Pardubicko, to je samé překvapení

Foto: Shutterstock.com Zámek Slatiňany Foto: Shutterstock.com

Toulat se po českých luzích a hájích je legrace, zvlášť když si vyberete správně. Pardubicko je místem, kde je možné skutečně všechno. Smlsnete si na regionální kuchyni, vystoupáte do výšky, kde výhledy přináší mnohé, ztratíte se v komnatách zámku, vydáte se křížem krážem po pěších stezkách a objevíte víc, než byste čekali. Putování Pardubickým krajem je inspirující každým kilometrem, rozhodněte se jich proto zdolat co nejvíc!

Něco pro malé objevitele

Zatímco návštěva historických objektů je spíše lákadlem pro dospělé, v případě Kočičího hrádku budou děti doslova u vytržení. Romantická miniatura středověkého hradu je totiž v obležení nenechavých návštěvníků, a to již odnepaměti. Dost možná vás překvapí fakt, že mini sídlo z křemene na menší skalce nechala vybudovat sama kněžna Vilemína Auerspergová pro své potomky, a to na konci 19. a na začátku 20. století. Dobývání hradu je tak na pořadu dne, šišky a kamínky lítají přes hradby a malí zbojníci s úsměvem od ucha k uchu překonávají opevnění ve výšce jednoho metru. Dětské sny a představy se stávají realitou v zámeckém areálu Slatiňany.

Foto: Shutterstock.com Kočičí hrádek Foto: Shutterstock.com

Pokud fandíte zdobným interiérům, neváhejte zamířit na prohlídku letního sídla Auerspergů. Představuje pastvu pro oči a studnici dávných příběhů knížecí rodiny. Doporučujeme také vydat se po navazující stezce v celkové délce dvou kilometrů, kde se zastavíte hned na devíti odpočívadlech a zjistíte více o tamní fauně i flóře. Patříte-li k milovníkům koní, pohlídejte si den otevření aktuálně rekonstruovaného okruhu, který vede do Hipologického muzea. Můžete se těšit na zajímavé informace nejenom o chovu, ale i anatomii koní, na spoustu zajímavých obrazů či ukázky postrojů a jezdeckých sedel té doby. A když budete v zimním období od listopadu do prosince prožívat dlouhou chvíli a zároveň se vám začne stýskat po zážitcích, můžete přijmout pozvání do zámecké kuchyně a zajímavých prostor včetně knížecích ložnic v přízemí. Prožít adventní den na zámku zní jako dobrý nápad!

Získejte rozhled

Nedaleko Kočičího hrádku a asi 3 km od Slatiňan se vypíná rozhledna na Chlumu, která je ideálním místem nejen k pozorování tamní přírody a naslouchání jejím zvuků, ale také k randění. Tu původní nechal vystavět kníže Josef Auersperg za účelem pozorování zvěře v myslivecké oboře. Po druhé světové válce však rozhledna upadla v zapomnění a zůstal jen původní kamenný základ, na kterém díky iniciativě Lesů ČR byl opět vybudován dřevěný ochoz sloužící k vyhlídce. Jakmile vystoupáte nahoru, pochopíte, proč měla původně nést název Nevyhlídka, a že její motto pro podporu turismu: „Věž, ze které neuvidíte, přesto ji musíte vidět“, bylo opravdu všeříkající. Výhledům totiž brání vzrostlé duby.

Pokud přece jen o nějaká ta panoramata stojíte, čest svému účelu dělá dřevěná rozhledna Bára s minimem spojovacích prvků na Čertově skalce. Cesta nahoru vede po dřevěných prknech z modřínu a dubu a skýtá výhled ve výšce kolem 15 metrů. Za dobré viditelnosti dohlédnete na Železné i Orlické hory a dokonce i na Krkonoše. Kdo by to nebral?!

Kouzla přírody se vzpomínkou na husitské války

Přírodní rezervaci Strádovské Peklo, vzdálenou coby kamenem dohodil od Nasavrk, zdobí kaňonovité údolí řeky Chrudimky a z hlediska přírody je rozhodně na co se dívat. Zřícenina hradu Strádov vybudovaná na skalnatém srázu nad řekou vás zavede do 14. století a období husitských válek. Vzhledem k tomu, že hrad zůstával většinu času pustý, dochovaly se z něj jen obvodové zdi.

Zřícenina hradu Strádov

Zažeňte hlad po místním vzoru

Po výletování se dřív či později dostaví kručení v břiše. Vsaďte na speciality, které charakterizují regionální gastronomickou scénu, ať je poznávání autentické skrz naskrz. Toulejte se po bohem zapomenutých vískách a vesničkách a poručte si třeba bramborové škubánky s mákem a povidlovou omáčkou, v místním nářečí trpálky. Když budete mít štěstí, narazíte na bramborového buriana, nebo tradiční bramborovou kaši zvanou lepenice podávanou se zelím a s teplou klobásou nebo pečeným vepřovým masem. Namísto „profláknuté“ panna cotty si tady vychutnáte koláče a buchty na několik způsobů.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více