Historii Terezína přibližuje turistům virtuální průvodce

Historii Terezína na Litoměřicku přibližuje nová virtuální aplikace. Projít si město s průvodcem v telefonu je možné ve dvou trasách nebo jejich kombinacích. Turistům odhaluje dějiny původní josefínské pevnosti i tragické události druhé světové války. Projekt představila firma SmartGuide s Památníkem Terezín a městem.

Historii Terezína na Litoměřicku přibližuje nová virtuální aplikace

V aplikaci je přes padesát bodů zájmů. „Je to taková mobilní mapka, s níž se lze pohybovat po Terezíně, která funguje i offline. Trasu si lze naplánovat a informace o konkrétním místě spustit nebo, pokud se budou pohybovat blízko nějakého zajímavého objektu, tak je GPS upozorní,“ řekl Jan Hlavatý ze SmartGuide.

Památník Terezín připravil trasu věnovanou ghettu, při procházce městem se lidé dozvědí základní informace i podrobnosti o životě v něm. Druhá trasa připravená městem přibližuje historii vzniku největší pevnosti rakousko-uherské monarchie. Obě trasy jsou do začátku října pro všechny české návštěvníky zdarma. Do budoucna bude v aplikaci možné najít i další služby, jako ubytování, občerstvení a podobně.

První virtuální aplikaci provázející po Terezíně vnímá Jiří Hofman z městského informačního centra jako zkvalitnění služeb návštěvníkům. „Člověk může přijet kdykoliv a navštívit 52 míst, tolik se jich s živým průvodcem ani neprochází,“ řekl Hofman. „Terezín by neměl být vnímán jednostranně jako ponuré ghetto, ale chceme ukázat historii, která je zobrazením velkých osudů na malém městě,“ doplnil.

Město se snaží v posledních letech upoutat pozornost veřejnosti pořádáním různých akcí souvisejících s historií pevnosti, jejíž základní kámen před 240 lety položil Josef II. Přestože kvůli koronavirové epidemii řada z nich byla zrušena, s tou největší, kterou jsou Josefínské slavnosti, se v říjnu počítá.

Vstoupit do Památníku Terezín mohou lidé od 11. května, mnoho turistů však nepřijíždí. „Přišli jsme o celý začátek sezony. Během dvou měsíců to představuje podle loňských čísel 70 tisíc návštěvníků, což je velká finanční ztráta,“ řekl mluvčí památníku Tomáš Rieger.

V tomto období každoročně do Terezína přijížděly hlavně autobusové zájezdy plné cizinců nebo školáků. Nyní chodí jen jednotlivci. „Návštěvnost je aktuálně na deseti procentech,“ uvedl Rieger. Věří, že nová aplikace pomůže zájemcům najít cestu do nikdy nepokořené josefínské pevnosti, v níž zřídili nacisté ghetto a koncentrační tábor.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více