Příští zastávka: V limbu

Foto: Shutterstock.com Na hongkongském trhu se objevila nabídky okružních spacích jízd Foto: Shutterstock.com

Lidé jsou různí a mají všelijaké libůstky. Platí to i o turistech. Jako z absurdní komedie ale působí nabídka jedné z hongkongských cestovních kanceláří – klienty vábí na okružní spací jízdy autobusem.

Znáte to možná sami – vyrazíte s rodinou či přáteli na výlet a než opustíte hranice svého města, všichni kolem vás spokojeně pochrupují. Vy ale nemůžete, protože se křečovitě držíte volantu a ze všech sil se snažíte udržet otevřené oči. A přesně na takovéto cestovatele se rozhodla zacílit cestovní kancelář Ulu travel z Hongkongu. Nevyspalým klientům, případně těm, na které prostě jízda dopravním prostředkem působí lépe než ukolébavka, nabízí pětihodinovou jízdu autobusem. O unikátní nabídce informovala agentura AP.

„V době, kdy jsme vymýšleli nové okružní jízdy, jsem si všiml na internetu příspěvku od jednoho kamaráda, který si stěžoval, že kvůli stresu v práci nemůže v noci spát,“ citovala agentura Kennetha Konga, marketingového a obchodního ředitele zmiňované cestovní kanceláře. „Svěřil se ale, že když jede autobusem, tak spí skvěle. Jeho příspěvek nás inspiroval, abychom přišli s okružní jízdou, při níž můžou cestující prostě spát,“ přiblížil Kong záměr vyjížďky.

Cena lístku se pohybuje od 13 do 51 dolarů (od 286 do 1 123 Kč) na osobu v závislosti na tom, zda si zájemce vybere spodní nebo horní patro autobusu. Uvítací balíček obsahuje masku na oči a špunty do uší.

První „spací projížďka“ proběhla přesně před týdnem a údajně byla zcela vyprodána. Někteří cestující přišli podle AP vyzbrojeni vlastními dekami nebo cestovními polštářky, další se přezuli do pantoflí. „Trpím nespavostí, takže si tady chci zkusit zdřímnout,“ svěřil se reportérům 25letý Anson Kong, jeden z cestujících. Zorganizovat spací okružní jízdu byl podle něj dobrý nápad a projížďka byla nakonec zajímavější, než čekal. Další cestující Marco Young sdělil, že projížďka mu připadala jako „skvělá příležitost k tomu, aby se prospal“.

Program cesty ovšem pamatoval i na ty pasažéry, kteří nehodlali prospat celý výlet. Itinerář zahrnoval zastávky, při nichž si cestující mohli pořídit snímky na malebných místech hongkongského ostrova Lantau. Jednou z nich byl třeba prostor údržby letadel poblíž hongkongského letiště, kde se cestující mohli vyfotit s letadly v pozadí. Cestující, kteří chtěli dál spát, ale nemuseli vystupovat.

Tendence usínat ve veřejné dopravě je věcí zvyku, tvrdí Shirley Liová, hlavní výzkumnice Spánkové kliniky a laboratoře při Hongkongské univerzitě. „Lidé v Hongkongu nemají dostatek času na spaní. Proto musíme ke spaní tak trochu využívat alternativní časy, například dobu, kdy dojíždíme veřejnou dopravou,“ vysvětluje Liová. „Někteří lidé si veřejnou dopravu se spánkem spojují, a proto se jim v autobusech tak dobře spí,“ domnívá se Liová.

Nejnovější články z rubriky Asie

Foto: Shutterstock.com

Japonsko se kvůli obavám z varianty omikron uzavře cizincům

Obavy z varianty omikron koronaviru uzavřou opět od zítřka Japonsko cizincům. S odkazem na dnešní oznámení japonského premiéra Fumia Kišidy o tom informovala agentura Reuters.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Indie se otevírá plně očkovaným zahraničním turistům

Indie od dnešního dne povoluje vstup do země plně očkovaným zahraničním turistům, kteří dorazí komerčními lety; plně očkovaní cestující charterových letů mají do Indie přístup už od minulého měsíce.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Zakázané ovoce aneb jak na turisty z Asie

Občanům některých asijských zemí jejich vlády důrazně nedoporučují cestování do Evropy a cestovní kanceláře takové cesty nesmí vůbec nabízet. V těchto destinacích zároveň platí velmi přísná protiepidemická opatření. Navzdory tomu se v nich zástupci české centrály cestovního ruchu...

Číst více