×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Lze získat pojištění pro případ úpadku?

Nelegálně činných subjektů, které provozují činnost cestovní kanceláře, je celá řada. Mnohdy i za podpory rekreačně-občanského zdůvodnění ze strany odpovědných kontrolních orgánů. Je však i nyní možné plnit podmínky MMR – gestora zákona č. 159/1999 Sb. – a získat či si prodloužit koncesi na provozování cestovní kanceláře?

V České republice ji může získat jen subjekt, který splňuje podmínky zákona č. 159/1999 Sb. a který má tedy mj. uzavřenou smlouvu o pojištění pro případ úpadku či uzavřenou bankovní záruku pro případ úpadku. A tady je ten problém. V Česku působí několik pojišťoven, který mají ve svém portfoliu i nabídku na pojištění pro případ úpadku, ale aktuálně v podstatě žádná z nich tento produkt nenabízí pro nové zájemce a stávajícím cestovním kancelářím nabízí mnohdy ještě náročnější podmínky pro uzavření prodloužené smlouvy. Jak mohou nyní subjekty podnikat legálně, když mají zájem plnit veškeré podmínky?

Mnoho cestovních kanceláří nemohlo ani při uzavření hranic či častých změnách zorganizovat zájezdy jako v předchozích letech, přesto nové pojištění by mělo krýt stejně vysoký objem prodeje pro nadcházející pojistné období jako v minulosti. Navíc s větší zálohou/jistinou a mnohdy dražším produktem. U některých pojišťoven jsou např. podmínkou tržby z prodeje zájezdů minimálně 10 milionů korun a tříletá historie. Mnoho pojišťoven řeší i tento produkt se svými zajistiteli.

Aktuálně řeší cestovní kanceláře prodloužení svých smluv, ale bohužel na trhu nejsou téměř dostupné nabídky. Existuje tak mnoho otázek, jak mohou legálně pokračovat, pokud mají vydané vouchery dle zákona č. 185/2020 Sb., či jak vybírat doplatky za již prodané zájezdy bez prodlouženého pojištění, případně jak dříve prodané zájezdy realizovat?

Alespoň na tyto dílčí otázky připravila ACK ČR ve spolupráci s partnerskou kanceláří Holubová advokáti rozbor právních souvislostí ztráty pojištění pro případ úpadku cestovní kanceláře, a to včetně rad a doporučení, co mohou učinit cestovní kanceláře. Tento materiál mají členové zdarma ve svých kartách k dispozici. Přesto vnímáme, že se nejedná o řešení vznikajícího a stále častějšího problému, se kterým se na nás řada subjektů obrací. ACK ČR na tento problém opakovaně upozorňuje gestora zákona, který vstoupil do jednání s Českou asociací pojišťoven. Pevně věříme v podporu cestovních kanceláří, potažmo navázaných cestovních agentur, jelikož ne všichni chtějí podnikat nelegálně za rekreačně občanským účelem a nabízet nezajištěné zájezdy, potažmo nechávat lidi na letišti se zakoupenými imaginárními poukázkami, jako jsme byli svědky v nedávné minulosti už několikrát.

 

Nejnovější články z rubriky Expert

Foto: Shutterstock.com

Japonsko hlásí rekordní pokles mezinárodních příjezdů

Počet zahraničních turistů v Japonsku klesl loni na 245 900, což bylo nejméně od roku 1964, odkdy se tento údaj sleduje. Meziročně se jejich počet snížil o rekordních 94 procent, ve srovnání s rokem 2019, tedy s dobou před pandemií...

Číst více
Foto: A.T.I.C. ČR

Informační centra – vlivný sektor cestovního ruchu

Aktuálně v České republice působí 494 certifikovaných turistických informačních center (TIC), z nichž je 380 členy Asociace turistických informačních center ČR. Informační centra zaměstnávají v průměru 2 stálé pracovníky na hlavní pracovní poměr a 2 brigádníky využívané různorodě dle...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Profesní svazy volají po kompenzacích, vláda se jimi bude zabývat příští týden

(aktualizováno 20. 1.) Seznam profesních svazů kritizujících postoj vlády k podpoře cestovního ruchu se neustále rozrůstá. Nově se ozvala Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) - kabinetu vyčítá, že bez náhrady zrušil program Antivirus jako jedinou fungující podporu...

Číst více