SOCR: Podpůrné programy pomohou, zapomíná se ale na dodavatele

Vládou schválené podpůrné programy pro nejvíce omezená odvětví kvůli zamezení šíření koronaviru podnikatelům pomohou. Důležité bude rychlé vyplacení pomoci. Stále se ale zapomíná na dodavatele a lidi z návazných služeb, kteří rovněž s uzavřenými a výrazně omezenými obory ztratili příjmy. ČTK to sdělil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. 

Výbornou zprávou je podle Prouzy prodloužení programu na podporu zaměstnanosti Antivirus do konce roku a změna kompenzace na 100 procent mezd s odvody až do 50 000 korun

Výbornou zprávou je podle Prouzy prodloužení programu na podporu zaměstnanosti Antivirus do konce roku a změna kompenzace na 100 procent mezd s odvody až do 50 000 korun. „To řadě lidí z gastronomie i dalších oborů zachrání práci a nebudeme muset propouštět,“ uvedl. Dosud podniky, na které dopadla nařízená omezení, mohly do konce října získat 80 procent výdělku lidí v uzavřených provozech či náhrad mezd v karanténě do 39 000 korun superhrubé mzdy. 

Prospěšný bude podle Prouzy také příspěvek na komerční nájem. Peníze se ale k žadatelům podle něj musejí dostat rychle, v řádu dvou až tří týdnů. Nemělo by jít o dva až tři měsíce s velkou byrokracií, jak to bylo na jaře, uvedl dále. Stát podnikatelům z nejvíce zasažených odvětví poskytne na nájemné za červenec, srpen a září dotaci 50 procent. Na rozdíl od první výzvy nebude žádost podmíněna poskytnutou slevou pronajímatele. 

„Zatím zcela chybí pomoc pro ty, kteří restauracím dodávají potraviny nebo různé služby, a kteří rozhodnutím vlády také okamžitě přišli o příjmy – to je potřeba urychleně dopracovat, aby na zavření restaurací nedoplatili třeba lidé v potravinářství, kteří už také mají vyčerpané své rezervy a přitom umí jasně doložit, jaký dopad na ně uzavření restaurací a školních jídelen má,“ upozornil Prouza.

Vláda si je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka vědoma, že pomoc budou tito lidé firmy potřebovat. Podpora pro ně se ale bude řešit až v druhé fázi, řekl po mimořádném jednání vlády. 

Na programy veřejné podpory jako je COVID nájemné, COVID ubytování nebo COVID lázně se vztahuje tzv. dočasný rámec stanovený Evropskou komisí. Jeden žadatel může z programů získat maximálně 800 000 eur (asi 21 milionů Kč). To bude podle Prouzy třeba řešit. Například sítě restaurací podle něj často narážejí na „strop“ pomoci. 

V České republice od 5. října platí na 30 dní nouzový stav. Kvůli stále rostoucímu počtu potvrzených případů koronaviru vláda už několikrát zpřísnila opatření proti šíření nákazy. Restaurace, bary a kluby musely od včerejška zůstat zavřené. Občerstvení mohou mezi 06:00 a 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Fitness centra, posilovny, vnitřní bazény, sauny, wellness, ale také zoologické zahrady musely provoz přerušit už od pátku. Galerie, hrady, zámky, muzea, kina a divadla nefungují od pondělí. Konat se nemohou koncerty, poutě, veletrhy či kongresy. Opatření by měla platit do 3. listopadu.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Gastro

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Restauratérům i ubytovatelům se vracejí hosté

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...

Číst více
Foto: AHR ČR

Pavel Hlinka nositelem Gaspart Bonet Foundation Award

Během 84. valného shromáždění konfederace HOTREC, které se uskutečnilo v Praze, obdržel Pavel Hlinka evropské ocenění za svůj mimořádný přínos k propagaci odvětví cestovního ruchu a pohostinství v České republice. V tiskové zprávě to uvedla Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR...

Číst více