Tradiční kuchyně Plzeňského kraje: co ochutnat a kde v roce 2026
Vošouchy, chodské koláče i uhlířina: tradiční jídla Plzeňského kraje a tipy, kde je ochutnat a na jaké festivaly zajet v roce 2026.
Více výsledků...
Foto: Shutterstock.com
Organizátory kulturních akcí, kteří mají kvůli pandemii koronaviru propad příjmů nejméně 50 procent, podpoří peníze z nové výzvy programu COVID Kultura. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu, které program připravuje s ministerstvem kultury.
Nová výzva má k dispozici 300 milionů korun a rozhodné období je 1. června až 30. září letošního roku. Jeden žadatel může dostat maximálně pět milionů korun. Žádosti začne MPO přijímat 3. srpna.
„Přestože se nám podařilo s ministerstvem zdravotnictví domluvit již v květnu postupný plán uvolňování pro kulturu, stále není možné organizovat velké kulturní akce tak jako v období před covidovou pandemií,“ připomněl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
O podporu mohou žádat umělci, pořadatelé hudebních festivalů, provozovatelé hudebních klubů, technické firmy, které zajišťují kulturní akce, orchestry, divadla, nevládní neziskové organizace v oblasti kultury či pořadatelé cirkusů a nového cirkusu.
„Žadatelé tedy mohou získat dotaci na provozní náklady za měsíce červen, červenec, srpen a září a budou se tak moci plně soustředit na říjnové zahájení zimní sezony. Program získal již před časem notifikaci Evropské komise, peníze můžeme ihned vyplácet,“ uvedl ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO Pavel Vinkler.
Žádosti bude možné podávat do 22. září.

Vošouchy, chodské koláče i uhlířina: tradiční jídla Plzeňského kraje a tipy, kde je ochutnat a na jaké festivaly zajet v roce 2026.

Kutná Hora láká na vícedenní pobyty. Přehled památek UNESCO, vstupné, otevírací doba a tipy, jak si město užít bez spěchu.

Telč, malebné město uprostřed Českomoravské vrchoviny, 30 km od rakouských hranic, v polovině cesty mezi Prahou a Vídní, láká své návštěvníky do již zapomenutých časů.