Nejkrásnější parky Evropy: 2. část

Internetový portál Holidu.com sestavil na základě dat Googlu žebříček, jehož nosnou hodnotou jsou tisíce recenzí samotných dobrodruhů. Tak na co ještě čekáte, vzrušující dobrodružství právě začíná. A zde je druhá část!

A zde je druhá část!

Národní park Stolové hory, Polsko

Další park, naší české kotlině vzdálený doslova coby kamenem dohodil, je národní park Stolové hory. Rozkládá se podél česko-polské hranice a sousedí s chráněnou krajinnou oblastí Broumovsko. Tamní příroda je pohádková. Neobvyklé skalní útvary tvoří spletitá bludiště a pískovec se zde za miliony let proměnil v nádherné kaskádovité, tabulové plošiny a hřbety. Park je z drtivé většiny celý zalesněný. Borovice rostoucí na skalách často připomínají jakési přírodní bonsaje (sice nejsou vysoké, staré jsou však často i přes dvě stě let). Naprostým unikátem jsou pak takzvané skalní hřiby, které se rozprostírají po celé krajině v lesích, což samotný pohádkový pocit ještě zesiluje.

Národní park Durmitor, Černá hora

A nyní něco pro nadšence do extrémních sportů. Pokud milujete pocit pulzujícího adrenalinu v žilách, pak vězte, že si zde přijdete na své. Paragliding, rafting, dirt bike, nebo takzvaný zip-line. O co jde? V aktivitě, které se někdy říká také ‚létající liška‘, jde o to napnout a zajistit pevné lano mezi dva opěrné body – jeden je vždy níž než ten druhý. Jedinec se pak k němu pomocí speciálně upevněné skoby připoutá a sjede od jednoho konce k druhému. Většinou se lano natahuje nad propastí či malým údolím. A přesně k tomu je ideální Tara Gorge, nádherný kaňon v srdci Durmitoru. Jde o nejhlubší rokli v celé Evropě a v jednom místě je překlenuta proslulým, 365 metrů dlouhým mostem, který nabízí naprosto spektakulární výhled.

Národní park Olymp, Řecko

Přesouváme se do říše bohů, místa, které mělo pro celou starořeckou civilizaci naprosto unikátní význam. Staří Řekové na základě své mytologie věřili, že Mytikas (2 918 m. n. m.), nejvyšší vrchol pohoří Olymp, bylo místo setkávání bohů. Na vrcholku Stefani (2 909 m. n. m.), jen o něco menší hory, pak měl mít trůn samotný Zeus. Ať už stopy po božské přítomnosti najdete či ne, rozhodně je to ideální příležitost pro všechny milovníky horských túr. A pokud jste vášniví běžci, spojte návštěvu Olympu s každoročně se konaným maratonem. Je připomínkou poutní cesty k uctění trůnu boha Zeuse, kterou staří Řekové konali každý rok. Startuje v místě zvaném Dion a určitě není ničím pro úplné začátečníky. Trasa měří 44 kilometrů s celkovým převýšením3 200 metrů!

Národní park Jotunheimen, Norsko

Od bohů k obrům. Přesně tak se totiž norskému národnímu parku Jotunheimen přezdívá. V ‚Zemi obrů‘ totiž naleznete zde přes 250 vrcholů s nadmořskou výškou přes 1 900 metrů (tím nejvyšším bodem je Galdhøpiggen s 2 469 m. n. m.). Neplatí však, že nejvyšší vrcholy jsou zároveň těmi nejoblíbenějšími. Jedna z nejvyhledávanějších tras vede podél hřebenu Besseggen a až stanete na jedné z vyhlídek, pochopíte proč. Krajina, která se vám vyjeví takřka na dlani je dech beroucí. Hřeben se táhne mezi dvěma průzračně čistými jezery Gjende a Bessvenet. A ti, kdo jsou fanoušci trochu menších nadmořských výšek, mohou navštívit turisticky méně známé údolí Leirungsdalen, které není o nic méně pitoreskní.

Národní park Vikos-Aoos, Řecko

A zpět do Řecka. Společně s Polskem jsou to jediné dvě země, které mají dva zástupce mezi TOP 10 nejkrásnějších národních parků v Evropě. Tento řecký odvozuje svůj název od dvou stejnojmenných roklí Vikos a Aoos. Především prvně jmenovaná je ve světě doslova proslulá. Může za to její zápis v Guinnessově knize rekordů. Důvod? V poměru k její šířce se jedná o vůbec nejhlubší roklinu na světě. Až úplně dolů z horských masivů vedou zakřivená kamenná schodiště, z nichž nejznámější je Vradeto. Všech pětačtyřicet vesniček v místním regionu Zagori je navíc různě propojeno starými kamennými obloukovými mosty a ‚oslími‘ cestičkami, které se využívaly už za středověkých časů. 

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Wizz Air bude létat z Pardubic také do Oděsy a Charkova

Společnost Wizz Air rozšíří nabídku pravidelných linek z Pardubic - bude létat také do Oděsy a Charkova. Linky budou v provozu od června příštího roku, a to dvakrát týdně. Na Ukrajinu už nízkonákladový maďarský dopravce létá od září 2020,...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Cestovní ruch na Maltě roste i po prázdninách

Podle včerejší tiskové zprávy Maltského úřadu pro turismus (MTA) prošlo během září mezinárodním letištěm na Maltě 418 473 cestujících. Je to poprvé od roku 1999, kdy zářijové statistiky osobní dopravy vykázaly vyšší hodnoty než v srpnu. Září...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Delta v květnu obnoví linku do New Yorku

Americká letecká společnost Delta Air Lines obnoví od 26. května 2022 přímé letecké spojení z Prahy do New Yorku na letiště JFK. Dopravce plánuje provozovat linku až sedmkrát týdně s letadlem typu Boeing 767-300 v průběhu letního letového řádu....

Číst více