×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

5 globálních inspirací pro rok 2022

Foto: Shutterstock.com Ve vašem hotelu musí být jistotou, že každý přesně zná a uplatňuje ten nejlepší postup Foto: Shutterstock.com

Pokud si s každým začátkem roku přejete dokázat víc, pokud jste otevřeni i jiným pohledům na jedno a to samé, nebo jste ještě pořád zastáncem multi-taskingu, pak čtěte dál. S vědomím toho, že žádný původce nemůže nabídnout radu, která bude vyhovovat všem, se nyní pokusím vám předat pět zkušeností, které by mohly inspirovat každého nejen v cestovním ruchu. Čerpám je z denní práce s manažery a každou z nich jsem si osvojil na jiném trhu a v kulturně odlišném prostředí.

1. Buďte adekvátně nedbalí

Dokonalost je úžasná. Při operaci mozku, nebo při přistání modulu na mezinárodní vesmírné stanici je přesnost a dokonalost podmínkou. Snaha o její dosažení je obdivuhodná. Má ovšem nevýhodu, protože je zdrojově náročná. Zdržování přivádí hosty a některé kolegy k šílenství, proto je na místě se zamyslet nad tím, zda je naše snaha přiměřená očekávané skutečnosti. Adekvátní nedbalost, kterou ale vybalancujete vyšší rychlostí je elegantním řešením. V tomto jsem se nejvíce inspiroval u svých francouzských obchodních partnerů. Říkají tomu „le chic“.

2. Vymazlete svou denní rutinu

Každé činnosti může rutina prospět k vyšší produktivitě. Ve vašem hotelu musí být jistotou, že každý přesně zná a uplatňuje ten nejlepší postup. Nevěřte tomu, že lze dělat pět věcí najednou a správně. Věční začátečníci se upínají k cílům, vítězové mají svůj systém. Kreativní práce je pak vyšším stupněm „vymazlené“ rutiny v okamžiku, kdy se zamýšlíte nad jiným řešením. Mít svůj systém znamená, že postupujete krok za krokem, tak trochu na autopilota a nezaměstnáváte mozek rozhodováním a plánováním stejných opakujících se úkonů. Soustředíte se jen na výkon. Ušetříte energii a čas. Benefitem je je radost sledovat, že každý v hotelu ví přesně, co kdy a jak má dělat. Asi vás nepřekvapí, že vymazlenou rutinu obdivuji nejvíc v Německu.

3. Mluvte spolu často a buďte věcní

Všichni v hotelu potřebují vědět co se děje. Každodenní efektivní komunikace ve všech částech hotelu je klíčová. Často se vyhnete zbytečným nákladům a většina problémů se dá podchytit včasnou komunikací. A naopak, nedostatek informací se nám vrátí ve špatných výsledcích a nelichotivých recenzích. Mou praktickou zkušeností jsou nejefektivnější porady, které probíhají v přesnou dobu, každý účastník má omezený čas, například minutu na informace a minutu na návrh řešení, nikdo nevyrušuje mobilem a vzájemně si projevíme úctu věnováním absolutní pozornosti k tomu, kdo mluví. Asi vás nepřekvapí, že ve věcné komunikaci a pozornosti tomu, co kdo říká, mě inspirovali kolegové v USA.

4. Vsaďte na empatii

Už se vám stalo, že se na vás někdo zlobil za něco, co jste neudělali? Určitě jste zažili situaci, kdy jste sami někomu „opláceli stejnou mincí“, a později zjistili, že v tom byl nevinně. Empatický člověk chápe, že nikdy nezná celý příběh. Že věci mohou být a z pohledu druhého člověka zákonitě jsou vždy vnímány trochu jinak. Kdyby byli lidé schopni větší empatie, bylo by na světě lépe. Když budete svoji empatii rozvíjet vy sami, budete žít šťastněji. Empatie vám umožní být v jednání o krok napřed. Nezaměňujte ovšem empatii za soucit. Soucit nepomáhá. Naopak vcítění se „do bot“ protějšku je pro empatického člověka snadné a příjemné, pokud se nezapomene zase vyzout. Empatii se soustavně učím od svých brazilských přátel a kolegů.

5. Zvyšujte svou psychickou odolnost

Jsou lidé, kteří s lehkostí a úsměvem zvládají neuvěřitelné množství věcí. A naopak jsou lidé, kteří se hroutí při sebemenším vybočení ze svého stereotypu. A padají pod tlakem každodenních povinností a událostí. Míra psychické odolnosti je u každého člověka jiná, avšak každý se může naučit svou psychickou odolnost zvýšit. Jak to zvládnete vy? Například tím, že si osvojíte nejdůležitější myšlenkový návyk, jímž je optimismus, že se rozhodnete přijímat věci tak, jak jsou a za každých okolností si zachováte orientaci na řešení. Obdivuji a snažím se získat odolnost dánských kolegů a přátel. 

Výčet inspirací bych mohl zakončit radou, kterou jsem dostal kdysi dávno od mého izraelského šéfa, který mi řekl: Pokud můžeš problém vyřešit penězi, není to problém, ale výdaj.

Šťastný rok 2022!

Autor

Nejnovější články z rubriky Expert

Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Jižní Čechy se rozrostou o další modernizovaná karavanová stání

Do dotačního programu Jihočeského kraje, zaměřeného na vznik nových a modernizaci současných karavanových stání, dorazilo k termínu podání celkem 27 žádostí. V tiskové zprávě o tom informovala Jihočeská centrála cestovního ruchu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Česká kampaň na CBS oslovila 8,5 milionu Američanů 

Kampaň na nejsledovanější americké TV stanici CBS, která zvala americké turisty na návštěvu České republiky v roce 2022, zhlédlo na klíčových trzích na východním pobřeží USA (New York a Philadelphia) téměř 8,5 milionu diváků. V tiskové zprávě o tom...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Cestovní ruch ve Vídni byl loni na 28 procentech úrovně před krizí

Poklesem zájmu v důsledku protipandemických opatření netrpí zdaleka jen tak často omílaná Praha, ale i řada dalších evropských měst. Například v rakouské metropoli dosáhnul loni turismus jen 28 procent předkrizových hodnot. Počet přenocování se ale proti předchozímu roku...

Číst více