Leila Boasier Budecker: Dominikánská republika nabízí skvělé zážitky v každém ročním období

Na Národním turistickém úřadu Dominikánské republiky došlo začátkem července letošního roku k organizačním změnám. Do vedení pražské pobočky se po necelých dvou letech vrací Leila Boasier Budecker. V rozhovoru jsme probírali aktuální marketingové cíle a plány dominikánského touristboardu a také poslední trendy v poptávce ze zemí střední a východní Evropy.

Co pro vás znamená návrat do funkce ředitelky Národního turistického úřadu Dominikánské republiky v Praze? Jaké jsou vaše cíle?

 Leila Boasier Budecker Abychom byli přesní, já se „nevracím“, neboť jsem z funkce v podstatě neodešla. Kancelář jsem řídila i během svého pobytu mimo Českou republiku. Teď jsem se opět natrvalo vrátila do Prahy, abych se naplno věnovala trhům střední a východní Evropy. V uplynulých dvou letech jsem působila v Madridu, kde jsem měla na starosti pro nás velmi významný španělský a portugalský trh. Byla to pro mě změna, a každá změna je zároveň výzvou. Musela jsem se s novým trhem seznámit a zorientovat se na něm, pracovat s novými touroperátory i týmem kolegů, a navíc stále řídit i pražskou kancelář, což nebylo vždy jednoduché. Naplno jsem zužitkovala své dosavadní mnohaleté zkušenosti a získala spoustu nových inspirativních podnětů.

Jaké jsou aktuální statistiky příjezdů do Dominikánské republiky obecně a z českého trhu?

Od ledna do července zavítalo do Dominikánské republiky celkem 4 467 153 turistů. Toto číslo představuje meziroční nárůst o 5,38 procenta. Z Česka jsme během prvních sedmi měsíců roku 2018 zaznamenali navýšení o rekordních 95,19% ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. V nárůstu statistik se nepochybně kromě příznivé ekonomické situace odráží také zhodnocení vhodně zvolené marketingové strategie Ministerstva cestovního ruchu Dominikánské republiky.

Naším cílem vždy bylo a bude zvyšovat zájem českých turistů o Dominikánskou republiku, a proto doufám, že naše propagační aktivity a kampaně přinesou své ovoce a přispějí k dalšímu zvyšování incomingových statistik i v budoucnu.

Domníváte se, že se v posledních letech změnil profil návštěvníků Dominikánské republiky?

Ano, určitě. Návštěvník, který do Dominikánské republiky zavítá dnes, se od toho před deseti lety velmi liší. Vysvětlení je jednoduché. Všechno se mění – cestovní ruch, turisté a především pak samotná destinace. Před deseti lety jsme se zaměřovali hlavně na propagaci pobytového cestovního ruchu a mnoho lidí si nás jinak než s plážemi a sluncem představit nedovedlo. Dnes, díky mnoha faktorům, už nejsou jedinou asociací dominikánské pláže, ale kromě jiného i ekoturismus a historický, lázeňský nebo gastronomický cestovní ruch. Snažíme se o to, aby se návštěvník o Dominikánskou republiku zajímal, aby poznal její obyvatele, historii, místní kuchyni a měl možnost užít si jak dobrodružství, tak pohodu a klid karibských pláží.

Jak se Dominikánská republika vyrovnává s novou typologií turistů a jejich požadavky?

Díky tomu, že se Ministerstvo cestovního ruchu postupně adaptovalo na aktuální poptávku, může se dnes Dominikánská republika prezentovat jako destinace s širokou a vzájemně se doplňující nabídkou služeb. Je pravda, že mnozí z těch, kdo se dříve považovali za turisty, se dnes identifikují spíše jako cestovatelé, tedy lidé, kteří nemají zájem o „all inclusive“ služby, ale chtějí poznat pravou tvář dané destinace. Lidé, kteří se nechtějí jenom koupat na pláži, ale chtějí vyzkoušet netradiční zážitky, ke kterým patří třeba plavání s delfíny. Klienti, kteří nechtějí jen odpočívat na pohovce, ale raději v exotickém spa uprostřed tekoucí řeky, nebo ti, kdo se nechtějí opalovat na lehátku u hotelu, ale na korálovém ostrůvku s rajskými písečnými plážemi. A přesně tomuto typu cestovatelů se dnes přizpůsobujeme. Odpověď na vaši otázku tedy zní, že naše současná nabídka zahrnuje jak ekoturistické aktivity, tak kulturní a historické zážitky, ale i náboženský nebo třeba gastronomický cestovní ruch.

