Ceny letenek rostou v Evropě podle Kiwi.com mírně

Foto: Shutterstock.com Ceny letenek se dosud nevrátily na předcovidovou úroveň Foto: Shutterstock.com

Češi za první čtvrtletí rezervovali tolik letenek, jako za polovinu loňského roku. Největší zájem je o lety do evropských prázdninových destinací, které také zůstávají nejlevnější. Průměrná cena letenky z České republiky vzrostla od začátku konfliktu na Ukrajině o 5 %, na Slovensku o 38 %, informovala v tiskové zprávě společnost Kiwi.com, podle které ceny letenek stále nedosahují úrovně před pandemií.

Čeští cestovatelé si aktuálně rezervují letenky nejčastěji do evropských destinací, nejvíce do Itálie, Španělska a Francie, nejoblíbenější linkou jsou lety z Prahy do Říma. Pro období letních prázdnin přibývá také rezervací do Řecka, Chorvatska a Bulharska. Češi tak reagují na stále výhodné nabídky evropských nízkonákladových přepravců a pomalu se přibližují k číslům z minulého roku. Aktuální počet českých rezervací za letošní rok již tvoří téměř polovinu všech rezervací za rok 2021, ovšem ceny letenek ani v současné době nedosahují úrovně před pandemií. Podle globálních dat Kiwi.com jsou letenky stále levnější o více než 17 %, v rámci evropských dat je tento rozdíl ještě znatelnější (24 %).

„Letenky v rámci Evropy aktuálně patří k těm levnějším na trhu, například z České republiky vzrostly od konce února ceny v průměru jen o 5 %, ze Španělska o 6 %, ale například lety ze Slovenska během posledních pár týdnů zdražily o 38 %, z Polska dokonce o 52 %. Obecně pozorujeme trend vyššího růstu cen u letenek z destinací, které sousedí s Ukrajinou a nacházejí se tak blíže válečnému konfliktu,“ říká Mario Gavira, viceprezident pro růst v Kiwi.com a dodává, že před 24. únorem byla nejvytíženější evropskou trasou linka z Kyjeva do Varšavy.

Zdražují mezikontinentální lety, zájem o ně přesto je

Vyšší cenový nárůst od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině zažívají cestující na linkách mezi kontinenty. Právě na tyto dálkové lety citelně doléhá nejen navyšování ceny paliva, ale také uzavření leteckého prostoru nad Ruskem, což pro řadu letů znamená prodloužení cesty i o několik hodin, náhradní trasy a s tím související další náklady. Nejcitelněji jsou zasaženy lety z Evropy do Asie, které v průměru zdražily o 30 %, následovány lety do Jižní Ameriky (20,5 %), Severní Ameriky (13,5 %) a Afriky (10 %).

Nicméně i o tyto regiony je mezi cestovateli nadále zájem. Z Evropy do Afriky se nejvíce létá do destinací v Maroku, v rámci Severní Ameriky dominují rezervace do Montrealu, New Yorku a Los Angeles. V Oceánii cestovatelé aktuálně nejvíce rezervují cesty do Sydney, Pertu nebo Melbourne v Austrálii, v Jižní Americe dominují lety do São Paula, Buenos Aires, Limy a v rámci asijských cest jsou nejčastěji rezervovány lety do Tel Avivu, Istanbulu, Ammánu a Dubaje.

Nejnovější články z rubriky Data/Analýzy

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Cestovní ruch nabírá na síle, zájem o hotely stoupá

Po pandemii koronaviru lidé začali víc cestovat. Podle tabulek na portálu tourdata.cz, které vycházejí z dat publikovaných včera Českým statistickým úřadem, přijelo do tuzemských hotelů v letošním prvním čtvrtletí 2,8 milionu hostů. Tedy asi desetkrát víc než...

Číst více