Madeira, zelená perla Atlantiku

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Přezdívky jako Ostrov věčného jara, Ostrov květů nebo Zelená perla Atlantiku napovídají, že Madeira je skutečným rájem na zemi. Madeirské souostroví přitom leží pouze hodinu a půl od Lisabonu. Největší Madeiru navštěvují především pěší turisté, květinomilci a gastronadšenci. Do jaké kategorie patříte vy?

A ještě jedno přízvisko – věděli jste, že se Madeiře přezdívalo také Ostrov cukru? Pěstování cukrové třtiny totiž zásadně změnilo život zdejších obyvatel. První cukrovar byl zprovozněn v roce 1450 ve městě Funchal. Boom cukrovarnického průmyslu v 15. a 16. století, kdy cukr z Madeiry zaplavil evropské trhy, znamenal obrovský ekonomický, umělecký i architektonický rozkvět. To se projevilo hlavně výstavbou kostelů a paláců a nákupem obrazů a soch. Díky obchodu s „bílým zlatem“ je tak na Madeiře k vidění například vlámská malba 15.–16. století a mnoho dalších uměleckých předmětů.

Do kroku

Jedna z prvních věcí, které byste na Madeiře měli udělat, je zdolat Pico Ruivo neboli Červený kopec. Se svými 1 862 metry je tato hora nejvyšším bodem ostrova a zároveň třetím nejvyšším vrcholem Portugalska. Nazujte pořádnou obuv a vydejte se na cestu z parkoviště u Achada do Teixeira. Prvních 300 metrů musíte tak trochu vylézt, následujících cca 2,5 km po dlážděném chodníčku je už ale snadných. Během asi hodiny a půl budete mít příležitost obdivovat úžasné přírodní scenérie a téměř se dotknout oblohy.

 

Foto: Shutterstock.com Cesta z Pico do Arieiro na Pico Ruivo Foto: Shutterstock.com

Dalším vrcholem, který stojí také za to, je Pico do Arieiro. Dá se k němu dostat autem. Dobrodruzi mohou zvolit krásnou, zato však jednu z nejnebezpečnějších pěších tras na Madeiře. Stačí, když se vydáte od zmíněného Pico Ruivo po 7 km dlouhé cestě vytesané ve skále. S sebou si přibalte nejen odvahu, ale také baterku, jelikož musíte projít i neosvětleným tunelem. Z vrcholu ve výšce 1 818 metrů vám pak ale bude odměnou výhled na Porto Santo, druhý obydlený ostrov z madeirského souostroví, východní výběžek ostrova zvaný Ponta de São Lourenço, na část vesničky Curral das Freiras i na hlavní město Funchal.

Výběžek Ponta de São Lourenço je odlišný od zbytku ostrova. Kvůli nízké nadmořské výšce nezachycuje mraky od oceánu, takže je zde sucho a kromě keřů a travin zde téměř nic neroste. Pěší stezka o délce 8 km dává příležitost pokochat se touto přírodní rezervací. Curral das Freiras je malebná terasovitá víska ležící v hlubokém údolí, obklopena jen vysokými horami. Byla doslova odříznutá od zbytku světa, než k ní počátkem 21. století vybudovali několikakilometrový tunel. Říká se jí také Údolí jeptišek, na památku ženám, které se sem v roce 1566 ukryly při nájezdu francouzských pirátů na Funchal. Až se zde ocitnete, nezapomeňte ochutnat místní speciality – višňový a kaštanový likér a kaštanovou polévku.

I na koupání dojde

Prohlídka hlavního města Funchal je zkrátka povinností. A naprosto vás uchvátí. Můžete tady navštívit Museu de Arte Sacra se sbírkami obrazů, soch a šperků z 15.–19. století, muzeum CR7 věnované místnímu rodákovi Cristianu Ronaldovi, jednomu z nejlepších fotbalistů světa, sklepy Blandy’s Wine Lodge, kde ochutnáte proslulé, jemně sladké madeirské víno nebo oblíbený Mercado dos Lavradores, Dělnický trh, který hýří barvami, chutěmi a vůněmi.

