Křížem krážem Vysočinou

Foto: Shutterstock.com Telč Foto: Shutterstock.com

Objevte Vysočinu v celé její kráse a s její typickou pestrostí a prožijte tady pár dní, jak se patří. Panenská příroda, malebné vísky i městečka, historické skvosty, ale i přívětiví lidé a nespočet zajímavých míst. Podzimní (ne)čas je jako stvořený pro aktivní či pasivní relax. V dopoledních hodinách nazujete pohorky, pozdní odpoledne prožijete na masáži nebo ve vířivce s miskou plnou ovoce a šumivým vínem. Ať už hledáte inspiraci na netradiční ubytování či zábavné putování, máme pro vás tahák plný zážitků. Jen si vybrat!

Po vzoru středověku

Co takhle složit hlavu v neokoukané středověké tvrzi Gerstein v zázemí největšího srubu na Vysočině provoněného smrkovým dřevem? Že jste už dlouho, jak je rok dlouhý nebyli off-line? Tady se vám to hravě podaří, připojení na internet totiž není na seznamu. Záhy začněte pozornost soustředit na podstatné věci jako je čas strávený s rodinou a volnočasové aktivity bez snahy ulovit tu nejlepší momentku, která na sociálních sítích zazáří.

Foto: Gerstein

Nasaďte online světu kopačky a užijte si být offline. Šlápněte do pedálů, napněte luk jako Robin Hood a trefte se do černého nebo chyťte po vzoru našich dědečků rybu do ruky. Nuda stejně jako uspěchané tempo v obci Zálesí nedaleko Pelhřimova nehrozí.

Glamping je v kurzu

Dopřejte si výhody kempování na vysoké úrovni, objevte glamping. Užijete si maximální sounáležitost s přírodou bez narušení komfortu. Nepohodlné stany, do kterých se musíte soukat po čtyřech, a k tomu se navíc probouzíte rozlámání, střídají mini příbytky ve stylu jako jsou tiny či tree housy nebo zařízené maringotky. Glampingujte na Vysočině v dřevěném domečku na poli se vším komfortem nedaleko Poličky. V Tripeeku budík není potřeba, ze spánku vás probudí sluneční paprsky nebo naservírovaná snídaně přímo před prahem. Zatímco panoramatické okno zprostředkuje výhledy do okolí a směle konkuruje televizi.

Foto: Tripeek Tripeek najdete ve Stříteži Foto: Tripeek
Foto: Tripeek Panoramatické okno předčí televizi Foto: Tripeek

Druhá šance pro Úsobí

Přejete si aspoň pár dní žít jako na zámku? Ve zvlněné krajině polí, lesů a luk je možné skutečně všechno. Přivítejte ráno v líbivých komnatách či stylově zařízených apartmánech se zdobným nábytkem na zámku Úsobí a vraťte se zpátky v čase. Nádech všudypřítomné historie pohladí na duši a zároveň rozpustí chmury i nevítaný stereotyp. V šenku U Bílé paní si poručíte pohárek vína a v zámeckém sklepení si prohřejete kostru v privátní vířivce s pohledem do řeřavých uhlíků krbových kamen.

Éra časů dávno minulých, korzety, zdobné róby až na zem se šněrováním, květy ve vlasech nebo pokrývka hlavy, decentní líčení a na závěr rukavičky. Fotografování v dobových šatech vyladěné do naprostých detailů nebo rybolov u panského rybníku? Ano, i to je na zámku Úsobí možné.  Na závěr přijměte pozvání na prohlídku, ať zjistíte víc o panském sídle, které díky nedávné rekonstrukci popadlo druhý dech.

Foto: Shutterstock.com Telč byla pro svoji krásu zapsána na seznam světového dědictví UNESCO Foto: Shutterstock.com

Město s duší, zkrátka turistická srdcovka

Místo, které si zaslouží maximální porci pozornosti, ať už se jedná o první či desátou návštěvu. Totiž Telč. Ojedinělé náměstí Zachariáše z Hradce, které široko daleko nemá konkurenci. Světle modrá, šedá, pudrově růžová, sytě cihlová se zlatou či s nádechem do hořčicové. Krása střídá nádheru a zároveň barvy, kam jen oko dohlédne.  Měšťanské domy v renesančním i barokním stylu s typickými zdobenými štíty a podloubím, kde si posedíte se zmrzlinou či pohárem v ruce. Na první pohled jeden jako druhý, když se však zadíváte pozorněji, všimnete si, že každý z nich je unikát. Než se vydáte na obhlídku renesančního zámku, který se mihl v oblíbených českých pohádkách jako Z pekla štěstí, Jak se budí princezny nebo Pyšná princezna, čajovna Scivias vás díky šálku s kouřícím čajem unese na plantáže Srí Lanky, Japonska, Gruzie či daleké Číny. Strategickou polohu pro trávení dovolené v samotném srdci zámeckého parku nabízí hotel U Hraběnky. Nechybí ani útulná restaurace s otevřeným krbem ve stylu dávných hodovních síní. Všudypřítomné dřevo a speciality regionálního i světového významu. Zkrátka potěcha pro oči i chuťové pohárky.

Foto: Shutterstock.com Gotický hrad Roštejn Foto: Shutterstock.com

Chlouba Vysočiny

Zhruba 7 km od Telče se na skalnatém vrcholku ve výšce 677 metrů vypíná pozdně gotický hrad Roštejn ze 14. století. Zalesněná krajina Javořických vrchů u obce Doupě ukrývá lovecké sídlo a na výběr máte hned ze dvou prohlídkových tras. Okruh A představuje sondu do historie, díky kterému získáte reálnou představu o dávných příbězích a zároveň stanete nejen v hodovní síni, pracovně, obrazárně či v salonu sv. Huberta, ale také ve sklepení nebo přípravně jídel. Zatímco prohlídka B návštěvníky seznámí s tématy přírody, lovectví a myslivosti. A v případě, že vystoupáte do hradní věže, zadíváte se do dálky až na vrcholky Alp.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více