×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Kdy se vrátíme do Španělska?

Plaza de España v Seville, Foto: Shutterstock.com Plaza de España v Seville, Foto: Shutterstock.com

Zatímco v některých dalších zemích kolem Středozemního moře už cestovní ruch pomalu ožívá a letní sezona začíná nabývat zřetelnějších kontur, ve Španělsku je situace složitější. V době uzávěrky tohoto vydání tamní parlament rozhodoval o prodloužení nouzového stavu. Kdy se čeští turisté vrátí do španělských letovisek, tak není zatím jasné.

Loni Španělsko podle údajů Španělské centrály pro cestovní ruch navštívilo víc než 457 000 českých turistů, o 16 procent více než v roce 2018. A pro letošek byl předpokládán další růst – počet příletů z Česka se měl zvýšit o 3,5 procenta. Koronakrize však tyto předpoklady zbořila. V době uzávěrky tohoto vydání se cestovní ruch v zemi řídil podmínkami, které stanoví a reguluje španělská vláda v rámci nouzového stavu. Většina hotelů a restaurací byla zavřených, nicméně na konci dubna španělská vláda schválila Plán pro přechod do normálního fungování státu, který zahrnuje postupné a asymetrické obnovování a otvírání turistických zařízení ve 4 fázích, počínaje 4. květnem.

Z výše uvedeného nicméně vyplývá, že na otázku, kdy se budou moci do Španělska vrátit zahraniční turisté, nelze v současnosti jednoznačně odpovědět. Vláda rovněž ve spolupráci s vládami autonomních oblastí připravuje Plán na obnovu cestovního ruchu, který zahrnuje 4 body: hygienické požadavky – ekonomické na podporu cestovního ruchu – propagace dané destinace – zaměstnanost. Ani tento plán však nestanovuje žádné konkrétní datum pro otevření vnějších hranic.

Vláda předpokládá, že z důvodu blízkosti a přepravy se jako první obnoví domácí turismus. Samozřejmě za předpokladu, že to situace v oblasti epidemie umožní. Není mimochodem bez zajímavosti, že španělské úřady nebudou domácí turismus podporovat formou voucherů jako v některých dalších zemích. „Na prvním místě bude zajištění bezpečnosti turistů domácích i zahraničních, aby Španělsko získala důvěru u návštěvníků, ale také pracovníků v cestovním ruchu. Z toho důvodu příslušné ministerstvo, kam spadá cestovní ruch, koordinuje vypracování jednotných hygienických pravidel, která budou platit na celém území Španělska,“ vysvětluje Teresa Ortiz, ředitelka Španělské kanceláře pro cestovní ruch pro střední Evropu se sídlem ve Vídni. V této oblasti podle ní chce Španělsko postupovat v souladu s ostatními zeměmi, aby vznikl jednotný postup platný i v dalších zemích.

Co se týká návratu zahraničních turistů, nápovědou může být fakt, že letecké společnosti Iberia a Vueling získaly od různých finančních ústavů na začátku května syndikované půjčky ve výši 750 milionů, resp. 260 milionů eur se zárukou od Španělského úvěrového institutu. Jsou součástí programu, kterým stát podpořil a podpoří španělské firmy. Z toho vyplývá, že se Španělsko bude snažit letecký provoz zprovoznit co nejdříve, i když podle slov premiéra z konce dubna by k tomu mělo dojít až v polovině října. To je však informace, která se může kdykoliv změnit. A hlavně, jak dodává Teresa Ortiz, Španělsko bude v souladu s naznačeným plánem otvírat různé destinace podle situace, tzv. asymetricky. S detaily týkajícími se otevírání jednotlivých španělských turistických destinací vás budeme aktuálně informovat na portálu iCOT.cz.

Text: -red-


Fáze uvolňování restrikcí ve Španělsku

Fáze 0 (od 4. května)

Všechny španělské autonomní oblasti a regiony začaly touto fází, kromě baleárského ostrova Formentera a Kanárských ostrovů La Graciosa, El Hierro a La Gomera, které začínají rovnou fází č. 1. Byly otevřeny provozovny, vyjma obchodních domů, které budou zákazníky obsluhovat na základě předchozí domluvy a individuálně. Například: restaurace s donáškou jídla na adresu.

Fáze 1 (od 11. května při splnění všech podmínek)

  • Otevřeny malé obchody za přesně stanovených hygienických podmínek.
  • Otevření venkovních restauračních zahrádek i u hotelových zařízení s maximální obsazeností 30 %.
  • Otevření hotelů a ubytovacích zařízení s výjimkou společných prostor a za podmínky splnění hygienických požadavků. Stanoví se otvírací doba pro seniory.

Fáze 2 – červen

  • Budou moci být otevřeny restaurační provozy – vnitřní prostory, s maximální obsazeností do 30 %, s oddělením stolů a obsluhou pouze u stolu, nikoliv na baru.
  • Kina, divadla – max. 35% obsazenost a pouze rezervace vstupenek předem na určená místa. Totéž konferenční sály. Mše – 50% využití prostoru.

Fáze 3 – červen

  • Uvolní se celkový pohyb všech osob s doporučením nosit roušky.
  • Kina, divadla, muzea, konferenční sály – obsazenost do 50 % a dodržování bezpečné vzdálenosti 2 metry mezi osobami.
  • Restaurace – bude zvýšena obsazenost, ale nikoliv odstup lidí (zatím neupřesněno)
  • Otevření a zpřístupnění pláží.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Thajsko už nebude posílat očkované turisty do karantény

Thajsko od příštího měsíce obnoví bezkaranténní vízový program pro očkované turisty. Země, která je závislá na cestovním ruchu, se po zmírnění počtu nových případů nákazy koronavirem zaměřuje na hospodářské oživení. Zahraniční návštěvníci ze všech zemí...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Při cestách do Švédska odpadne povinnost negativního testu

Švédská vláda včera oznámila, že cestující již nebudou muset před vstupem do země předložit negativní test na covid-19. Opatření zrušila navzdory vysokým počtům nově nakažených, poznamenala agentura Reuters. Finsko začne postupně uvolňovat restrikce od poloviny...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Zájem o Chorvatsko loni vzrostl o 77 procent

V roce 2021 zaznamenalo Chorvatsko 13,8 milionu příjezdů turistů a 84,1 milionu přenocování, tedy o 77 procent více příjezdů a o 55 procent více přenocování než ve stejném období roku 2020. Zahraniční turisté uskutečnili 71,9 milionu přenocování, zatímco domácí...

Číst více