřka Japonsko cizincům. S odkazem na dnešní oznámení japonského premiéra Fumia Kišidy o tom informovala agentura Reuters.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Indie se otevírá plně očkovaným zahraničním turistům

Indie od dnešního dne povoluje vstup do země plně očkovaným zahraničním turistům, kteří dorazí komerčními lety; plně očkovaní cestující charterových letů mají do Indie přístup už od minulého měsíce.

Číst více