Rány ve španělském turismu se rychle zacelují

Foto: Shutterstock.com Ve Španělsku ožívá turismus nadprůměrným tempem Foto: Shutterstock.com

Globální cestovní ruch se podle dřívějších odhadů mezinárodních institucí vrátí na předcovidové hodnoty nejdříve v roce 2024. Ve Španělsku ale tento obor ožívá výrazně rychleji a počty zahraničních návštěvníků by se mohly na úroveň roku 2019 dostat již během příštího roku. Uvedla to španělská vláda v reakci na čerstvou zprávu statistického úřadu, podle které se v září počet zahraničních turistů ve Španělsku meziročně více než zečtyřnásobil na téměř 4,7 milionu. Zůstal nicméně výrazně nižší oproti předloňskému září, kdy dosáhl 8,8 milionu.

Za oživováním cestovního ruchu stojí pokroky při očkování proti covidu-19 a mírnější omezení pro cestování, napsala agentura Reuters. „Tato data potvrzují, že mezinárodní turistika se reaktivuje a že v roce 2022 bychom se mohli vrátit na úrovně z období před pandemií,“ uvedla v reakci na statistické údaje španělská ministryně turistiky Reyes Marotová. Za hlavní důvody oživení označila vysokou proočkovanost populace a turistickou atraktivitu Španělska.

V porovnání s některými konkurenčními destinacemi je navíc aktuální režim ve Španělsku volnější.  Na rozdíl třeba od Itálie nebo Francie nepožaduje při vstupu do restaurací a barů doklad o očkování či negativním testu na covid. Neočkování návštěvníci země si tak mohou užít dovolenou, aniž by se museli každých několik dnů testovat.

Turistický průmysl se v roce 2019 na hrubém domácím produktu (HDP) Španělska podílel zhruba 12 procenty. Vloni ho však tvrdě zasáhla pandemie a počet zahraničních turistů v této jihoevropské zemi se propadl o více než 80 procent na 19 milionů, což je nejméně od roku 1969, uvedla agentura Reuters.

Marotová již dříve předpověděla, že zahraniční turistika v letošním roce dosáhne poloviční úrovně oproti období před příchodem pandemie. Španělsko patří k oblíbeným destinacím i mezi českými turisty.

Nejnovější články z rubriky Data/Analýzy

Foto: Shutterstock.com

Zimní volno: Češi chtějí hlavně na vzduch!

Strávit zimní dovolenou v České republice plánuje podle listopadového průzkumu agentury CzechTourism 43 % Čechů. Do zahraničí by rádo vycestovalo 27 % respondentů. Ukázalo se rovněž, že většina našinců se chce věnovat aktivnímu pohybu na čerstvém vzduchu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

Pod taktovkou VŠPJ o podnikání v turismu během pandemie

Včerejší druhé odborné online diskusní setkání ze série „Na slovíčko...", které připravila Katedra cestovního ruchu Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ), bylo věnováno problematice podnikání v cestovním ruchu v pandemii.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Hotelům na Slovensku v září přibylo hostů

Ubytovatelé na Slovensku se za letošním zářím mohli ohlížet s mírně spokojeným úsměvem. Oproti loňsku jim v daném období přibyla šestina hostů. Pro úsměv „od ucha k uchu“ ale důvod nebyl – k vyrovnání hodnot z roku 2019 chyběla ještě...

Číst více