Pozor na odložené povinnosti

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Ačkoliv se situace v cestovním ruchu stále nezlepšuje a cestování se bohužel více komplikuje různými semafory, přichází pro cestovní kanceláře i cestovní agentury v platnost odložené povinnosti. Znovu od září musejí fyzické osoby platit zálohy na pojistné na zdravotní a důchodové pojištění, ale blíží se i spuštění poslední fáze Elektronické evidence tržeb.

Na konci září, respektive na začátku října letošního roku budou pro OSVČ splatné první zálohy na důchodové a také zdravotní pojištění, které byly prominuty zákonem č. 136/2020 Sb. Je proto potřeba, aby si všechny OSVČ včas upravily příkaz k úhradě těchto záloh. Každý by si měl zkontrolovat, zda v předchozích platbách neměl přeplatek, protože ten se dá využít pro úhradu prvních splátek, a platby záloh se tím mohou snížit. Nelze také zapomenout, že i v situaci, kdy aktuálně nemá OSVČ žádný příjem, je platba záloh povinná.

Do hry ale vstupuje i odložená třetí a čtvrtá fáze Elektronické evidence tržeb, která byla s účinností od 3. června 2020 posunuta k 1. lednu 2021. Od tohoto data vzniká povinnost evidovat tržby všem subjektům, a to bez ohledu na to, do které fáze evidence tržeb spadají. Žádosti o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu budou vyřizovány Finanční správou až po 1. říjnu 2020.

Cestovní kanceláře a cestovní agentury tak čeká mnohá úprava, mj. provizní smlouvy. Jak se však dotkne EET prodejců při evidenci plateb dárkovou poukázkou vydanou cestovní kanceláří či přes zprostředkovatele, jako jsou např. Sodexo, Benefits nebo Edenred, se dozvědí zástupci cestovních kanceláří a cestovních agentur na odborné konferenci ACK ČR na téma Elektronické evidence tržeb v cestovní kanceláři a cestovní agentuře 10. listopadu 2020. Hlavním cílem bude připravit je na EET, ale také představit nové změny ve smluvních dokumentech. Důležitým bodem bude nejen pověření a zastoupení, tedy vztah mezi cestovní kanceláří a cestovní agenturou, ale i odpovědnost za evidenci tržeb při pozici přímého zástupce cestovní kanceláře nebo kdo a jak se musí registrovat k EET, pokud je pověřen či pouze zastupuje. ­Tématem bude také vysvětlení řetězení prodeje zájezdů od cestovních kanceláří prostřednictvím více cestovních agentur.

Přihlaste se i vy!

Nejnovější články z rubriky Expert

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více