×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Objevte německá města: fascinující architektura pro každého

Foto: Daniel Viñé Garcia/gettyimages Berlín: Světla na náměstí Potsdamer Platz Foto: Daniel Viñé Garcia/gettyimages

Od Schinkela po Fostera, od barokního po moderní: Německo je zemí architektury. Pracovali zde staří stavitelští mistři a byl zde založen i Bauhaus. Berlínu se přezdívá město architektury, hamburským symbolem je Labská filharmonie, pro fanoušky krásných starých domků je vhodný Quedlinburg. Pojďte si počíst o zajímavých místech v Německu. Slibujeme, že nadšenec do architektury si jistě najde to svoje.

(advertorial)

Berlín, město architektury

Samotný Berlín má pro fanoušky tolik architektury, že by potřebovali alespoň týdenní pobyt. Francouzská katedrála na jednom z nejkrásnějších náměstí ve městě, Gendarmenmarkt, kde se také nachází německá katedrála Deutscher Dom a koncertní sál Konzerthaus. Nebo ruina věže novorománského pamětního kostela císaře Viléma v západní části města, který slouží jako památník války a zkázy.

V Berlíně realizoval uznávaný stavitel Friedrich Schinkel památník Neue Wache nebo Staré muzeum (Altes Museum). Obě stavby jsou považovány za mistrovská díla klasicismu. Sir Norman Foster směl postavit slavnou skleněnou kopuli nad plenárním sálem v budově Reichstagu, která je od znovusjednocení opět sídlem Německého spolkového sněmu. Tato část budovy je návštěvníkům přístupná od roku 1999. A architekt Bauhausu Mies van der Rohe vytvořil s novou národní galerií Neue National Galerie ikonu klasického modernismu. Mezi méně známé budovy tohoto hlavního města patří 65 metrů vysoká věž Borsigturm, která byla otevřena v roce 1922 a je nejstarší výškovou budovou města.

Labská filharmonie: Nový znak Hamburku

Novou dominantou Hamburku je Labská filharmonie, která byla otevřena v roce 2017. Jedná se o koncertní sál s impozantní skleněnou konstrukcí ve čtvrti HafenCity, který byl postaven na cihlovém základně bývalého skladu. Starší vlajkovou lodí druhého největšího německého města je Chilehaus od architekta Fritze Högera. Nachází se ve čtvrti Kontorhaus ve Starém Městě a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o působivý příklad cihlového expresionismu ve 20. letech 20. století. Budova byla postavena díky daru od hamburského obchodníka, který se vrátil z Chile jako bohatý muž a prý na stavbu koupil 4,8 milionů cihel. Horní část budovy připomíná příď lodi a je jedním z nejostřejších úhlů fasády v Evropě. Zatímco horní patra jsou pronajata jako kanceláře, vnitřní nádvoří s obchody, kavárnami a restauracemi je volně přístupné.

Chcete-li vidět nejstarší budovu Hamburku, musíte se vydat na ostrov Neuwerk ve Waddenském moři. Je to sice vzdušnou čarou více než 100 kilometrů od Hamburku, ale přesto patří do hanzovního města. Na místě je 700 let starý maják, který byl kdysi postaven na ochranu obchodu u ústí Labe. Z vyhlídkové plošiny si můžete užít skvělý výhled na mělčiny.

Pro milovníky hrázděných domů: Quedlinburg

Pokud budete následovat Labe proti proudu, pak řeku Sálu a nakonec řeku Bode, přijdete do Quedlinburgu na úpatí pohoří Harz. Toto město příkladně ukazuje architektonické perly, které tato německá provincie ukrývá. Město s 24 tisíci obyvateli je známé svým starým městem. Procházka slibuje cestu časem ve stavebních epochách středověku. V žádném jiném německém městě není na tak malém prostoru tolik hrázděných domů: podle posledních počtů se jedná o 2 069 domů ze šesti století. Stavby ve středověkém městě získaly v roce 1994 status světového dědictví UNESCO. Návštěvníci si mohou rezervovat prohlídky nebo navštívit muzeum hrázděné architektury v budově Ständebau.

I další velká města vedle Berlína a Hamburku mohou nabídnout architektonické lahůdky: Düsseldorf je domovem šikmých a zakřivených budov Franka O’Gehryho; Mnichov má Allianz Arenu od Jacquesa Herzoga a Pierra de Meurona s jasně osvětlenými panely, zatímco Frankfurt nad Mohanem se může pochlubit nejvyšším evropským mrakodrapem, věží Commerzbank, kterou navrhl Sir Norman Foster. Drážďany lákají návštěvníky svou pokladnicí barokních budov, včetně palácového komplexu Zwinger, Gewandhaus a zrekonstruovaného kostela Frauenkirche.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Při cestách do Švédska odpadne povinnost negativního testu

Švédská vláda včera oznámila, že cestující již nebudou muset před vstupem do země předložit negativní test na covid-19. Opatření zrušila navzdory vysokým počtům nově nakažených, poznamenala agentura Reuters. Finsko začne postupně uvolňovat restrikce od poloviny...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Zájem o Chorvatsko loni vzrostl o 77 procent

V roce 2021 zaznamenalo Chorvatsko 13,8 milionu příjezdů turistů a 84,1 milionu přenocování, tedy o 77 procent více příjezdů a o 55 procent více přenocování než ve stejném období roku 2020. Zahraniční turisté uskutečnili 71,9 milionu přenocování, zatímco domácí...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Thajská zátoka známá z filmu Pláž byla opět otevřena

Zátoka Maya v souostroví Pchi Pchi, kterou proslavil film Pláž s Leonardem DiCapriem v hlavní roli, se po více než třech letech znovu otevřela pro návštěvníky. Ti ale musí dodržovat přísná opatření, která mají tento přírodní skvost chránit...

Číst více