Nejkrásnější parky Evropy: 1. část

Milujete přírodu a trávíte svou dovolenou nejraději aktivním odpočinkem? Pak dejte na naše tipy a vyrazte objevovat krásy těch nejnádhernějších národních parků sterého kontinetu. Internetový portál Holidu.com sestavil na základě dat Googlu žebříček, jehož nosnou hodnotou jsou tisíce recenzí samotných dobrodruhů. Tak na co ještě čekáte, vzrušující dobrodružství právě začíná!

Milujete přírodu a trávíte svou dovolenou nejraději aktivním odpočinkem?

Snowdonia, Wales

Zřejmě nejoblíbenější národní park v celé Evropě. Místní mu říkají Eryri, země orlů. Až na vlastní oči uvidíte majestátnost výhledu, který se zdá, že nikde nekončí, poznáte proč. Součástí parku je nejvyšší hora Walesu, Snowdon (Sněhová hora). Pro ty z vás, kdo by se necítil na výšlap, máme dobrou zprávu. Pod samotný vrchol vás stylově doveze úzkokolejná parní lokomotiva. A pokud se rozhodnete navštívit jezero Bala, pozor na mytickou příšeru Teggie, která zde prý zaručeně žije!

Bieszczadský národní park, Polsko

Je úžasnou alternativou pro přeplněné evropské národní parky. Jeho největší devízou je klid, mír a jakási žádaná samota. Důvodem je jeho ne tolik velká komerční známost. Zajímavostí je, že takřka 70 procent parku není pro turisty vůbec přístupný. Takřka v panenské přírodě tu tak volně žijí medvědi, vlci, rysové nebo zubři. Navštivte například místo zvané Wetlina. Stojí zde krásná malebná restaurace Chata Wedrowca, která má otevřeno už od počátku května. Je proslulá svým borůvkovým koláčem, takže pokud jste na sladké, rozhodně zde potěšte svůj mlsný jazýček! A co víc, místo je i skvělým výchozím bodem pro následné túry.

Národní park Rila, Bulharsko

Sto dvacet jezer ledovcového původu, rozloha parku 80 000 hektarů i nejvyšší hora Balkánského poloostrova Musala, měřící takřka tři tisíce m. n. m. To je jen pár nej perly mezi národními parky v Bulharsku. Ledovcová jezera jsou vůbec největším tahákem. Přesvědčte se sami na vlastní oči, zdali opravdu vypadají tak, jak se jim lidově přezdívá: Slza, Ledvina nebo Dvojčata. Ve výšce okolo 1500 metrů najdete i takzvané Rilské pravoslavné opatství z 10. století, jež je součástí světového dědictví UNESCO. Patří mezi vůbec největší svého druhu na světě. Zajímavostmi jsou také jediný aktivní gejzír v jihovýchodní Evropě v Sapareva Banya či cihlová pyramida v oblasti zvané Stob.

Ordesa a národní park Monte Perdido, Španělsko

Pokud milujete svět fantasy knížek a filmů, jako je například Pán prstenů, pak vyrazte do španělských Pyrenejí. Tamní nádherná příroda opravdu místy připomíná tajuplný a zádumčivý svět Středozemě. Malebná údolí, které lemují skalní převisy, lesy, říčky i majestátní hory. Mezi nimi vyčnívá ta nejvyšší, Monte Perdido (Ztracená hora), která dala parku i svůj název. Na Pyrenejském poloostrově je rezervace známá jako ‚španělský Grand Canyon‘ a něco na tom opravdu bude. Až uvidíte hluboké rokle, dramatické vodopády a stanete na vrcholech fascinujících vyhlídek, zřejmě dáte místním za pravdu. 

Národní park Saské Švýcarsko

Asi vám to něco říká. České Švýcarsko je jeden z nejkrásnějších národních parků u nás, Saské Švýcarsko je jakýsi jeho větší bratr. Jedná se o jediný skalní národní park v Německu. Výjimečný je, podobně jako u nás, především bizarními skalními útvary. Tento jedinečný ráz vtiskly krajině proslulé Labské pískovce. Vyrazit musíte především na takzvanou Malířskou cestu. Pokud se řadíte mezi romantické duše, bude to pro vás neopakovatelný zážitek. Až stanete na vrcholu vyhlídkových štací, pochopíte, proč výhledy inspirovaly některé německé malíře v období romantismu, jako byli například Caspar David Friedrich či Adrian Zingg, k tvorbě jejich slavných děl. Největším turistickým tahákem je pak proslulý kamenný most Bastei, který bez přehánění vypadá, že ho do skal vytesali samotní trpaslíci.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Do Thajska už bez karantény!

Thajsko udělalo na začátku zimní turistické sezony další významný krok k obnově cestovního ruchu. Od 1. listopadu umožní zahraničním turistům ze 46 zemí včetně Česka návštěvu země bez nutnosti karantény. Musí se ovšem prokázat certifikátem o dokončeném očkování,...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Na křídlech Vuelingu od prosince do Amsterodamu

Letecká společnost Vueling zavede od 3. prosince tohoto roku pravidelné spojení mezi Prahou a nizozemským Amsterodamem. Dopravce nabídne lety čtyřikrát týdně, a to vždy v úterý, pátek, sobotu a v neděli. V tiskové zprávě o tom včera informovalo Letiště Praha.

Číst více
Foto: Smartwings

Smartwings zpět na lince do Dubaje. Létat budou denně

Letecká společnost Smartwings včera obnovila přímé letecké spojení z Prahy do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linka bude během zimního letového řádu provozována každý den letadlem Boeing 737 MAX.

Číst více