Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group) Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

Slunce, moře, červené víno, pršut, ... A když se k tomu přidají toulky dalmatskou historií, máme tu odpověď na otázku, proč je Split tak krásné místo na zemi.

Nikde jinde se nedozvíte tolik o životním stylu jako právě ve druhém největším chorvatském městě. Tady je totiž všechno životní styl…

Jeden z největších světových festivalů elektronické hudby Ultra Europe, na který pravidelně přijíždějí největší hvězdy tohoto žánru. Na příštím ročníku, který je naplánován na 8.-10. července 2022, se s živými sety představí taková jména jako Afrojack, Cheat Codes, Lost Kings nebo The Chainsmokers. Jádrem festivalového dění je vždy městský stadion Poljud, hudba ale pulzuje celým městem, a to i na řadě menších party pořádaných na plážích a jachtách. To je prostě červencový Split, víc v tom nehledejte. Zkrátka životní styl.

A co třeba fotbalový Hajduk Split a jeho fanouškovská skupina Torcida Split? Byla založena už v roce 1950 a jde tak o vůbec nejdelší historii ultras v Evropě. Mimochodem, Hajduk Split založili studenti z Dalmácie v pražské restauraci U Fleků. A s veškerými výhradami, i to je životní styl.

Že jen ze Splitu zamířilo v ne tak dávné minulosti do basketbalové NBA sedm hráčů v čele s legendárním trojnásobným vítězem NBA Toni Kukočem a že rodáci Goran Ivaniševič a Mario Ančič patřili mezi největší bombarďáky na profesionálním tenisovém okruhu? Prostě bezstarostná a živelná Dalmácie. Takhle se tu žije…

Tvrdí se, že nic nemůže být tak dobré, jak se o tom vypráví. Ale také se tvrdí, že výjimka potvrzuje pravidlo. A Split je ještě lepší, než se o něm říká. A že se o něm mluví jen v dobrém!

Může za to podnebí, může za to geografie, může za to místní kuchyně, mohou za to lidé i památky odkazující až k císaři Diokleciánovi a rozdělení Římské říše na její západní a východní část. Může za to Dalmácie jako taková. Split je totiž pro mnohé to vůbec nejkrásnější místo na zemi. Chorvaté o tom mluví možná částečně z povinnosti, ale každý rok se k nim v jejich mínění přidává spousta turistů.

Diokleciánův palác

Ve Splitu žije zhruba 220 000 lidí. Mají tu všechno, co je potřeba k jejich životnímu stylu. Nejen univerzitu a skvělé restaurace, ale také spoustu možností pro sportovní vyžití, půjčovny motorových člunů, vodních skútrů i jachet. Naučíte se tu potápět, jezdit na koni a vyrazit můžete i na horskou turistiku.

To město má neuvěřitelný šarm. S přirozenou lehkostí dokázalo propojit svou současnou moderní tvář s tou historickou, vždyť Split byl založený císařem Diokleciánem na sklonku 3. století a přitom ani tohle období neznamená začátek osídlení v oblasti.

A pak to slunce! Právě tady, na poloostrově mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem, je jedno z vůbec nejslunnějších míst na celém Jadranu. Udávaná průměrná teplota je 22 °C a jednotlivá roční období jsou přesně taková, jak si je malujeme ve své fantazii. Zima je mírná a léto suché a teplé. Přesně takové, aby se v okolí dařilo zelenině, ovoci a především vinné révě.

A jsme u toho. Skvělé víno si nebudete užívat jenom v restauracích, ale i na výpravách po okolních vinařstvích. Řada místních cestovních agentur ráda zprostředkuje výlety do národního parku Krka nedaleko Šibeniku, kde můžete obdivovat nejen romantické vodopády. A cestou poznáte právě malá rodinná vinařství, která vám rozšíří už tak báječný obzor.

