Poreč – město mozaiky

Foto: Shutterstock.com V Poreči se odehrává 10 % chorvatského cestovního ruchu Foto: Shutterstock.com

Mozaika charakterizuje světoznámé památky Poreče – a mozaika je mottem brandu celého města: „You complete us“. Tak se Poreč představila na jubilejním setkání v  Praze 6, s kterou uzavřela partnerství před 10 lety.

V nabídce nechybí opravdu nic, a to nejen pro turisty a nejen pro léto. Poreč získala již po druhé první místo v hodnocení kvality života v kategorii středně velkých měst Chorvatska.   Poreč – město zdraví, Poreč – město pro mladé, s plejádou sportovních i kulturních akcí a širokou nabídkou ubytovacích kapacit od nejjednodušších po pětihvězdičkové hotely. Důležitým kamínkem, který mozaiku kompletuje, jsou turisté – a ani ti nechybějí. Poreč realizuje 10 % cestovního ruchu na území Chorvatska.

Prezentaci otevřela velvyslankyně Chorvatska Ljiljana Pancirov, která připomněla tradici cestování Čechů do Chorvatska s tím, že i loňský rok byl s ohledem na situaci velmi dobrý – v Chorvatsku zaznamenali asi 800 tisíc českých turistů – a vyjádřila naději, že letos to bude milion.

Moře pro všechny – i zvířecí miláčky

Poreč má 37 km pobřeží, z toho 21 pláží se pyšní modrou vlajkou. Na 14 plážích si můžete užívat i se svými zvířecími mazlíčky, a kdyby se jim snad něco stalo, je tu kromě dvou veterinářů také jedna specializovaná klinika i se psím hotelem. Lékárny s veterinárními přípravky k tomu samozřejmě také patří.

Moře aktivit

Cyklostezky vedoucí mezi mořem a ústřední antickou ulicí lemovanou paláci nebo naopak do vnitrozemí mezi olivové háje a vinohrady si můžete projet i bez svého vybavení – vše lze samozřejmě vypůjčit. Koná se i řada cyklistických závodů, jichž se může účastnit kdokoliv, bezplatně při nich může absolvovat s průvodcem túry na 35 a 45 km.

Trasy pro pěší turistiku a nordic walking měří víc než 44 km. Tematická vinná stezka má 11 zastavení, stezka olivového oleje jich má 13 a je prý nejlepší na světě. Nechybí tenisové kurty ani 18 jamkové golfové hřiště ani možnost jízdy na koni.

Samozřejmě nechybí ani vodní sporty, např. vodní lyžování. Ve městě jsou tři malé mariny. Můžete se zúčastnit regaty stejně jako absolvovat kurzy pro začátečníky anebo kurzy potápění či se účastnit nočního potápění.

Méně samozřejmé jsou kurzy lezení po skalách a speleoalpinismus. Necelých 9 km od Poreče se nachází Baredine, jedna z nejhezčích jeskyní na Istriji, která dosahuje hloubky 132 m. Výlety tam s průvodcem jsou možné i bez lezení.

Moře památek

Poreč – Parentium pamatuje staré Římany; nevelké zbytky jejich chrámů lze dokonce obdivovat ještě dnes. Ale nejznámější je památka UNESCO – bazilika Eufrazieva, která svědčí o raném křesťanství, jehož symbolem ještě nebyl kříž, ale ryba. Bazilika s překrásnými mozaikami, abychom se vrátili k úvodnímu brandu. Do baziliky se budou jistě vracet nejen ctitelé umění, ale také ty páry, které si ji zvolily ke svatebnímu obřadu. Románských památek je samozřejmě více, i když jak šel čas, překryly je neméně krásné benátské paláce a novější stavby.

Víno a gastronomie

V gastronomické nabídce se snoubí produkty vnitrozemí poloostrova s dary moře. Čerstvé ryby a plody moře připravené na středomořských bylinkách v kombinaci s lanýži a dalšími plody istrijských lesů. Pršut a regionální vína, jako istrijská Malvasia a další. Delegace Poreče přivezla na prezentaci zdařilou ukázku.

Do Poreče stojí za to jet. České cestovní kanceláře také letos hlásí velký zájem turistů. Nezbývá než doufat v přízeň situace jakož i to, že se podaří potlačit momentální invazi medúz (o které v době prezentace ještě nepadlo ani slovo).

Každopádně k propagaci, tentokrát ne přímo Poreče, ale Chorvatska, přispěla i účast Neretvanska na tradiční svatojánské oslavě Navalis 14.- 15. 5. v Praze.

Autor

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více