Maďarští vinaři se představili v Česku

Když se řekne vinařská turistika, lidem se pravděpodobně vybaví země jako Francie, Itálie či Španělko. Jen málokoho by možná napadlo i Maďarsko. A právě to by se mělo v následujících letech změnit, alespoň tedy z pohledu českých turistů. V prostorách Velvyslanectví Maďarska v Praze se totiž uskutečnil workshop nazvaný vcelku výstižně Vinná turistika v Maďarsku, na kterém se zástupci tří zajímavých vinařských oblastí představili zájemcům z řad cestovních kanceláří i médií.

Maďarsko jako zajímavá destinace vinařské turistiky má díky rozsáhlým investičním aktivitám posledních deseti let rozhodně co nabídnout.

Maďarsko jako zajímavá destinace vinařské turistiky má díky rozsáhlým investičním aktivitám posledních deseti let rozhodně co nabídnout. A své místo v tomto odvětví cestovního ruchu nemá pouze západní část země. I ostatní z celkově 23 vinařských oblastí se rozvíjí a významně zkvalitňují své služby tak, aby mohli nabídnout standard světoznámých vinařských oblastí jinde ve světě. Dle maďarských zástupců bude v tomto ohledu důležitým úkolem do budoucna především nastavení systematických marketingových aktivit, které by na širokou turistickou nabídku jednotlivých oblastí upozorňovaly. Třemi představenými vinařskými regiony v rámci zmíněného workshopu byly oblasti Tokaj, Villány a Szekszárd.

K návštěvě vinařské oblasti Tokaj ležící v severovýchodní části Maďarska přímo vybízí přímé vlakové spojení s Budapeští. A vidění je toho v regionu skutečně mnoho, protože turisticky přístupná je skutečně celá oblast s řadou možností ochutnat místní vína. Jedno z nejznámějších vinařství na světě funguje již 500 let, samotné sklepy jsou však dle mnohých ještě starší. I díky tomu je od roku 2002 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Oblast dále nabízí i projížďky na lodích, ochutnávky sýrů a džemů místní výroby, interaktivní muzeum vína, tradiční podzimní vinobraní nebo termální a jeskynní lázně.

Druhou představenou byla oblast Villány, která se rozprostírá na rozloze více než 2500 hektarů. Jelikož se jedná o nejjižněji položenou maďarskou vinařskou oblast, většina produkce se zaměřuje na výrobu červeného vína (podíl asi 85 procent). Výhodou oblasti je skutečnost, že většina vinných sklípků se nachází velmi blízko sebe a není tudíž nutné pro poznání místních vín cestovat příliš daleko. Vyžití spojené s vinařstvím však není to jediné, co oblast nabízí. Na své si přijdou jak rodiny s dětmi, tak zájemci o wellness pobyty či cykloturistiku, jelikož celý kraj je propojen skrze rozsáhlou síť cyklotras.

Na závěr se účastníkům workshopu představila oblast Szekszárd, která je svou rozlohou téměř 73 tisíc hektarů ze zmíněných oblastí tou jednoznačně největší. Jedná se zároveň o jeden z nejstarších vinařských regionů v Maďarsku. Turistická sezona v oblasti Szekszárd je vymezena dvěma tradičními akcemi. Zatímco v květnu se do místa sjíždějí nadšenci maratonského běhu, polovina září patří tradičnímu vinobraní, jehož návštěvnost (nejenom kvůli populární studni s vínem) dosahuje téměř 30 tisíc lidí.

Dle zúčastněných zástupců země rozhodně nijak nezaostává za tradičními vinařskými destinacemi a velice širokou turistickou nabídkou jim může jednoznačně konkurovat. Jen se o ní musí zájemci o víno konečně pořádně dozvědět.

Foto: Shutterstock.com

 

Vinařské turistice bude věnováno červnové vydání časopisu COT.

Pokud vás tento segment cestovního ruchu zajímá a nemáte ještě předplatné našeho měsíčníku, klikněte na obrázek vpravo!

 

 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více