Vláda schválila snížení DPH na ubytovací služby

Asociace hotelů a restaurací si včera připsala cenné vítězství – vláda v rámci daňového balíčku, který by měl pomoci firmám s následky šíření koronaviru, schválila snížení DPH na ubytovací služby z 15 na 10 procent, tedy opatření, po kterém AHR ČR již dlouho volala. Stejně tak by měla klesnout DPH u vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení, o čtvrtinu by se měla dále snížit silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. Informovalo o tom ministerstvo financí, které navrhuje balíček projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze.

DPH u ubytovacích služeb by měla klesnout na 10 %

Asociace hotelů a restaurací ČR podle svého prezidenta Václava Stárka vítá snížení sazby u ubytovacích služeb jako dlouhodobou pomoc podnikatelům v cestovních ruchu. „Snížení jsme navrhovali už loni, když se řešilo DPH pro stravovací služby,“ řekl Stárek. Díky nižší sazbě se vyrovná i konkurenceschopnost ubytovacích zařízení vůči okolním zemím.

AHR ČR včera rovněž vyzvala poslance a senátory, aby tento návrh podpořili a pomohli tak zmírnit existenční dopady výpadku spotřeby cestovního ruchu, který bude v letošním roce činit až 50 % v porovnání s rokem 2019. Navíc sjednocení sazeb DPH u stravovacích a ubytovacích služeb zjednoduší systém nejen pro podnikatele, ale i zákazníky.

Sazby DPH pro ubytovací služby v sousedních zemích:

Německo 7 %
Rakousko 10 %
Slovensko 10 %
Maďarsko 5 %
Polsko 8 %

Zdroj: AHR ČR

Václav Stárek dále uvedl: „Protikrizový balíček je jednoznačně vstřícným krokem vlády pro podporu podnikání v ubytovacích službách. Naše hotelnictví je na vysoké úrovni ve srovnání s ostatními členskými státy EU a je pro nás klíčové, aby tomu tak bylo i po odeznění současné pandemie, která zasáhla zásadním způsobem právě služby ubytování a stravování. Stejně tak je velmi jasným signálem ochoty pomoci podnikatelům také zpětné uplatnění daňové ztráty. Věříme, že stejně vstřícně jako vláda, přistoupí k tomuto návrhu vlády i zákonodárci a podpoří tak udržení životaschopnosti cestovního ruchu, který za poslední tři měsíce celosvětově utrpěl výrazné ztráty.“ 

Spokojeni jsou se včerejším rozhodnutím vlády i zástupci skiareálů. „Pětiprocentní snížení daně u jízdného za vleky představuje z pohledu státu marginální výpadek příjmů, provozovatelům lyžařských areálů ale tyto prostředky významně pomohou. A to zvláště po letošní zkrácené sezoně,“ konstatoval ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot. Podle jednatele SkiResortu Černá Hora-Pec Petra Hynka se snížením DPH podnikatelům provozujícím lanové dráhy i vleky také zjednoduší administrativa. Tržby nyní museli složitě rozpočítávat. Pro lanové dráhy totiž od loňska platí sazba deset procent. Podle podnikatelů je desetiprocentní sazba na vleky obvyklá například pro Rakousko, Slovinsko, Francii nebo Itálii.

V případě DPH má ČR nyní tři sazby. Základní sazba je 21 procent, první snížená 15 procent a druhá snížená deset procent. Konkrétní seznam zboží a služeb, které spadají do jednotlivých sazeb, jsou v přílohách zákona o DPH. Daň je jedním z nejdůležitějších příjmů státního rozpočtu, loni z daně rozpočet získal 291,3 miliardy korun.

Ilustrace: Shutterstock.com (koláž: COT media)

Přečtěte si také článek o kuchařském klání. Asociace kuchařů a cukrářů vyhlašuje soutěž o nejlepší jídla v různých kategoriích.

Nejnovější články z rubriky Legislativa

Foto: Shutterstock.com

Právo, památky, nemateriální kulturní dědictví

S cestovním ruchem souvisí řada právních institutů. Zejména v zemích s bohatým kulturním dědictvím hraje výraznou roli právní úprava ochrany a využívání památek - tedy předpisy památkové péče.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

AMSP: Za bezinfekčnost hostů nesmí zodpovídat restauratéři

Současným hlavním cílem zástupců podnikatelů v gastronomii podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) je uhlídat, aby ministerstvo zdravotnictví (MZd) neprosadilo přenesení povinnosti kontroly bezinfekčnosti hostů na restauratéry. Pro provozovatele by to představovalo výraznou komplikaci. Stát...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Více než miliarda ročně na podporu turismu

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce pro příští roky ze státního rozpočtu na rozvoj cestovního ruchu vynaložit zhruba 1,2 miliardy korun ročně. V posledních letech se vyčleněná podpora pohybovala kolem 700 milionů. Vyplývá to ze Strategie...

Číst více