Město se pyšní také jedněmi z nejkrásnějších botanických zahrad světa, Jardim Botânico da Madeira a Jardim Tropical Monte Palace. K druhé zmíněné se nejlépe dostanete lanovkou, protože se nachází na hoře Monte. Rozkládá se na území 70 tisíc m2 a zahrnuje rozsáhlé sbírky exotické flóry z různých kontinentů a dvě orientální zahrady. Poté zavítejte do poutního kostela Igreja de Nossa Senhora do Monte.

Pokud se ptáte, kdy a kde že se konečně budete moci vykoupat, tak jste se právě dočkali. Necelých 6 km od centra města se nachází největší pláž na Madeiře, oblázková Praia Formosa. Jediná přírodní písečná pláž je pak Prainha a najdete ji na výběžku Ponta de São Lourenço. Vzhledem k tomu, že ostrov je vulkanického původu, nachází se tu málo přírodních pláží. Vstupy do moře u hotelů tak umožňují vybudovaná mola či umělé písečné pláže.

Jen o další dva kilometry východně leží fotogenické rybářské městečko Câmara de Lobos a kousek od něj druhý nejvyšší evropský útes Cabo Girão. Z výšky 580 metrů nad mořem nabízí úžasný výhled, a pokud se odvážíte a vstoupíte na prosklenou plošinu, kterou zde pro dobrodružné povahy vybudovali, uvidíte moře přímo pod svýma nohama. Dalším překvapivým místem je vyhlídka Ponta do Garajau, kde vás podobně jako v brazilském Riu uvítá téměř identická, jen o něco menší socha Krista, vytesaná v roce 1927 Georgesem Serrazem. Nalevo od ní pak najdete pěší trasu, a než se po ní vydáte, budete mít pocit, že vede přímo do moře.

Ilustrace: Shutterstock.com

Čtyři roční období v jednom dni

Celoročně příznivé teploty, které díky Golfskému proudu oscilují mezi 25 °C v létě a 17 °C v zimě, prospívají zejména místní flóře. Ta je skutečně unikátní a patří do tzv. oblasti Makaronésie, která se vyznačuje mnoha endemickými druhy rostlin. Příměr Čtyři roční období v jednom dni ostrov opravdu vystihuje. Pravidelně zde sprchne, ale slunce se opět rychle objeví a celý ostrov pak nádherně voní.

Foto: Shutterstock.com Sopečné bazénky v Porto Moniz Foto: Shutterstock.com

Akvárium, vodopády, jezero

Při svých toulkách Madeirou byste neměli minout ani městečko Porto Moniz na severozápadě, které je známé svými přírodními sopečnými bazénky. Slaná voda proudí neustále dovnitř a ven, takže se koupete stále v čisté vodě. Potom se přesuňte do bývalé pevnosti São João Batista, jež byla přestavěna na Madeira Aquarium. To sestává z dvanácti expozic, které dávají nahlédnout na jedinečný podmořský život kolem ostrova. Nejpůsobivější nádrž obsahuje přibližně 500 tisíc litrů slané vody.

Dalším a jistě ne posledním způsobem, jak poznat Madeiru, je projít turistické trasy podél zavlažovacích kanálů, tzv. levád, které zároveň hrají klíčovou roli pro místní zemědělce. Nenechte si ujít oblíbenou, 10 km dlouhou Levada Rabaçal s více než dvaceti vodopády. Nebo zkuste Levada Caldeirão Verde, kde narazíte na stejnojmenné jezero, které tvoří voda spadající z výšky přibližně 100 metrů. Leváda Prazeres zase protéká obcí Ponta do Pargo, z níž se dostanete k obrovskému vodopádu nesoucímu jméno Garganta Funda neboli Hluboké hrdlo. Obklopen útesy, nachází se hned vedle Atlantského oceánu a zakončuje dechberoucí cesty za poznáváním Madeiry.

(Článek byl napsán pro MyWings, palubní magazín společnosti Smartwings)

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více