Adrenalin pod povrchem zemským

Foto: Znojemská beseda Zážitková trasa ve znojemském podzemí Foto: Znojemská beseda

Skrýt se před rozpáleným letním sluncem nebo prudkou bouřkou. Ale také zažít nevšední dobrodružství. To nabízí české podzemí. Vcítíte se do pocitů speleologa objevujícího novou jeskyni, horníka, který v potu tváře doluje uhlí, nebo se propadnete v historii o několik století nazpátek. Přinášíme několik nevšedních tipů na zážitky pod zemským povrchem.

Pocvičit fyzičku v jeskyních

Jeskyně fascinují samy o sobě. Bezpečí i nábožnou úctu v nich hledali už lidé v pravěku a stopy po nich nacházíme dodnes. Například v Kateřinské jeskyni uvidíte nejstarší jeskynní malby v České republice. Staré jsou nejméně sedm tisíc let, ale u některých z nich se vědci domnívají, že by mohly být ještě starší. V Punkevních jeskyních si pak užijete plavbu po podzemní řece a ještě k tomu nahlédnete do útrob Macochy. Kdysi tajný vojenský bunkr vás přivítá v jeskyni Výpustek. Ale tu pravou chuťovku zažijete ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. Ta kromě klasických prohlídek nabízí i zážitkovou trasu. A ta je od letošní sezóny ještě zážitkovější, než byla dříve. Na podzim loňského roku jeskyni zastihla povodeň, která podemlela cestu právě na zážitkové trase. Správci jeskyně tak pro její zdolání naistalovali ferratu.

Jak se dočteme na stránkách Správy jeskyní České republiky, trasa zážitkového okruhu navazuje na zpřístupněné části Sloupsko-šošůvských jeskyní. Sestupuje se ústím Stupňovité propasti nejprve po upravené trase a dále po schodech k části bývalého Absolonova Macošského žebře. Trasa pak vede řečištěm Sloupského potoka na dno Nagelovy propasti, v místech zvaném U písků. Po přejití Nagelova jezírka lze nahlédnout do přítokových sifonů. Návrat je s odbočkou k Wankelovu jezírku a výstup opět Stupňovitou propastí.

Návštěvníky čeká sestup a výstup po 12 metrů dlouhém žebříku. V některých úsecích je pohyb možný jen po čtyřech, místy se i plazí. V průběhu celé prohlídky je nutno dbát zvýšené opatrnosti a poslouchat pokyny vedoucího výpravy. Na místě si návštěvníci půjčí přilbu s výkonnou svítilnou a s sebou by si měli vzít i pevnou obuv s protiskluzovou podrážkou, vhodné jsou holínky, dále ochranné rukavice, šátek nebo tenká čepice pod přilbu. V pokladně je možné zakoupit jednorázový overal. Termín prohlídky je třeba předem objednat.

Zpátky do časů Napoleona

Poznání i dobrodružství nabízí historická podzemí. Rozsáhlé podzemní chodby najdeme například v Brně, v Plzni, v Jihlavě, ve Světlé nad Sázavou… Kompletní výčet by byl hodně dlouhý… My vás upozorníme na podzemí v Pevnosti Josefov.

Důmyslný obranný systém založil v roce 1780 císař Josef II. Dnes už ve svých útrobách samozřejmě nehostí vojáky, ale návštěvníky. Aby se se zdejší historií seznámili poněkud intenzivněji, můžou si kromě běžné prohlídky vybrat i zážitkový program. Malým dětem od pěti do jedenácti let je určen program „Vojákem v pevnosti“, pro větší děti a studenty od 11 do 18 let je program „Ideální pevnostní město Josefov“ a dospělí můžou využít program „Dezertér“. „Programy aktivní a srozumitelnou formou seznamují s historií a životem pevnostního města. Kombinují aktivity v prostorách opevnění, včetně atraktivních podzemních chodeb. Interaktivní formou je vám přiblížen život vojáků v pevnosti a funkce pevnosti jako takové,“ popisuje vedoucí Pevnosti Josefov Zuzana Stádníková.

Foto: Pevnost Josefov Zážitkový program v Pevnosti Josefov Foto: Pevnost Josefov

Zážitkový program je určen pro alespoň desetičlennou skupinu. Účastníci hledají indicie, které je dovedou k rozklíčování nejasného osudu vojáka Vincenta Stárka z Rasošek, který byl v době napoleonských válek prohlášen za dezertéra. Po cestě je nutné překonat zapeklité úkoly i složité zámky. Úkolem programu je představit život vojáka po všech jeho různých stránkách. Součástí komentáře jsou nejen historická fakta, ale i reálné příběhy z Josefova, které jsou mnohdy kriminálního ražení.

