Pevnost Terezín

Terezín zdaleka není jen připomínkou a mementem válečné doby. Je to především jedna z největších a nejzachovalejších barokních pevností na světě. A v jejích zdech, turisty zatím stále málo prozkoumaných, dýchá polozapomenutá historie minulých staletí, na kterou si můžete doslova sáhnout.

Pevnost byla vybudována v letech 1780 až 1790 na obranu severní hranice Čech. Budovali ji hned tři panovníci. Marie Terezie rozhodla o její výstavbě, Josef II. na stavbu dohlížel, ale až za Leopolda II. byl Terezín dostavěn.

Díky rozloze cca 400 hektarů jde o jednu z největších bastionových pevností na světě. Její projektanti ji vybavili třemi až pěti řadami mohutných valů, systémem obrany vodou, který dokázal vytvořit umělou povodňovou vlnu, a spletí desítek kilometrů podzemních minových chodeb. Na svou dobu představovala technický unikát, na který se přijížděly dívat i korunované hlavy cizích států.

Uvnitř opevnění vzniklo vzorové moderní město konce 18. století s širokými ulicemi a prostorným náměstím. Terezín býval vždy nesmírně živým posádkovým městem plným zeleně. Na počátku minulého století se mu dokonce říkalo „Malá Praha“.

Dnes je Terezín znám hlavně kvůli historii 20. století a druhé světové války. Pevnost ale v posledních letech začala zpřístupňovat také své hradby a poodkrývat svoji starší historii předchozích staletí. Dodnes je to jedna nejzachovalejších pevností na světě a je zcela právem zapsána na indikativní seznam UNESCO.

Chcete-li tedy zažít nevšední zážitek, nezbývá než doporučit návštěvu pevnosti Terezín a poznání její zapomenuté slávy. Největším lákadlem je samotné opevnění a zejména spleť podzemních chodeb pod ním. Jejich kouzlo si můžete vychutnat za opravdu dobrodružných podmínek – ve svitu svíček a starých luceren.

Projít se kolem opevnění ale můžete také bez průvodce podél naučné stezky. Ta vás seznámí nejen s dnes už zapomenutou historií pevnostního města, ale také s jedinečnou přírodou, které dala tato pevnost plná hlubokých příkopů, vysokých valů, vodních kanálů a záplavových kotlin vzniknout.

To však rozhodně není všechno, co pevnost Terezín nabízí. Můžete navštívit krásně rekonstruovaný Kavalír 2, kde najdete vojenská kasárna, a poznat tak život vojáků v 18. století. Zajít můžete také na vojenský dvorek, vlastně takovou malou zoologickou zahradu plnou hospodářských zvířat. Hned vedle se nachází Muzeum nostalgie pro milovníky starých časů a zájemci o aktivní odpočinek si zde mohou potrápit hlavu při největší únikové hře v České republice. A čeká tu spousta dalších lákadel.

Terezín zkrátka nabízí i jiná místa než Malou pevnost a je ideálním místem pro návštěvníky, kteří hledají dosud neobjevené památky a chtějí se vyhnout davům turistů.

Foto: archiv Ústeckého kraje

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

SOUTĚŽ o wellness POBYT pro dva v Karlovarském kraji

PRAVIDLA SOUTĚŽE: Doba konání soutěže: od 19. 9. 2021 do 3. 10. 2021 do 23:59 Podmínky vstupu do soutěže: Účastníkem v soutěži se stáváte zodpovězením na soutěžní otázku, resp. vyplněním formuláře a kliknutím na „To se mi líbí“ na facebookové stránce...

Číst více
Foto: Shutterstock.com, Vysočina Tourism, Koruna Vysočiny (montáž: COT group)

Vysočina Tourism povede Oľga Königová

Novou ředitelkou organizace destinačního managementu Vysočina Tourism se stane Oľga Königová, která ve funkci nahradí Tomáše Čiháka. Ten měl chod krajské DMO na starosti od roku 2009. Oľga Königová doposud stála v čele destinační společnosti Koruna...

Číst více
Foto: Gorics / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje získaly lázně i terénní stezky

Absolutními vítězi loňského a letošního ročníku Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje jsou Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové na Jesenicku a Hanácká stezka na Prostějovsku, což jsou terénní stezky pro jízdní kola. Výsledky Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje...

Číst více