 Jaké novinky připravuje Dominikánská republika pro své návštěvníky a která místa byste doporučila navštívit podle různých ročních období?

Každá část roku má své kouzlo. V Dominikánské republice se vždy najde něco zajímavého k vidění nebo k objevování. Osobně bych doporučila následující místa, ale určitě se nenechte mým výběrem omezovat.

Na začátku roku stojí za návštěvu Samanský záliv u poloostrova Samaná na severovýchodě země. Z břehů tamějších pláží můžete pozorovat dovádění velryb hrbatých (keporkaků). Jedná se vskutku o velkolepou podívanou – dospělí samci dosahují váhy až kolem čtyřiceti tun. Do samanských vod připlouvají kvůli páření a aby samice mohly porodit svá mláďata. V únoru rozhodně zavítejte na některý z karnevalů plných hudby, zábavy a barev. Ty dominikánské patří k těm nejlepším v Karibiku! Jaro přivítejte pod vodní hladinou u korálových útesů. Jsou domovem tisíců druhů ryb a v jejich okolí je úžasná viditelnost do hloubky více než padesáti metrů. V létě si nenechte ujít vodopád Salto del Limón. Pro oblast, ve které vodopád leží, je charakteristické deštivé mikroklima. Samanský poloostrov pokrývají vrcholky dosahující výšky pěti set metrů. Kopce pokrývá bujná tropická vegetace – od vlhkého tropického pralesa bohatého na nejrůznější druhy živočichů až po endemické stromy a rostliny. Na podzim se vydejte do vnitrozemí ostrova, konkrétně do městečka Jarabacoa v pohoří Cordillera Central k vodopádům Salto de Jarabacoa a Jimenoa. A konec roku a začátek nového přivítejte novoročním přípitkem na některé z pláží, které jsou pro oslavy tím nejideálnějším místem.

V Dominikánské republice nejsou změny mezi ročními obdobími tak znatelné. Přitom se zde každý měsíc koná nějaká slavnost nebo významná událost. Ať už se k nám vydáte kdykoli, vždy se můžete těšit na nové zážitky.

Čím se odlišuje Dominikánská republika od ostatních destinací s podobnou nabídkou?

Přesně, jak říká náš slogan: Dominikánská republika „nabízí vše, o čem sníte“, tedy překrásné pláže a vysoké hory, exotickou flóru a faunu, jedinečnou kulturu a historii, a také milé a příjemné lidi, díky kterým se u nás turisté cítí jako doma.

Dominikánská republika se může pochlubit nejstaršími památkami v Novém světě. Nacházejí se v Santo Domingu na jihovýchodním pobřeží. Tamější Koloniální zóna je zapsaná na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Najdete zde např. první katedrálu amerického kontinentu (Primada de Américas), první univerzitu v Americe a Kolumbův palác, kde žil v koloniálních dobách syn Kryštofa Kolumba Diego. Právě Koloniální zóna nás odlišuje od ostatních destinací, které mají podobné klimatické podmínky a ekosystémy.

Za rozmanitost naší země vděčíme především geografickému umístění a přírodním podmínkám. Právě díky nim je Dominikánská republika centrem Velkých Antil, stala se i prvním evropským osídlením Nového světa a oplývá mnoha přírodními krásami a zeměpisnými zajímavostmi, které rozhodně stojí za vidění.

Foto: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

www.GoDominicanRepublic.cz 

 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Poreč – město mozaiky

Mozaika charakterizuje světoznámé památky Poreče – a mozaika je mottem brandu celého města: „You complete us“. Tak se Poreč představila na jubilejním setkání v  Praze 6, s kterou uzavřela partnerství před 10 lety.

Číst více