A pokud byste zatoužili po setkání s významnými osobnostmi nejen josefovských dějin, přijďte na prohlídku v pondělí nebo ve čtvrtek. „Během letních prázdnin probíhají každé pondělí a čtvrtek prohlídky s oživlými postavami z historie pevnostního města Josefova. Návštěvníka tak po areálu Bastionu I a v podzemí provede např. samotná Marie Terezie, rakouský důstojník a astronom Wilhelm von Biela, sochař Matyáš Bernard Braun a mnoho dalších,“ láká Stádníková a dodává, že nově si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu cínových vojáčků z dílny Ctibora Klímy.

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací?

http://www.pevnostjosefov.cz/

A to úplně nejrozsáhlejší historické podzemí najdeme pod Znojmem. Chodby měří celkem 27 kilometrů a mají čtyři patra. „Návštěvníci mohou využít hned několik typů tras. Klasickou s expozicí Život v podzemí a Tajemné podzemí. Tyto typy jsou multimediální, uzpůsobené tak, aby všechny figury a kulisy byly zvukově i vizuálně součástí výklady. Dále pak tři typy adrenalinových. Právě speciální adrenalinové trasy jsou určeny těm, kteří chtějí zažít prohlídku se svítilnou na čele a s holínkami na nohou. Během takové prohlídky se návštěvníci spolu s průvodcem brodí vodou, prolézají nejužší místa nižších pater podzemí a lezou po žebřících,“ přibližuje Karel Semotam ze Znojemské besedy, která prohlídky podzemí provozuje. Stejně jako loni můžou návštěvníci i letos využít projektu Znojmo zadax. Spočívá v tom, že při útratě v partnerských podnicích se na vybrané znojemské památky, včetně klasické prohlídky podzemí, dostanete zdarma.

Jak se těžilo uhlí

Když se bavíme o podzemí, nesmíme vynechat staré doly. Vždyť české země jsou poměrně bohaté na nerostné suroviny a jejich těžba do naší krajiny zasahuje už od středověku. Tak třeba v Kutné hoře můžete nahlédnout do středověkého stříbrného dolu, v Hornickém muzeu v Příbrami si užijete jízdu důlním výtahem a vláčkem, hornické muzeum s asi kilometrovou štolou můžete navštívit i v Harrachově a hodně důkladnou – až čtyřhodinovou – prohlídku podzemí slibuje štola Johannes nedaleko Božího Daru, která je dokonce zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Do poměrně nedávné industriální historie se ponoříte, pokud navštívíte Hornické muzeum v Landek Parku v Ostravě. Vzniklo na místě nejstarší ostravské šachty – Dolu Anselm. „Největším lákadlem je bezesporu možnost sfárat do dolu, navštívit řetízkové šatny, prohlédnout si expozici báňského záchranářství. Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství autentických hornických pracovišť,“ zve k návštěvě Renata Červená z Dolní oblasti Vítkovice, pod kterou muzeum patří.

Jak slibují oficiální webové stránky, návštěvník zažije pocity horníka od příchodu na šachtu, a to od převlékání v historických řetízkových šatnách, přes autentické fárání těžní klecí do dolu, až po cestu horníka na příslušné důlní pracoviště. V blízkosti šachetní budovy je pak možnost si vyzkoušet cestu na vzdálená pracoviště v dole jízdou v originálních vozíčcích (tzv. „manšafťácích“) určených pro dopravu osob v dole.

Foto: DOV a Landek Park Řetízkové šatny v Landek Parku Foto: DOV a Landek Park

V Landek Parku si neužijete jen krásu skrytou pod povrchem, ale i unikátní přírodu v okolí někdejšího dolu. „Propojení Hornického muzea jako technické památky a vrchu Landek jako národní přírodní památky s bohatou vegetací i zvířenou dodává této lokalitě v Ostravě Petřkovicích velkou přitažlivost,“ dodává Červená.

A kdo by byl prohlídkou zdejších pamětihodností už znavený a nechtělo se mu dopravovat daleko na ubytování, může využít horkou novinku. „V červenci 2021, tedy před několika týdny, se nám podařilo otevřít zrekonstruovaný objekt tzv. ředitelské vily. Vila na Landeku byla postavena v roce 1919 v elegantním, historizujícím stylu, který měl naplnit vizi architektury palácového novoklasicismu s moderními vymoženostmi. Měla mít stylový a především reprezentativní charakter. Původně zde totiž sídlili ředitelé dolů patřících kdysi k Vítkovickým železárnám. Citlivě zrekonstruovaný objekt nově plně slouží k ubytování,“ popisuje Červená. K dispozici je jedenáct moderně zařízených apartmánů, včetně ředitelského pokoje s autentickým mobiliářem a výtvarnými díly v duchu první republiky.

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací?

www.dolnivitkovice.cz/landek-park/

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více