Na druhou stranu, nač cestovat, když jste právě přicestovali… Přímo ve Splitu se dají strávit třeba i dva týdny, které nabídnou přesně to, co Středoevropan od prázdninové destinace očekává.

Padlo to už několikrát – císař Dioklecián. Velký muž historie, který Split založil a také v něm dobrovolně zemřel. Právě ten postavil palác, který se stal jedním z center své doby. A jako takový také cílem všech výbojů, jež zahájila už Benátská republika a jež pokračovaly v dalších stoletích.

Právě kolem Diokleciánova paláce byl vystavěn budoucí Split. Jeho historická hodnota byla zdůrazněna v roce 1979, kdy byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Stále do něj budete vstupovat Bronzovou branou, Zlatou branou, Stříbrnou branou a Železnou branou. A stále budete žasnout nad architektonickým uměním předků.

Ilustrace: Shutterstock.com

Na zdraví!

Říká se, že není krásnější věci pod sluncem, než právě být pod sluncem… A právě pod tím dalmatským zraje vinná réva, která dává díky tradičnímu zpracování skvělá vína. Odborníci si pochvalují vedle ideálního klimatu i podloží. Najdete tu těžká červená vína, ale i svěží bílá. Rozhodně ochutnejte dezertní víno Prošek, které bylo populární už ve starověku mezi Římany a oblíbil si ho i zakladatel Splitu císař Dioklecián.

Labyrint Varos

Za symbol Splitu je považována katedrála svatého Dujama, která je zřejmě vůbec nejstarší katolickou katedrálou na světě, vystavěna byla v 7. století. Pyšní se zvonicí vybudovanou ve 13. století, vysokou 57 metrů. Pokud zvládnete vystoupat po schodech až nahoru, otevře se vám výjimečný pohled.

Úzké uličky, rozlehlá náměstí, živá tržiště, starobylé sochy. S tím vším se budete setkávat prakticky na každém kroku. Ale to skutečné genius loci pocítíte, pokud se vydáte do čtvrti nazývané Varos. To je jedna z vůbec nejstarších částí Splitu, která byla původně obývána rybáři a farmáři. Tady jsou staré kamenné domy a ty vůbec nejužší splitské uličky připomínající tmavý labyrint, ze kterého není zase tak snadné se na první pokus vymotat. Pokud se vydáte skrz starobylý Varos vzhůru do Marjanského kopce, abyste vychutnali pohádkové výhledy, nestyďte se zeptat na cestu.

Varos pamatuje i ty odvrácené dějiny Dalmácie. To je ten místní stín. Ale my tu jsme kvůli slunci. A i když je právě ve Varosu hned celá řada skvělých restaurací, stejně vás slunce vytáhne až přímo k moři. Pokud vás nerozproudí všechny ty stavby zapsané do seznamu UNESCO, a dokonce ani fakt, že ve Splitu byl zavražděn svými vlastními vojáky vůbec poslední legitimní západořímský císař Julius Nepos, rozehřeje vás pohled na moře.

To je ta Dalmácie z pohledů! Námořní jachty na obzoru, příjemné pláže, průzračná voda a k tomu „jugo“ – vítr vanoucí od moře, který s sebou přináší sůl.

Na to vzpomeňte, až na svůj talíř naložíte dalmatskou šunku, pršut. Ta se totiž při sušení nasoluje právě touhle mořskou solí. Proto k ní tolik chutnají místní červená vína a tečku by měla udělat ovocná pálenka rakija nebo pelyňkový likér pelinkovac.

(Článek byl napsán pro MyWings, palubní magazín letecké společnosti Smartwings)

Nejnovější články z rubriky Evropa

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Poreč – město mozaiky

Mozaika charakterizuje světoznámé památky Poreče – a mozaika je mottem brandu celého města: „You complete us“. Tak se Poreč představila na jubilejním setkání v  Praze 6, s kterou uzavřela partnerství před 10 lety.

Číst více