Bamberk: Malé Benátky i Řím s dědictvím UNESCO

Foto: DZT / Francesco Carovillano Stará radnice v Bamberku Foto: DZT / Francesco Carovillano

Znáte městečko Bamberk v Bavorsku? Pokud ne, doplňte své znalosti a připravte si plán pro budoucí výlety. Navštívení hodné je jak samotné město, v kterém si můžete užít městskou atmosféru plnou kultury, tak i jeho okolí, kde se vedle nádherné přírody můžete těšit i na tradiční pivovary. Bamberk a oblast kolem něj, „Bamberger Land“, se nachází na křižovatce čtyř velkých přírodních oblastí a regionů, které vašemu pobytu dodají další zajímavosti.

(advertorial)

Bamberk: historické město s atmosférou

Když vyrazíte do Bamberku, můžete se spolehnout, že na vás čeká mnoho historie. Město Bamberk se stalo důležitým místem již v 11. století, kdy ho Jindřich II. povýšil na biskupství. Bamberk se pyšní jednou z nejzachovalejších sbírek raně středověkých památek z dob Svaté říše římské. Díky tomu sahá kulturní nabídka od klasiky až po nejmodernější styly. Od roku 1993 navíc toto město figuruje na seznamu dědictví UNESCO. Konkrétně tam patří tři historické městské části. Jedná se o jedinečnou směs historických městských struktur, z nichž má každá svůj vlastní charakter.

Bergstadt, Inselstadt a Gärtnerstadt: tři hlavní bamberské čtvrti

Nejstarší částí města se nazývá Bergstadt. Tato část je výjimečná díky úzkým uličkám, barokním i romantickým fasádám či středověkému vkusu. A pokud jste někdy byli v Římě, možná si na něj při procházce touto čtvrtí vzpomenete. Stejně jako Řím je totiž vystavěna na kopci. I samotná dominanta čtvrti se nachází na kopci – je jí císařská katedrála sv. Petra a sv. Jiří na kopci Domberg. Vedle ní si nenechte ujít také prohlídku Starého dvora, Nové rezidence či zahrady plné růží zvanou Rosengarten. Milovníkům výhledů by pak neměl uniknout ani kopec Abtsberg, který nabízí krásný výhled do údolí.

Za střed města a dnešní centrum je považována další důležitá čtvrť Inselstadt. V prostoru pěší zóny i mimo ni se nachází v dnešní době vzácná maloobchodní krajina, která je charakterizována malými obchody v historických domech. Regionální produkty můžete nakoupit na trzích, které se tam konají každý den. Inselstadt je zároveň univerzitní městečko. Pokud přemýšlíte nad tím, proč nese tato čtvrť ve svém názvu „Insel – ostrov“, pak věřte, že se na něm nacházíte. I díky tomu se této čtvrtí přezdívá „Malé Benátky“. Pokud jste tedy aspoň trochu romantici a představa lagun, kanálů a kamenných mostů vás láká, můžete to místo v Benátkách zkusit i v Bamberku.

Třetí významnou bamberskou čtvrtí je Gärtnerstadt, kde je zahradnictví, jak napovídá název, opravdu tradicí. Středověké struktury zahradních domů jsou dodnes viditelné. Díky širokým volným prostorům utváří Gärtnerstadt panoráma města. Tento pohled se vám jinde po Německu nenaskytne. Není tedy divu, že tato oblast významně přispěly k tomu, že byl Bamberk zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Pokud si nejste jistí, jak tuto čtvrť prozkoumat, máme pro vás dobrou zprávu – prozkoumejte Gärtnerstadt jednoduše díky značenému naučnému okruhu.

Vydejte se i za hranici města – a nezapomeňte na pivo

Zůstat pouze v Bamberku by byla škoda. Památky jako zámky a hrady, kostely a kláštery, muzea, a samozřejmě čistá příroda zvou na pestrou exkurzi. Region Bamberger Land je malý ráj pro cyklisty a pěší turisty, pro průzkumníky kultury. Pro české turisty je pak příjemné i zjištění, že v celé oblasti mají výborná piva. Třináct rodinných pivovarů ve městě Bamberk a přibližně šedesát pivovarů v regionu Bamberger Land vyrábí přes 400 různých piv. Naleznete mezi nimi i vítěze mezinárodních cen. Rozmanitost pivní nabídky v Bamberku je opravdu veliká – od nakuřovaného piva přes francké sklepní pivo až po ležák. Místní specialitou je nakuřované pivo, neboli Rauchbier. Podle legendy bylo vytvořeno náhodou. Kouř z požáru se tehdy dostal do skladovaného sladu. Sládek si ho nemohl dovolit celé zlikvidovat, a tak ho i přes kouř použil k vaření piva. To se nečekaně stalo oblíbeným. V Bamberku se tato tradiční pochoutka vyrábí ve dvou pivovarech a podává se ve městských pivních sklepech.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více