Ruce dnes chybějí každému

Slyšeli jste v poslední době o hoteliérovi nebo restauratérovi, který by si nestěžoval na personál? Tedy ne na jeho kvalitu, nad tou už mnozí dávno zlomili hůl, ale na prostý nedostatek jakýchkoliv zaměstnanců. Já o takovém prakticky nevím.

Mimochodem – uvědomujete si, jak rychle se situace změnila? Osobně mám třeba v živé paměti vůbec první rozhovor, který jsem pro COT připravoval před bezmála osmnácti lety – ředitel jednoho z pražských hotelů si v něm pochvaloval, že se mu podařilo vyřešit nedostatek personálu a že „ruce“ mu už nechybějí. A v podobném duchu (byť možná opatrněji) hovořili tehdy i další. Ale dnes? Dnes všichni jen hořekují, v horším případě rezignovaně krčí rameny. V řadě podniků nyní pracuje prakticky kdokoli, kdo je schopen přijít alespoň přibližně včas do práce, je relativně střízlivý a unese dva nepříliš plné talíře. A o penězích, které za svůj „výkon“ na place inkasuje, raději ani nemluvme, nebo otrávíme mnohé z těch, kteří svědomitě vystudovali dvě vysoké školy a dnes týden před výplatou v obavách z žaludeční nevolnosti raději neotvírají internetové bankovnictví…

A jak si můžete přečíst v naší hlavní tematické rubrice, lépe jen tak nebude. Ale nenalhávejme si, že je na tom špatně jen náš obor, podobná situace je i jinde. Celkem v Česku zaměstnavatelům chybí asi půl milionu lidí. A kde je vzít? Toť otázka hodná Šalamouna. Mladí lidé se do oboru nehrnou, pokles zájmu registrují i odborné školy. Legální imigrace, bez které se neobejdeme, má také své limity, některé zahraniční zdroje použitelné pracovní síly už vyschly. Pár tipů najdete i v našich článcích, ale obecně platný návod samozřejmě neexistuje. Jisté je, že s rostoucím nedostatkem pracovníků se ti kvalitní budou vyvažovat zlatem (a nadváha tak pro mnohé přestane být noční můrou). Zároveň ale poroste i význam všelijakých nepeněžních forem ohodnocení. Dnešní situace je dlouhodobě neudržitelná. Věřili byste, že se stále najdou zaměstnanci, pro které je největším bonusem úcta ostatních k jejich práci?

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor časopisu COT a portálu iCOT.cz
petr.ulrych@cot.cz
 

Autor

Nejnovější články z rubriky HR

Foto: Shutterstock.com a -pmu-

Generálním ředitelem Lázní Luhačovice nově Jiří Dědek

Společnost Lázně Luhačovice má nového generálního ředitele. S účinností od začátku října byl do této funkce jmenován Jiří Dědek, který byl od roku 2013 výkonným ředitelem společnosti. Lázeňská společnost o tom informovala v tiskové zprávě.

Číst více
Foto: Čedok

Komunikaci Čedoku povede Kateřina Pavlíková

Tiskovou mluvčí cestovní kanceláře Čedok se stala od letošního října Kateřina Pavlíková. Nově bude řídit komunikaci společnosti, zodpovídat za strategii externí, interní i krizové komunikace a vytvářet mediální obraz firmy, jejíž historie se píše již od roku 1920. Do nejstarší...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Pomoc pro pracovníky v cestovním ruchu

Kus dobré vůle pomůže víc než proklamace o pomoci. To prokázal seminář ACK a Úřadu práce ČR věnovaný tomu, jak subjekty v cestovním ruchu mohou s využitím podpory státu udržet kvalifikované zaměstnance a s nimi i naději na renesanci svého podnikání.

Číst více