Šrí Lanka se cizincům otevře v srpnu

Zahraniční turisté se na Šrí Lanku vrátí nejdříve 1. srpna tohoto roku. Budou se ale muset připravit na přísná protiepidemická opatření. S detaily dnes zástupce tuzemských médií seznámil honorární konzul Šrílanské demokratické socialistické republiky Marek Němec.

Příjezdy na Šrí Lanku budou možné od začátku srpna

Šrí Lanka je jednou z prvních exotických destinací, které zveřejnily jak konkrétní datum otevření hranic, tak detaily fungování cestovního ruchu po tomto datu. „Dnem D“ bude sobota 1. srpna – od tohoto data budou moci do země přicestovat zahraniční turisté. Nová pravidla nahrávají certifikovaným cestovním kancelářím, nikoli individuálním turistům. „Nebude možné vzít si na letišti taxík nebo tuk-tuk a vydat se na cesty po ostrově. Vše bude muset být organizované,“ poznamenal Marek Němec. Veškeré služby budou muset být objednány přes cestovní kancelář. Turisté se navíc budou moci ubytovat pouze v hotelech, které projdou speciální certifikací dokládající splnění podmínek bránících šíření nového koronaviru, certifikovány budou muset být také dopravní prostředky, kterými se budou po návštěvníci po zemi pohybovat.

Do země budou turisté vpuštěni pouze tehdy, prokáží-li se negativním testem na COVID-19, který nebude smět být starší 72 hodin. Tím však protiepidemická opatření nekončí, právě naopak. „Přímo z letiště odjedou všichni turisté do hotelu v Negombu či v Colombu, kde budou muset strávit noc a počkat na výsledky testů, které jim byly provedeny při vstupu do země,“ uvedl Němec. Další testy pak budou muset turisté na Šrí Lance absolvovat po čtvrtém a desátém dnu pobytu. Útěchou pro turisty může být fakt, že testy budou provedeny na náklady šrílanské vlády, nebudou si je tedy platit sami. Každopádně se dá předpokládat, že tato striktní opatření řadu potenciálních zájemců od cesty na Šrí Lanku odradí. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že v řadě dalších exotických zemí bude režim podobný, ne-li přísnější. Kambodža bude například od turistů při příletu vybírat vratnou kauci ve výši 2 500 USD (cca 50 tis. Kč). 

Čeští turisté, kteří se budou chtít vypravit na Šrí Lanku, musejí počítat mj. i se změnou ve vízové oblasti. Jak na svých stránkách uvádí Ministerstvo zahraničních věcí ČR, šrílanská vláda pozastavila k 31. 1. 2020 pilotní projekt vydávání bezplatných elektronických turistických víz po příletu na Srí Lanku 46 vybraným zemím, mezi nimiž byla i Česká republika. Čeští občané cestující na Srí Lanku za turistickým účelem jsou od 1. 2. 2020 povinni uhradit vízový poplatek. Pozitivní zprávou pro zájemce o cestu na Šrí Lanku je, že cena víza byla pro letošní rok stanovena na 35 USD, nikoli na původně plánovaných 100 USD. 

Šrí Lanku v loňském roce navštívilo cca 1,9 mil. zahraničních turistů, pro letošek původní odhady počítaly se zhruba 4 miliony návštěvníků ze zahraničí. Kvůli pandemii onemocnění COVID-19 a souvisejícím protiepidemickým opatřením byly odhady sníženy na max. 1,2 mil. mezinárodních příjezdů. Českých turistů se loni na Šrí Lanku podle Marka Němce vypravilo zhruba 20 tisíc. K povzbuzení zájmu o cesty do této exotické destinace by měl přispět mj. i fam-trip pro zástupce cestovních kanceláří a agentur připravovaný na podzim tohoto roku. Budoucnost cestování do exotických destinací je pochopitelně závislá na uvolnění protiepidemických opatření, které by mělo být koordinováno v rámci Evropské unie.

 Foto: Shutterstock.com

 

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor časopisu COT a portálu iCOT.cz
petr.ulrych@cot.cz
 

Autor

Nejnovější články z rubriky Asie

Foto: Shutterstock.com

Ústavní soud: Strach z moru není důvodem pro nenastoupení na zájezd

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost dvou klientů cestovní kanceláře, kteří kvůli strachu z nákazy dýmějovým morem neodcestovali na ostrov Madagaskar. Informovala o tom ČTK. Klienti v žalobě tvrdili, že od kanceláře nedostali dostatečné informace o rizicích, v čemž spatřovali porušení...

Číst více
Foto: Petr Manuel Ulrych

EXPO 2020: CzechTourism představí Česko v Dubaji pomocí virtuální reality

Patnáct dní zbývá do slavnostního zahájení světové výstavy EXPO Dubaj 2020. CzechTourism na ní představí Česko pomocí virtuální reality. Na tiskové konferenci o tom v úterý informoval ředitel agentury Jan Herget. Návštěvníci výstavy se podle něj po...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Smartwings otevírá pravidelnou linku z Bratislavy do Dubaje

Letecká společnost Smartwings otevírá 24. října pravidelné přímé letecké spojení z Bratislavy do Dubaje ve Spojených arabských emirátech (SAE). Linka bude během zimního letového řádu provozována 1x týdně, každou neděli moderním letadlem Boeing 737 MAX 8. Dopravce...

Číst více